Loading

Grumman TBF Avenger

Plasmo > Galerie modelů > Grumman TBF Avenger

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: Avanger TBF-1 c
Postaveno: 2006
Výrobce: Italeri
Verze zbarvení: USS Natoma Bay February 1944
Měřítko: 1/48
Počet dílů: 136
Velikost modelu: 28 cm x 34 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice modelu Avanger od Italeri v dnešní době už není nejlepší, protože ji podle mě překonaly nové stavebnice od firem Hobby Boss, ale i tak je poměrně kvalitní. Stavebnice neumožňuje sklopení křídel. Díly jsou pěkné odlité bez propadů a větších nečistot.
Stručný popis stavby: Model jsem si vybral pro velké množství dílů a detailů v kokpitu. Zbarvení je nastříkané, nedoporučuji používat na bíly povrch barvu Humbrol, protože vytváří krupičku a špatně kryje. Musel jsem následně povrch brousit jemným smirkovým papírem.

Historie

Grumman TBF Avenger byl americkým torpédovým a bombardovacím letounem. S nadsázkou by se dalo říci, že avenger měl dva životy. Prvním byl ten, pro který byl zkonstruován v době druhé světové války. Druhý život mu zajistily jeho dobré vlastnosti, díky kterým byl po válce používán jako letadlo pro řízení elektronického boje. V některých zemích byl používán až do 60. let.

8. 4. 1940 uzavřel úřad pro letectví amerického námořnictva kontrakt na postavení torpédového a bombardovacího letounu. Zakázku dostala firma Gurmman Aircraft Engineering Corporation.

Nový Avenger byl robustní středoplošník schopný nést kromě tříčlenné posádky (pilot, letovod - střelec a radista - střelec) také torpédo nebo čtyři 227 kg hlubinné nálože. Výzbroj tvořil pevný kulomet 12,7 mm, dále kulomet ovládaný v otočné prosklenné věží a nakonec kulomet ráže 7,62 mm ovládaný střelcem ležícím ve spodní části trupu.

Zdroje:

  • Grumman TBF Avenger - Wikipedie. Odkaz na zdroj: cs.wikipedia.org.
  • Letadla 1939-45. Jaroslav Schmid. Fraus 1992, Plzeň.

Fotogalerie modelu

Komentáře

#1  Václav Benedikt  2012-12-22 09:21:15
Velká škoda, že model není pod obtisky zalakovaný a obtisky stříbří, jinak to vypadá impozantně.
#2  LittleBear  2012-12-22 10:21:47
Zdravím, díky za kritiku. Tento model jsem stavěl v době kdy jsem ještě neznal změkčovače nálepek, přelakování modelu a zapouštěních washu. Největší problém mi dělala bílá barva Humbrol, který dělala velmi silnou krupičku. Proto jsem barvu brousil smirkovým papírem pro zjemnění, ale na spojích křídel s trupem jde vidět tyto nedokonalosti.

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz