Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak postavit plastikový model (3) - Začínáme se stavbou modelu
středa, 23. listopadu 2011

Jak postavit plastikový model (3)
Začínáme se stavbou modelu

Obtížnost:

Dříve než se pustíte do stavění modelu, tak si pořádně prostudujte přiložený návod a prohlédněte si díly v rámečcích stavebnice. Tento postup má svůj důvod. Ujistíte se, že všechny díly vypsané v návodu jsou obsaženy ve stavebnici a také získáte představu, jak bude model z jednotlivých dílů sestaven. Na základě návodu si dobře rozmyslete, které činnosti musí předcházet jiným.

Také je doporučeno, abyste si různé drobnosti a malé díly ukládali do krabiček (třeba od krémů), protože se tak vyhnete ztrátě těchto dílů během stavění modelu.

Oddělení dílů z rámečku

U letadel začínáme stavbu tradičně pilotní kabinou. Ta se v ukázkové stavebnici skládá ze sedmi dílů. Nejdříve musíme díly oddělit z rámečku. K tomu nám poslouží štípačky. Neštípeme hned u dílu, protože bychom ho mohli poškodit a přidali bychom si tak práci s opravami. Vhodná je vzdálenost kolem 3 mm. Odložíme štípačky a na řadu přichází lámací nožík. S ním odřežeme zbytek nálitku, ale opět necháme trochu místa navíc, protože bychom mohli nechtěně říznout do dílu, což samozřejmě nechceme.

Opracování nečistot

Když máme oddělené díly z rámečku, tak je potřebujeme opracovat od nečistot. Vetšinou to jsou zbytky z odlévaní stavebnice - vzduchové kanálky a obtisky spojů formy. Zbytky vybrousíme smirkovým papírem anebo oškrabeme hranou nožíku. Důležité je dodržovat správnou polohu nože při broušení, abychom zachovali nezkosenou hranu modelu. Při nevhodném úhlu nože bychom mohli vytvořit nepěkné prohlubně. Pokud přece nějaké nerovnosti vzniknou nebo je stavebnice již obsahuje, tak je můžeme zatmelit a teprve pak vybrousit.

Před slepením jednotlivých dílů k sobě je dobré si vyzkoušet na sucho, jak díly pasují a zjistit, kde se bude nanášet lepidlo. Ne vždy musí jít vše hladce, hlavně u levnějších stavebnic mohou díly do sebe hůře zapadat.

Protřepat, zamíchat

Jednotlivé díly kabiny bychom měli nejdříve natřít barvou, protože po slepení a uložení kokpitu do trupu letadla bychom měli obtíže dosáhnout štětcem na špatně přístupná místa.

Uzavřenou barvu nejdříve pořádně protřepeme, pak otevřeme a ještě promícháme špejlí. Dřívkem nabereme trochu barvy a naneseme na připravenou podložku. Já používám plastové obaly od jogurtů položené dnem vzhůru. Pro nanášení barvy štětcem jsou barvy už v konzistenci, která by měla vyhovovat, a proto ředění není obvykle potřeba. Kdyby se vám přesto zdálo, že je barva moc hutná, třeba když je už starší, tak ji můžete jemně naředit. Ředíme pouze to množství, které máme přichystané na barvení.

Barvení kokpitu

Části kabiny nabarvíme barvou určenou v návodu. Pokud v návodu není uvedená, tak se podíváme na fotografie, které můžeme nalézt na internetu nebo v odborných publikacích.

Spitfire má kabinu v barvě "cockpit green" nebo také "interior green", což může být například barvička Tamyia XF-71. Já jsem použil olivovou barvu a do ní jsem namíchal trochu žluté a bílé. Nesnažíme se zatřít plast hned prvním nátěrem. Nanášíme pouze tenkou vrstvu a po důkladném zaschnutí (přibližně 4 hodiny) nanášíme druhou vrstvu. Ta by už měla zakrýt šedý plast dokonale.

Lepení

Plochy dílů, na které se nanáší lepidlo, by měly být očištěna od barvy. Pokud barvu neočistíme, díly nebudou dobře držet. Některá lepidla jsou řídká a rychle vytékají z tuby, proto lepidlo nejprve naneseme na kovovou podložku a párátkem přeneseme lepidlo na styčné plochy dílů.

Palubní deska

U tohoto modelu nám výrobce usnadnil práci s barvením palubní desky, protože ve stavebnici je přiložen aršík obtisků s detailním vyobrazením palubní desky. Vyhneme se tak barvení drobných prvků, které je poměrně náročné, protože plaubní deska obvykle obsahuje velké množství nejrůznějších budíků, páček a tlačítek.

Vystřižený papírek s obtiskem se ponoří na dobu přibližně 10 sekund do vody a poté se opatrně přesune na povrch určeného dílu. Detailní návod, jak nanášet obtisky na modely, bude zveřejněn v jednom z následujících dílů.

Drobné detaily a příslušenství kokpitu

Pokud si chceme opravdu vyhrát a chceme mít model co nejrealističtější, tak můžeme doplnit do kokpitu poutací pásy a různé hadičky. Hadičky lze snadno vyrobit z drátků různých průměrů. Lepíme sekundovým lepidlem. Poutací pásy vyrobíme z plechovky od limonády. Vystřihneme tenký plíšek, vytvarujeme a přilepíme.

Co bude následovat

V příštím díle už slepíme trup letadla a křídla. Povíme si něco málo o správné geometrii modelu a nýtování.

Komentáře

#1  ximor  2012-12-16 14:52:10
zdravím, mám otázočku. keď som nemal v balení nálepku na budíky, ako to spraviť, aby vyzerali čo najreálnejšie?

som začiatočník.
#2  LittleBear  2012-12-16 17:47:05
Ahoj, můžeš koupit barevné lepry od eduardu. Nebo pokud je to větší měřítko od 1/48 můžeš budíky namalovat. Při malováni je dobré použít například tenký ostrý předmět. Zaostřené dřívko. Nebo ultra tenký štěteček. Další možnost je stáhnout z googlu nějaké obrázky palubních desek a ty zmenšit a vytisknout. Takto vytištěné budíky můžeš vystřihnout a nalepit na plastový díl.
#3  začatečnik  2013-01-02 13:57:42
Ahoj,chci se zeptat co mám udělat dřív buď natřít barvou a pak slepit,nebo slepit a pak natřit.děkuji za odpověď.
#4  LittleBear  2013-01-02 15:54:59
Ahoj, závisí na to co zrovna lepíš. Třeba je hloupost slepit celý model a pak dodatečně malovat kabinu. Vždy maluji barvou ty části ke kterým se pak obtížně dostanu. Nebo třeba je taky blbé nabarvit křídla. Potom je následně slepit, pak je tmelit, brousit a potom znovu natřít. Takže odpověď je jasná. Někdy se vyplatí natřít a pak slepit a někdy slepit a pak natřít.
#5  rutra  2014-03-03 19:48:41
Ahoj,chcem si kupit airbrush ale neviem s akym plnenym. Mohol by si my poradit? diki
#6  littlebear  2014-03-03 21:28:02
Ahoj, rozhodně bych doporučoval plnění ze shora. Mnohem lépe se čistí a práce je pohodlnější. Pokud bych pak měl doporučit nějakou pistoli, tak je to Fengda 180 s tryskou 0,2 mm a cena okolo 1000kč. Podle mě v této cenové kategorii nejlepší co existuje.
#7  littlebear  2014-03-04 08:20:07
Doraz jehly slouží k nastavení stálého množství barvy která bude proudit tryskou. Tak uděláš například souměrnou linku.
#8  rutra  2014-06-19 13:18:12
Ahoj kupil som si airbrush fengda 180 ale neviem prepojit ju s bombou (plynnovou). Dakujem
#9  littlebear  2014-06-19 13:34:24
S tím ti asi moc neporadím. Budeš se muset podívat v železářství na vhodné koncovky. Pak už jen stačí propojit hadičkou.
#10  Martin  2014-06-25 19:51:31
Ahoj, koupil jsem model P - 51B Mustang o revellu ale nemohu nikde v návodu najít jaké barvy mám použít na kabinu, a tak bych se chtěl zeptat kde se to obvykle v návodech nachází a kde jinde to mohu naleznout.
Děkuji.
#11  littlebear  2014-06-25 21:26:58
Ahoj, návod jsem stáhl z netu a barvy jsou na straně 6. Je tam Used Colors tedy barvy které budeš potřebovat. Písmena A až M jsou reference, které jsou následně přidané u obrázku stavby. U kokpitu je písmeno I tedy kombinace barev bronzové zelená a mořská zelená. Nahoře jsou čísla 65 a 48. To je označení syntetických barev Revell
(každý výrobce modelů udává své oblíbené barvy). Plus pak znamená, že je máš smíchat abys dostal správný odstín.
#12  sizor  2014-06-27 14:05:55
Ahoj, chtěl bych se jen zeptat jak správně mít štětce od barev.
Děkuji.
#13  littlebear  2014-06-27 15:19:13
Ahoj,
pokud máš syntetické barvy, tak musíš štětinky vymáchat v ředidle. Pokud akrylové, tak můžeš použít klasickou vodu, ale po delší době je musíš omýt v ředidle nebo syntetickém lihu. Štětec namoč do ředidla a otři do hadříku. Pokud máš profi štětec s přírodním vlascem, můžeš štětinky omýt v mýdle. Zachováš tak lepší tvar a životnost štětce.
#14  robin  2015-01-02 22:36:36
Jak se sdelavaji nalepki nejde mito

#15  littlebear  2015-01-03 11:14:09
Obtisky namoč do vody na 3 minutu a pak je přenes z obtiskového aršíku na model. Nepoužívej žádné ostré nástroje. Dobrá je navlhčená vatová tyčinka nebo párátko.
#16  Martin  2015-01-11 18:16:02
Ahoj, děkuji moc skvělé články. Stavím svůj první model a moc mi pomáhají. Chtěl bych se ještě zeptat na vrtání otvorů do plastových výlisků, to jsem nikde nenašel. U mého modelu je potřeba pro umístění sedaček v kabině vyvrtat otvory v podlaze, které jsou ale již předlisované, nebo jak to nazvat. V podlaze jsou zespodu otvory, ale nejsou až skrz podlahu a je potřeba provrtat tenkou vrstvu plastu. Do těchto otvorů se poté umístí "nožičky" sedadel. Nevíte, jakým nástrojem by se to dělalo nejlépe? Předem velic děkuji za radu.
#17  LittleBear  2015-01-11 22:32:49
Ahoj, nejlépe to jde malými vrtáčky, které jdou sehnat v obchodech pro kutily. Máš několik možnosti jak se s problémem vypořádat.
1. pořídit si vrtáčky a dírku provrtat
2. špendlíkem nebo jehlou dírku prorazit, pokud to nepůjde, můžeš je nahřát na svíčkou. Pak to půjde jak po másle.
3. uřezat nebo upilovat výstupky u sedačku a jednoduše je zalepit na správnou pozici bez zvětšování otvorů.


#18  Derdursis  2016-06-19 12:47:02
Ahoj, chcel by som sa opytat ako sa mam vyznat v farbach v navode v tej tabulke ? dik za odpoved
#19  Marek Eliáš  2017-12-23 19:49:52
jakou barvu používáte?

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz