Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Stavba modelu Ferrari 312T4 MFH
středa, 8. ledna 2014

Stavba modelu Ferrari 312T4 MFH

Obtížnost:

Dostal se mi do ruky velmi zajímavý model formule Ferrari 312T4 od malé japonské firmy Model Factory Hiro, která se zaměřuje především na modely závodních automobilů. Model formule je v měřítku 1/20 a má množství detailů. Po sestavení lze model různě modifikovat, například můžete odmontovat kola nebo sundat veškeré kapotování. Podle mě se jedná o nejvíce propracovanou stavebnici této formule jakou můžete sehnat. Pokud uchopíte model do ruky, tak hned poznáte, že se nejedná o žádný obyčejný plastový model. Většina dílů je totiž vyrobená z bílého kovu a model váží okolo jednoho kilogramu.

Video rozbalení modelu

Stavba

Protože se jedná o unikátní kousek, tak jsem se rozhodl podělit se s vámi o průběh stavby. Práce s kovovými díly se moc neliší od plastových. Díly musíte začistit od nálitků a spojů forem. Toho lze docílit klasickým smirkovým papírem nebo lámacím nožíkem, jak už jste zvyklí u plastu. Lepení je už trochu složitější, protože nemůžete používat klasická lepidla na modely, ale výhradně sekundové lepidlo. Jen tak vytvoříte dokonalý a pevný spoj. Ze všeho nejnáročnější je potom tmelení. Opět nemůžete použít klasickou tamiyackou pastu nebo jiné tmely na plast. Lze použít tmel na kov, ale naštěstí tato stavebnice měla minimální mezery mezi díly, a proto jsem tento tmel nepoužíval. Na drobné škrábance a začištění dílů jsem používal výhradně surfacer, který drží na kovu dobře.

Brzdící disky ve stavebnici vypadaly moc nově a fádně, a proto jsem se je rozhodl trochu upravit. Uchytil jsem je do mikro vrtačky, zapnul ji na 7000 otáček a následně jsem přiložil na disk hrubý smirek o zrnitosti 250 a naznačil tak rýhy od brzdění. Motor a následně celý model jsem nejprve přestříkal surfacerem a pokračoval lesklou černou barvou. Potom jsem použil několik odstínů barev Alclad, konkrétně barvy na imitaci leštěného hliníku, bílého hliníku a chromu.

Motor a převodovku jsem začal stavět odděleně. Ne jen z důvodu snazšího barvení, ale hlavně proto, že se motor po dokončení musel přišroubovat ke zbytku modelu. Docela mě překvapilo množství hadiček a drátků, které jsem musel instalovat. Naštěstí většina byla obsažena ve stavebnici a stačilo je jen odměřit, nastříhat a přilepit. Nasávaní vzduchu do válců je taky velmi propracované a vše potřebné je obsaženo ve stavebnici.

Model na následujících fotkách už začíná vypadat jako formule. Pokračoval jsem mřížkou nasávaní na kapotě a koly. Mřížka je vyrobená z fotoleptů, které měly ideální tloušťku a šly jednoduše tvarovat. Lepil jsem je opět gelovým sekundovým lepidlem. Pneumatiky jsou vyrobené z gumy a jediná vada na kráse je středová spojová hrana, kterou jsem z části zbrousil smirkem. Snad nejlepším dílem ve stavebnici jsou soustružené hliníkové ráfky na kola. Byly tak pěkné, že jsem je ani nebarvil a jen přidal trochu černého washe pro zvýraznění stínů. Středové disky jsou nabarvené zlatou barvou Humbrol s příměsi stříbrné. Když jsem měl drobnosti hotové, tak jsem na na model nanesl lesklou černou barvu Model Master a nechal pořádně jeden týden zaschnout. Pak jsme nanesl barvu leštěný hliník od Alcladu.

V této části model už vypadá velmi zajímavě. Zkompletoval jsem několik hlavních dílů a začal přidávat další hadičky, které nebyly obsažené ve stavebnici. Jednoduše používám drátky různých průměrů, popřípadě vytáhnu nitě z nahřátých plastových rámečků. Na Googlu lze najít hodně fotek originálního stroje a podle nich jsem taky model stavěl. Plastový odlitek kapoty měl z vnitřní části hodně nálitků, a proto jsem je všechny nejprve vytmelil a následně vybrousil. Pro úplné zakrytí jsem ještě použil surfacer, který jsem nanesl štětcem. Samozřejmě i u takové stavebnice se vyskytnou nedostatky jako jsou například propadliny v plastu. Proto je lepší vše přestříknout surfacerem a velmi jemným smirkem přebrousit Tak uvidíte všechny propadliny a nečistoty.

Konečně jsem se dostal k mé nejoblíbenější části, kterou je barvení a nanesení obtisků. Na model jsem použil akrylové barvy Tamiya. Červenou jsem nekupoval přesně pro model, jelikož by stejně nevyhovovala odstínu. Proto jsem namíchal přesný odstín podle fotek z červené, bíle a žluté. Lak však odstín trochu ztmaví a tak je třeba namíchat barvu o něco světlejší. Dlouho jsem hledal kvalitní lesklý lak a narazil jsem na Gunze Super Clear III a model přelakoval pomocí airbrushe. Samozřejmě existují i laky ve spreji, ale ty vytvoří mnohem tlustší vrstvu než klasický aibrush.

Nakonec jsem nanesl obtisky a model ještě jednou přelakoval. Vše jsem pak zkompletoval a na kola jsem ručně namaloval značky, které lze vidět na fotkách před závodem. Určovaly směr otáčení nebo různé nastavení. V originále šipky často nejsou tak symetrické, ale na modelu by to vypadalo špatně. Tím byla stavba formule dokončena a výsledek i celý postup stavby můžete zhodnotit na přiložených fotografiích.

Komentáře

#1  Lukas  2014-01-10 21:23:51
opravdu nádherná práce! Velice nádherný model....

#2  Jakub  2014-02-21 14:04:25
kde by som zohnať taky model?
#3  littlebear  2014-02-24 20:40:28
V ČR momentálně není dostupný, ale měli ho na
car-model-kit.cz
Popřípadě nejlevněji jde sehnat přes ebay.

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz