Horten Go 229

Plasmo > Galerie modelů > Horten Go 229

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: Horten Go 229
Postaveno: 2013
Výrobce: Revell
Verze zbarvení: Horten IX/Go 229, JG400, "Rote 13"
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 58
Velikost modelu: 10 cm x 23 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice Hortenu je velmi povedená, nemá moc dílu a stavba příjemně ubíhá. Na povrchu modelu moc detailů nehledejte, jelikož se jedná o samokřídlo. Nýty na originálním letounu také nebyly, protože byl vyráběn téměř celý ze dřeva. Cena za model se pohybuje okolo 200 korun, proto pokud chcete mít velmi originální model, neváhejte.
Stručný popis stavby: Barvení až k závěrečné patině naleznete v záložce tipy a triky - stavba modelu Horten 229.

Technické údaje

Posádka: 1
Délka: 7,4 m
Výška: 2,81 m
Rozpětí: 16,8 m
Hmotnost: 8100 kg
Maximální rychlost: 977 km/h
Maximální dolet: 1000 km
Výškový dostup: 15 800 m

Historie

Horten Go 229 byl první samokřídlo poháněné proudovým motorem. Letoun je společným dílem bratří Hortenů – Waltera, Reimara a Wolframa. Příznivcem jejich projektu byl samotný Hermann Göring, který vypsal soutěž na "super letoun". Mělo se jednat o letadlo které dopraví pumu o hmotnosti 1000 kg, rychlostí 1000 km/h na vzdálenost 1000 km. Horten byl také částečně "stealth" a to díky převážně dřevěné konstrukci, ale také jeho hladkého tvaru. Mohl nepozorovaně zaútočit na nepřátelské základny a rychle uletět pryč.

Bratři začali vyvíjet samokřídlo už před válkou jako kluzáky. Později byl vytvořen speciální tým, zvaný Sonderkommando 3, který začal intenzivně pracovat na vývoji samokřídla s instalovanými dvěma proudovými motory.

V roce 1943 byly vyrobeny první dva prototypy Horten IX V1. Jednalo se o bezmotorové kluzáky. Ověřovala se na nich aerodynamická koncepce s brzdící padáky, které měly zkrátit přistání. Po odzkoušení V1 dostal V2 robustnější přední podvozkovou nohu.

První prototyp pilotovány Erwinem Zillerem ukázal velmi dobré letecké vlastnosti, ale při zkušebním letu vysadil jeden motor, letoun se zřítil a pilot zahynul. Konec vály přišel dříve něž se stačily letouny dostat do sériové výroby. Američané prototyp ukořistili a přepravili do Spojených států. Nedávno se uskutečnil projekt o vytvoření přesného modelu Horten 229 a zkoušelo se na něm jestli byl Horten 229 opravdu neviditelný radarem. Zkoušky potvrdily, že radar zachytil letoun v dosahu jen pár kilometrů.

Zdroje:

  • Horten Go 229 - Revell. Informace uvedené v přiloženém návodu.
  • Horten Go 229 - Wikipedie. Odkaz na zdroj: wikipedia.org.

Fotogalerie modelu

Komentáře

--------------------

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz