Loading

P-51c Mustang Red Tails

Plasmo > Galerie modelů > P-51c Mustang Red Tails

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: P-51c Mustang Red tails
Postaveno: 2012
Výrobce: Academy
Verze zbarvení: USAAF P-51c-10-NT, pilotováno Lt. Lee buddy Archer, 302nd FS/332nd FG/15th AF
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 64 letadlo + 37 auto Jeep
Doplňky: aršík fotoleptů Eduard
Velikost modelu: 16 cm x 14 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice Mustangu je kvalitně zpracovaná, jak už kvalitním kokpitem, tak rytím paneláže. Poměr cena - kvalita je zde velmi výhodná, jelikož v krabičce nenajdeme jen P-51, ale také malé válečné autíčko značky Jeep. U samotného Mustangu nám výrobce dopřál dvě verze zbarvení a velké množství poměrně kvalitních dekálů.
Stručný popis stavby: Na fotkách z jednoho leteckého dne v Americe jsem zahlédl krásně lesklého Mustanga. Po krátkém hledání jsem narazil na přesnou stavebnici tohoto letounu. Jelikož jsem chtěl taky tak lesklý povrch, tak jsem se rozhodl použít přípravek Alclad II Chrome. V první fázi stavby, když jsem nanášel lesklou základní barvu, která je pro docíleni perfektního lesku nutná, jsem spěchal a nenechal barvu dostatečně zaschnout. Barva nelepila a tak jsem si myslel že je vše v pořádku. Chytil jsem modle do prstů a ty zanechaly na modelu otisky. Nezbývalo než znovu celý model obrousit. Na druhý pokus jsem byl trpělivější a barvu nechal zaschnout 1 týden. Pak už stačilo nanést chrom a výsledek byl hotov.

Technické údaje

Posádka: 1
Délka: 9,83 m
Výška: 4,08 m
Rozpětí: 11,28 m
Hmotnost: 3 465 kg
Maximální rychlost: 703 km/h
Maximální dolet: 2 755 km
Výškový dostup: 12 800 m

Historie

North American P-51 Mustang byl jednomístný stíhací letoun dlouhého doletu. Vznik Mustangu podmínila britská nákupní komise, která v lednu 1940 hledala u firmy North American Aviation pomoc při licenční výrobě stíhacího letounu Curtiss Hawk 87 - A1. Společnost však nabídla vlastní projekt nově vyvíjeného letadla. Společnost slibovala lepší výkonnostní parametry než Hawk 87. Britové s očekáváním návrh přijali. První sériově vyráběný Mustang byl dokončen v květnu 1941 a do Británie přicházely téhož roku.

Mustang se vyznačoval svým dlouhým doletem, obratností a výkonem. Díky těmto svým přednostem doprovázel americké bombardéry nad německé území. Ve křídlech měl umístěné 4 kulomety ráže 20 mm. Pozdní verze Mustangu mohly také nést neřízené rakety nebo 2 pumy o váze 454 kg. Bylo vyrobeno více než 15 000 strojů a létaly v mnoha státech, kupříkladu v Kanadě, Sovětském svazu, Polsku a Číně.

Tuskegee Airmen přezdívaní Red Tails je populární jméno pro skupinu afroamerických pilotů, kteří bojovali ve druhé světové válce. Tvořili 332. stíhací Letku a 477. bombardovací skupinu. Tuskegee byli prvními Afroameričany ve službách US Army Air Corps. Mezi hlavní úkoly patřil doprovod bombardérů po Evropě.

Tuskegee piloti měli ze začátku letouny Curtiss P-40 Warhawks a krátce potom v březnu 1944 Bell P-39 Aircobra. V červnu a červenci 1944 pak létali s Thunderbolty P-47. Letadlo, se kterým jsou nejčastěji spojováni, je právě North American P-51 Mustang, na který přesedlali od července 1944. Přezdívku Red Tails dostali proto, že natírali ocasní plochy P-51 a P-47 červenou barvou. Posádky bombardérů se pak přezdívaly Red-tail Angels.

Zdroje:
  • North American P-51 Mustang - Wikipedie. Odkaz na zdroj: cs.wikipedia.org.
  • Tuskegee Airmen - Wikipedie. Odkaz na zdroj: en.wikipedia.org.
  • Letadla 1939-45. Jaroslav Schmid. Fraus 1992, Plzeň.

Fotogalerie modelu

Komentáře

#1  Hlaváč  2012-05-06 22:22:01
Dobrý den, vaše práce se mi velmi zalíbila.
Zaujal mě totiž příběh 332. stíhací skupiny a sháněl jsem model jejich mustangu díky vašim informacím jsem si tak našel prodejce děkuji.
Dále mne zajímalo jaká je další verze zbarvení mustangu zbarvení vašeho medelu je 302 sqaudron, mě se však více zbarvení letounů 100 sq. (pilot robert williams.Prosím napište mi více detailů o této stavebnici děkuji
#2  LittleBear  2012-05-07 11:59:03
Lt. Robert Williams létal na stroji Mustang P-51d nazvaný "Duchess Arlene", který byl rovněž kovově stříbrný s červenou ocasní částí. Problém by byl asi namalovat nápis na přední část letadla a ženskou figuru pod kabinu jak je možné vidět například zde: http://www.starduststudios.com/Duchess_Arlene.jpg.
Stavebnice, kterou jsem stavěl já je verze P-51c, která se liší například tvarem kabiny. Tato stavebnice obsahuje dekály pro ještě jednu verzi pilotovanou kapitánem Edem Toppinem z 99. skupiny.
#3  LittleBear  2012-05-07 12:10:19
Pokud byste vyloženě chtěl stroj pilotovaný Lt. Robertem Williamsem, tak by bylo lepší koupit rovnou déčkovou verzi a případně i obtisky, protože ruční malování nápisu a figury je docela náročné. Našel jsem je například zde http://obchod.valka.cz na vyhledávací dotaz "p-51D mustang 1/72". Je ale třeba počítat s tím, že obtisky budou asi dražší než celé letadlo.
#4  Hlaváč K.  2012-05-12 00:23:01
díky moc za tip,
rozdíl který se mi na letadlech 332. líbí nejvíce je asi malování na nose před vrtulý šachovnice, pruhy nebo červený hrot momentálně jsem si pro inspiraci objednal enciklopedii o 322. letce,která obsahuje obrázky nejsalvněších letadel této skupiny.
Chtěl bych se totiž pokusit postavit originální model.
Dále bych se chtěl zeptat, kde je nejlepší stavebnice nakupovat, chtěl bych se totiž po nedlouhé pauze vrátit ke stavění modelů.
Ještě jsem se vás chtěl zeptat jestli máte nějaký tip kdybych chtěl začít s airbrushem s malování štětcem mám již dost zkušeností tak bych se rád naučil i jinou techniku barvení. Zajímalo by mne například jakou výbavu na airbrush si pro začátek pořídit (koukal jsem že např. firmy rewell nebo humbrol nabízejí různé startovací sety).
zatím mnohokrát děkuji a jistě vám dám opět vědet.

#5  Kamil  2012-11-18 18:12:10
wow parádní stříbrná takže moje otázka je celkem jasná :D čím je to dělaný? prosím odpovědět na email děkuji :)
#6  Standa  2013-02-07 20:06:53
Několik upřesnění drobných nepřesností:
- výzbroj P-51 tvořilo šest kulometů Browning ráže 0.50. Kulomet ráže 20mm jsem tedy ještě neviděl.
Mustangy mohly nést pumy i ve verzích D.
- jestli má Academka kvalitní paneláž nevím, s originální paneláží skutečného letounu jsem tento model neporovnával, ale brutálně mimo měřítko rozhodně. Na Mustangu, který se vyznačoval dokonce tím, že se nýty tmelily, aby měl letoun co nejhladší povrch a tím i bezproblémové obtékání vzduchem, nejsou v originále spáry téměř vidět, tady ten model vypadá jako kdyby po něm přejel Přemysl oráč. Anglický termín pro toto spárování je overscaling neboli mimo měřítko, volně přeloženo.
Klapky modelu mají zcela špatně a rovněž hrubé nýtování a povrchová barva P-51D u Alcladu II by měla být 105, tohle je nějaké divoce chromové. Mustang byl z alkladového plechu, továrnou i mechaniky vyleštěn do vysokého lesku, ale ne chromový.
Model je sice postavený čistě, ale působí jako hračka. Tmel, rydlo a nýtovačka, vše použité s citem, by tohoto krasavce velmi pozvedlo.

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz