Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Nacistická svastika (hákový kříž) na modelech
čtvrtek, 17. května 2012

Nacistická svastika (hákový kříž) na modelech

Obtížnost:

Pokud už jste lepili nějaký model německé letecké či bojové techniky z období druhé světové války, tak jste se už možná setkali s tím, že většina výrobců nedodává v aršíku nálepek německou svastiku (hákový kříž), ale jen buď černý kosočtverec nebo ji vynechávají úplně. Důvod je ten, že zobrazování svastiky je v řadě zemí omezeno zákonem. Například v Německu je použití svastiky na modelech zcela zakázáno.

Pokud ale chci, aby model vypadal realisticky a kopíroval přesný vzhled strojů, které se používaly v armádách Třetí říše, tak je nutné, aby byla svastika správně zobrazena a umístěna. Tento problém lze vyřešit několika způsoby. Můžeme svastiky pracně nastříkat přes šablony, ale v měřítku 1/72 nebo menších je to poměrně náročné.

Další variantou, která je mnohem jednodušší, je koupit aršík obtisků se svastikami. Velmi pěkný set s velkým množstvím obtisků vyrábí polská firma Techmod. Nemusíme se omezovat jen na měřítko 1/72, protože se dělají také pro 1/48, 1/32 a dokonce 1/24. Přesný název aršíku, který jsem si zakoupil je German Swastikas WW II. Obtisky jsou určené pro 19 typů letounu z různých období války.

Co se týče samotných obtisků, tak jsou krásně tenké a vytisknuté ve vysoké kvalitě. Podkladový lak je velmi lesklý, a proto je vhodné nejdříve modely důkladně přelakovat lesklým lakem. Cena obtisků se pohybuje okolo 190 Kč.

Pokud byste si chtěli vyrobit vlastní šablonu, tak výrobce přidal okótovanou svastiku s přesnými velikostmi.

Tímto článkem nepropaguji žádnou ideologii ani hnutí vedoucí k potlačení lidských práv a svobod. Zobrazení nacistické svastiky je zde použito výhradně pro účely plastikového modelářství.

Komentáře

#1  Pedro  2018-01-20 00:53:06
Zdravím, jsem modelář z Prahy

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz