Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak postavit plastikový model (4) - Stavba trupu a křídel
čtvrtek, 24. listopadu 2011

Jak postavit plastikový model (4)
Stavba trupu a křídel

Obtížnost:

V předchozí části návodu jsme postavili kabinu a přilepili ji do jedné poloviny trupu. Teď už nám nic nebrání slepit obě části trupu dohromady. Naneseme lepidlo na styčné plochy, dbáme přitom na přiměřené množství. Slepíme obě poloviny a stáhneme je k sobě krycí páskou nebo můžeme použít kolíčky na prádlo. Popsané řešení je rozhodně lepší než držet model v ruce a netrpělivě čekat, protože takto můžete model jednoduše odložit stranou a nechat lepidlo zaschnout opravdu důkladně. Snížíte tak pravděpodobnost vzniku mezer ve spojích mezi díly. Po zaschnutí můžeme pásky a kolíky odstranit.

I když jsem slepil trup, jak nejlépe jsem uměl, tak přesto lze vidět spoj mezi oběma díly. Pokud se tohle stane, tak můžeme spárů vytmelit. Tmel nanášíme v malém množství, nejlépe párátkem, nebo špejlí. Opět počkáme než tmel zatvrdne a následně ho vybrousíme. Je vhodné použít nejdříve hrubý smirkový papír (250), kterým tmel vybrousíme, až po jemný (2000), kterým plast a tmel vyhladíme. Takto si počínáme po celé délce trupu.

Jak znázornit rytí paneláže

Výlisky modelů nejsou pokaždé úplně dokonalé, ale vždy si je můžeme trochu vylepšit. Jednou z možností je jemné znázornění nýtování a rytí paneláže pomocí nýtovacího kolečka a žiletkové pilky. Tato část návodu je už pokročilejší, takže pokud jste úplný začátečník, tak ji můžete bez problémů přeskočit. Přesné výkresy lze obvykle sehnat na internetu, ale také v modelářských časopisech.

Během zatmelení trupu jsem taky zakryl část rytí, a proto jsem pro opětovné znázornění prořízl tmel žiletkovou pilkou. Pilku můžeme také využít při řezání plastu, například vyříznutí dvířek a krytu pilotní kabiny. V tomto případě jsem se rozhodl udělat kabinu otevřenou, ale to neznamená, že tak musíte učinit také. Ještě jednou zopakuji, že pokud jste začátečník, tak doporučuji nechat kryt kokpitu ve stavu v jakém je ve stavebnici a v návodu.

Slepení křídel

Spodní díl natřeme černou barvou. Má to svoje opodstatnění, protože trup nemá pod kabinou podlahu a při přilepení křídla, bychom mohli vidět nevzhledný šedý plast. Postup lepení křídel, je obdobný jako u trupu. Znovu zatmelíme spáry a spoje. U tohoto modelu není problém se správnou geometrií křídel, protože pravé i levé křídlo jsou spojeny dohromady v jeden díl. Pokud lepíte každé křídlo zvlášť, tak musíte dávat pozor, abyste měli obě zalepené ve shodném úhlu vzhledem k trupu.

Lepení výškovky a směrovky

V tomto místě lepení modelu se často dělají chyby. Zalepení dílů je sice jednoduché, ale tentokrát musíme dbát na správnou geometrii letadla. Pohledem zepředu a zezadu bychom měli dorovnat výškovku a směrovku do tvaru obráceného písmena T. Dodržujte předepsanou geometrii, jak je uvedeno v přiloženém návodu.

Co bude následovat

V příštím díle sestavíme podvozek, přilepíme vrtuli a zbývající drobné díly a pustíme se do barvení modelu.

Komentáře

#1  šarka  2012-09-12 17:10:40
jsou tadi i platnové křídla?

#2  Vašek  2013-11-01 13:24:26
Ahoj, co děláš když chceš model onýtovat a on má už v základu některé nýty udělané. Jde konkrétně o mig-15 1/72 od eduardu. Některé části jsou onýtované, ale nýty jsou příliš daleko od sebe. Chtěl bych to předělat, ale nemám moc ponětí jak.
#3  littlebear  2013-11-01 17:05:09
Nejlepší je nýty zatmelit (lze použít surfacer v lahvičce a štětcem nýty zalít nebo použit klasický tmel) a přebrousit. Pak už můžeš volně nýtovat nové linie nýtu.
#4  thehouseofthedead4  2014-03-05 05:48:32
Hi, I found this tutorial very interesting, but I would like to know how to add polyestirene cement when glueing the wings of the plane, since I tend to melt them.
Thank you.
#5  Dave   2015-02-28 22:49:00
I got some glue on the wing by accident what is the best way to remove it?
#6  LittleBear  2015-03-08 10:46:38
Hi, you can use sand paper and clear surface with it.

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz