Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak na superlesklý lak u modelů automobilů
úterý, 18. března 2014

Jak na superlesklý lak u modelů automobilů

Obtížnost:

Dnes se podíváme na další odvětví modelařiny, kterým jsou modely automobilů. Nedávno jsem zakoupil model závodního automobilu Ferrari 250 GTO od firmy Revell. Hned od začátku stavby mi vrtalo hlavou, jak docílit perfektního naleštěného laku jako u aut z muzea. Lesklé laky od Tamiya, Humbrol, Model Master nebo Vallejo nesplňovaly zcela mé očekávaní. Trochu hledání na Googlu a pročítání diskuzí kolegů modelářů mě dovedlo k laku Gunze Super Clear III a hned jsem také jeden kousek objednal. Zkusil jsem první test a hned jsem měl jasného vítěze. Lakem lze velmi jednoduše docílit krásné glazury a na modely aut je jako dělaný.

Velmi důležitou fází, před samotným barvením, je perfektní začištění a zatmelení prohlubní a nálitků. Já jsem použil tmel Tamiya a surfacer ve spreji stejné značky. Po zaschnutí jsem zatmelené části přebrousil smirkovým papírem o zrnitosti 500 opět až na plast. Pak jsem model znovu přestříkal surfacrem, abych zakryl bílý plast a sjednotil povrch. Vše jsem následně zahladil a začistil smirkem o zrnitosti 1500. Takto nachystanou karoserii jsem otřel mikrotenovým hadříkem a profouknul airbrushem, abych odstranil prach z broušení. Protože nemám odstín barvy, který by odpovídal reálnému autu, namíchal jsem si vlastní odstín ze žluté barvy Tamiya X-24 a červené X-27. Poté jsem barvu naředil ředidlem X-20. Vše jsem pak v několika vrstvách nanesl na model a nechal pořádně zaschnout.

Lakování

Lak je potřeba naředit. Pokud bychom tak neučinili, tak by byl lak velmi hustý a špatně by se rozprašoval. Na ředění používám originální ředidlo Gunze Leveling Thiner. Protože mám doma airbrush s tryskou 0,2 mm, která není na nástřik laků příliš vhodná (doporučuje se alespoň 0,3 mm a širší), musel jsem lak naředit v poměru 1:4 ve prospěch ředidla a stříkat pod tlakem 3 barů. Airbrush jsem nastavil na co největší rozptyl a souvislými tahy karoserii přelakoval. Nemusíte se opět bát více vrstev laku, protože při následném leštění pak nehrozí sedření podkladové barvy. Auto hned po přelakování vypadá dobře, ale může se stát, že se přilepí při zasychání nějaké smítko prachu, což se stalo i mě. Nevěšte hlavu a po zaschnutí laku jej přebruste do hladka velmi jemným smirkovým papírem a opět přelakujte.

Po nalakování přichází na řadu obtisky. Lak je poměrně odolný a lze použít i klasické změkčovače obtisků. Dejte si však pozor, aby zůstala obtisková vodička pouze na obtisku. Kapka, která zůstane delší dobu na laku může vyleptat důlek. Když jsou obtisky přilepené, tak se následně zafixují poslední vrstvou laku.

Leštění

Lak vypadá velmi dobře i bez leštění, ale pokud to ještě pořád nestačí, tak lze výsledný vzhled ještě trochu vylepšit dodatečným vyleštěním. Já jsem použil leštěnku na skutečná auta. V Tescu jsem sehnal leštěnku od Sheronu a stála okolo 150 korun. Uvnitř balení je jemná houbička se kterou jsem nanesl obsah na model a nechal na hodinu zaschnout. Leštění jsem prováděl mikrotenovou utěrkou krouživými pohyby. Připadá mi, že leštěnka povrch více sjednotila a lépe se utírají otisky prstů než před její aplikací. Překvapilo mě, že jsem zahladil leštěnkou i drobné škrábance na čirých dílech.

Na závěr

S výsledkem jsem velmi spokojený. Doposud jsem se modelařině automobilů celkem úspěšně vyhýbal, ale po řadě modelů letadel a bojové techniky jsou automobily zajímavým zpestřením. Superlesklý model Ferrari GTO 250 se bude určitě ve vitrínce vyjímat. Každopádně se už nemůžu dočkat až si koupím nějaký další pěkný model auta.

Komentáře

#1  Matej  2015-12-19 21:05:16
Dělám teď Carreru GT2 a určitě se nechám inspirovat :-) Koukám že mála krupice na povrchu byla, já ji mám taky :-(

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz