RAH-66 Comanche

Plasmo > Galerie modelů > RAH-66 Comanche

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: RAH-66 Comanche
Postaveno: 2012
Výrobce: Italeri
Verze zbarvení: RAH-66; 1st prototype, May 1995
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 81
Velikost modelu: 20 cm x 16 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice vrtulníku RAH-66 Comanche je poměrně kvalitní a pěkně se staví. Díly jsou bez větších nečistot. Jednotlivé části stavebnice dobře přiléhají a netvoří se mezi nimi mezery. Kokpit je oproti reálnému vrtulníku chabě vybaven a zpracován.
Stručný popis stavby: Tuto stavebnici jsem už jednou stavěl, takže nebyly žádné problémy se stavbou a model byl hotov za pouhé 3 dny. Zbarvení je nastříkáno barvou Model Master, která pěkně kryje. Opravdový vrtulník je neviditelný radarem, a proto nemá moc výstupků, například nýtů na paneláži. Proto je nutné si pohrát s opotřebením a rozbitím povrchu více odstíny olivové barvy.

Technické údaje

Posádka: 2
Délka: 14,28 m
Výška: 3,37 m
Průměr rotoru: 11,90 m
Hmotnost: 4218 kg
Maximální rychlost: 324 km/h
Maximální dolet: 485 km
Výškový dostup: 4566 m

Historie

RAH-66 Comanche je americký dvoumístný, dvoumotorový „stealth“ bitevní a průzkumný vrtulník. Vrtulník byl vyvinut ve spolupráci dvou velkých společností Boing a Sikorsky pro americkou armádu. Na počátku 21. století měl nahradit zastaralé vrtulníky OH-58 Kiowa a AH-1 Cobra.

Drak i rotorové listy byly zhotoveny převážně z kompozitových materiálů. Bylo použito velkých rovných ploch a ostré přechody, otvory pro sání vzduchu byly zkráceny. Materiál absorbující radiolokační paprsky snižuje možnost detekce pomocí radaru. Také na vnitřního vybavení bylo použito množství nekovových materiálů.

Vrtulník je vybaven řadou velmi sofistikovaných zařízení, jako je noční vidění, navigační systémy, infravize a zařízení pro let v jakémkoliv počasí.

RAH-66 Comanche měl být první vrtulník s potlačenými radiolokačními, infračervenými a akustickými demaskujícími příznaky (kategorie „stealth“). Tato technologie se stala důležitou po zkušenostech války v Perském zálivu roku 1991.

K pohonu sloužily dva motory T800-LHT-800. Nízká hmotnost, aerodynamické řešení a vysoký výkon motorů měly umožnit výbornou stoupavost, obratnost a akceleraci.

Současné války, ve kterých se angažují Spojené státy americké, se odehrávají většinou na Středním východě, kde se bojuje proti malým skupinám bojovníku. Comanche by musel létat v nízkých výškách a hrozilo by mu nebezpečí zásahu z ručních nebo protipancéřových zbraní. Při ceně 60 miliónů dolarů za vrtulník by byla jeho ztráta velmi nákladná. Jeho vysoká cena je pravděpodobně hlavní důvod, proč se Comanche nikdy nezačal sériově vyrábět.

Zdroje:

  • Boeing/Sikorsky RAH-66 Comanche - Wikipedie. Odkaz na zdroj: cs.wikipedia.org.
  • RAH-66 Comanche - Italeri. Informace uvedené v přiloženém návodu.

Fotogalerie modelu

Komentáře

#1  sam  2015-05-11 23:48:41
where can i buy the comanche models

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz