Bell 47

Plasmo > Galerie modelů > Bell 47

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: Bell AH-1/AB-47
Postaveno: 2012
Výrobce: Italeri
Verze zbarvení: Bell AH-1 U.S. Army
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 95
Velikost modelu: 18 cm x 3,5 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice Bellu 47 je nová a taky pěkně zpracována. Líbil se mí detailní motor a taky přiměřeně hrubé trubky ocasní části. Kabina je perfektně odlitá a dokonale vyleštěná. Normálně používám speciální lak na parkety pro lepší průhlednost, ale v tomto případě nebylo co upravovat. Jeďiné, co jsem na modelu doplnil, bylo pár drátků a poutací pásy na sedadlech.
Stručný popis stavby: Jako další model jsem si vybral novou stavebnici Bell 47 od Italeri. Při stavbě jsme nenarazil na žádné problémy. Díly pěkně pasují. Rozhodl jsem se pro verzi s dvěma kulomety M60. Kamuflažní schéma je taky zajímavé. Nabarveno airbrushem barvami Model Master a Humbrol.

Technické údaje

Posádka: 1 pilot + 1
Délka: 9,63 m
Výška: 2,83 m
Průměr rotoru: 11,32 m
Hmotnost: 858 kg
Maximální rychlost: 169 km/h
Maximální dolet: 395 km
Výškový dostup: 5400 m

Historie

Bell 47 byl americký dvoumístný, později až třímístný malý vrtulník s charakteristickým rámovým trupem bez plátovaní. Tento vrtulník se může považovat za jeden z prvních sériově vyráběných strojů s rotujícím křídlem a první vrtulník certifikovaný dne 8. března 1946 pro civilní použití. Původně byl nazývaný jako H-13 Sioux, známý hlavně z oblíbeného seriálu M*A*S*H z období korejské války, kde sloužil jako zdravotnický vrtulník.

První vrtulníky Bell 47 měly otevřenou nebo plechovou kabinu. Pro nejběžnější model 47G, představený v roce 1953, je typický „bublinový“ kryt kabiny, nekrytý svařovaný ocasní nosník a sedlové palivové nádrže. Pozdější modely 47H a 47J Ranger již měly řádně krytou kabinu a samonosný ocasní nosník. Pro pohon se používaly motory s protiběžnými písty značky Franklin nebo Lycoming o výkonu 150 až 230 kW. První vrtulník společnosti Bell využívající turbohřídelový motor byl právě upravený model 47G (označený jako XH-13F nebo také Model 201), který poprvé vzlétl v říjnu roku 1954.

NASA měla během programu Apollo množství vrtulníků Bell 47, které astronauté využívali pro cvičné účely. Před letem Apolla 17 na Měsíc měl astronaut Eugene Cernan nehodu s jedním tímto vrtulníkem.

Zdroje:

  • Bell 47 - Wikipedie. Odkaz na zdroj: cs.wikipedia.org.
  • Bell 47 - Italeri. Informace uvedené v přiloženém návodu.

Fotogalerie modelu

Komentáře

#1  ComTK  2013-12-28 23:53:04
Ahoj, právě dokončuji tento model a tak nějak vůbec nedosahuje takové kvality jako ho máš ty :D Moc pěkná práce. Já se k modelaření vrátil po pár letech, tak jsem se rozhodl začít s tímto, už mi chybí jen pár maličkostí a měl by být hotový, jen si ho trochu upravuji podle sebe, jen nevím proč jsem udělal sedačku ve stejné barvě jako mám celý vrtulník, dělal jsem to podle barev co byli v návodu a teď když to mám slepené mi to do sebe nějak nesedí, ale to je jedno, je to muj první model po dlouhé době a myslím, že to tak špatné není :-)
Jen prosím tě, nakonec jsi ho nastříkal matným nebo pololesklým lakem? Já mám připravený matný, ale tohle matný asi nebude viď?

Díky, Tomáš
#2  littlebear  2013-12-30 10:40:12
Model jsem přestříkal pololesklým lakem, protože více odpovídá realitě. Matný však lze také použit. Někdy se na návod vůbec nedívám a barvím jak se mi zlíbí.
#3  ComTK  2014-01-01 14:57:33
No ono jak říkám, je to muj první model po pár letech, kdy ho i kompletně barvím, tak se hodně držím podle návodu, takže bude mít nějaké nedostatky no, tak je tmavě zelený no, ale barvy mam od Revellu, ale ty Model Master mi přijdou, že asi budou lepší že?
Každopádně stránky jsou super, vím teď mnohem více věcí co potřebuji :-)

Díky, Tomáš
#4  Thomasclaib  2018-01-23 00:32:21
Living in France is one thing desired by many individuals. If you want to live in France then you have to get French property. You can read the advertisement section of the newspapers which has the section of houses for sale in France. After making a suitable choice, you should research about the properties for sale in France. French property is now a days very much wanted also.

If you want to live in France and spend your life there you should select a proper house. French property is not cheap and you need to make a major investment. You must also know about the properties for sale in France at various locations. The houses for sale in France come in different prices depending on the location

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz