Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak nabarvit odřeniny nebo oloupanou barvu
pondělí, 1. září 2014

Jak nabarvit odřeniny nebo oloupanou barvu

Obtížnost:

Už uběhl nějaký ten pátek od doby, kdy jsem stavěl diorama Fallout a kde jsem imitoval odřeniny pouhým zaprášením podkladové barvy pigmenty. Moje zkušenosti za tu dobu trochu pokročily a bylo by škoda některé nově nabyté poznatky zde neuveřejnit. Na kousku obyčejné plastové destičky jsem tak vyzkoušel pět různých postupů, které jsem pak popsal v tomto článku.

  1. Sloupaná nebo popraskaná vrstva barvy
  2. Odřeniny pomocí Chipping Medium nebo laku na vlasy
  3. Odřeniny pomocí soli
  4. Odřeniny pomocí houbičky na nádobí
  5. Odřeniny pomocí štětce

Příprava podkladového povrchu

Na první čtyři čtverce plastové destičky jsem použil techniku rezavého podkladu, a proto jsem si musel namíchat odstín rzi. K tomu mi posloužila červená a hnědá barva. Odstíny je možné dále různě kombinovat přidáním černé, žluté nebo oranžové. K vytvoření rezavého povrchu mi postačily dva odstíny rezavé barvy, které jsem nanesl airbrushem, ale lze také použít obyčejný štětec. Po zaschnutí barvy je nutné povrch důkladně přestříknout lesklým lakem a nechat vše pořádně zaschnout. Zabráníme tak odření rezavé barvy. Dva zbylé čtverce jsem zakryl páskou, protože rez jsem v posledních dvou metodách nanášel až na svrchní pískovou barvu.

Sloupaná nebo popraskaná vrstva barvy

Na tento efekt jsem použil přípravek Vallejo Crackle Medium. Při prvním pokusu jsem Crackle nanesl na již zaschlou rezavou barvu a teprve poté jsem nanesl pískovou barvu. Místo pískové barvy tak popraskala již základová rezavá barva a pískovou barvu pak šlo snadno setřít vodou. Efekt je to sice zajímavý, ale asi nebude zrovna ten, který potřebujete.

Po prvním neúspěchu jsem si důkladně přečetl návod a zjistil jsem, že Crackle Medium se nanáší na barvu a tu následně rozpraská. Tedy správný postup je takový, že nanesete rezavý podklad, zafixujete lakem, pak svrchní barvu, necháte zaschnout a nakonec aplikujete Crackle. Výsledný efekt je pak mnohem zajímavější.

Pak mě napadlo vyzkoušet, co se stane, když Crackle smíchám přímo s barvou. Po několika nespěšných pokusech jsem smíchal barvu s přípravkem v poměru 1:1 a dosáhl rovněž velmi zajímavého efektu sloupané barvy. Po nanesení štětcem se několik minut nic nedělo, ale nejednou se začala barva stahovat a výsledek můžete vidět na fotce. Tento efekt lze použít na staré budovy z divokého západu nebo do postapokalyptické krajinky, kde je všechno ve velmi špatném stavu. Povrch je vhodné nakonec přelakovat, aby se barva neloupala více než je nutné.

Testování přípravku Crackle Medium mi dalo docela zabrat. Testoval jsem téměř na všech akrylových barvách, které mám k dispozici. Kupodivu mnohem lepšího výsledku jsem dosáhl u akrylových barev Tamiya než u barev z produkce Vallejo.

Odřeniny pomocí Chipping Medium nebo laku na vlasy

Tento postup je poměrně známý a často používaný zkušenějšími modeláři. Opět jsem nanesl rez a zafixoval lesklým lakem a airbrushem následně nastříkal přípravek Chipping Medium. Je potřeba jej nejprve trochu naředit vodou kvůli hustší konzistenci. Přípravek jde také částečně nahradit obyčejným lakem na vlasy. Postupoval jsem stejně, ale lak nevytvořil tak čistý povrch jako přípravek od Vallejo. Nicméně drobné nerovnosti se v odřeném povrchu snadno ztratí.

Po zaschnutí se opět nanese svrchní barva a základ je hotov. Opět počkáme až barva zaschne a následně stačí vzít štěteček, namočit do vody a lehce barvu setřít až na podkladovou rez. Snažíme se efekt moc nepřehnat, ale to samozřejmě záleží na tom, jak hodně rezavý model chcete mít. Tento postup se dá dobře použít i na opotřebenou zimní kamufláž tanků nebo letadel.

Odřeniny pomocí soli

Na první pohled použití soli může vypadat poněkud nezvykle, ale podle mě je to asi nejlepší technika na odřenou barvu. Nejprve nanesu barvu rzi a následně zafixuji lakem. Pak povrch trochu navlhčím. Lze použít vodu nastříkanou airbrushem nebo ruční rozprašovač vody na domácí květiny. Na vlhkém povrchu se pak sůl přichytí. Používám obyčejnou kuchyňskou sůl a rozsypu ji na požadované místa. Takto nasypanou sůl ještě můžeme trochu poprášit vodou.

Po důkladném zaschnutí soli přestříknu svrchní barvou a opět nechám zaschnout. Poté je potřeba sůl sundat. K tomu používám kartáček na zuby namočený ve vodě. Sůl se krásně sloupe a vynikne tak podkladová barva - v tomto případě rez. Technika lze použít i u letadel a to hlavně u námořních. Mořská voda je velmi agresivní a barva za druhé světové války nebyla moc kvalitní, takže se často za letu olupovala.

Odřeniny pomocí houbičky na nádobí

Podle mě to je nejrychlejší a velmi snadná technika na znázornění odřenin. Často ji s oblibou používám u bojové techniky na hrany a různé vystouplé části. Postup je jednoduchý. Namíchám si odstín tmavé rzi a nanesu na houbičku. Jemným tupováním na hrany pak znázorním jemné odřeniny, které by štětcem trvaly věčnost. Navíc lze odřeniny dostínovat světlejšími odstíny pro optické prohloubení odřeniny.

Odřeniny pomocí štětce

Tuto techniku nedoporučuji používat na celý model. Vždy je vhodné kombinovat více postupů. Například na hrany modelu použít houbičku a podlouhlé škrábance namalovat štětcem, popřípadě jemně dopravit efekt z houbičky. Tím však práce nekončí. Pro docílení lepšího efektu je vhodné použít práškové pigmenty a pohrát si s odstíny pro větší plastičnost. Já například používám osvědčené pigmenty firmy Mig Productions. Štětcem je možné naznačit i stékance rzi způsobené deštěm.

Video se všemi zmíněnými postupy

Na závěr

Před samotnou imitací škrábanců a opotřebení na modelu doporučuji si postupy nejprve vyzkoušet nanečisto. Ušetříte si tak práci, čas a nervy s následným čištěním zmetků nebo v horším případě rovnou koupi nového modelu. Já pro různé testování nových postupů rád používám vyřazené plastové výstražné cedule, kde není co pokazit.

Musím přiznat, že pro mě byla tvorba tohoto návodu docela inspirativní, protože mě v průběhu testů napadaly nejrůznější nové náměty na diorámy, kde by se daly tyto techniky použít. Tak doufám, že to bude stejné i ve vašem případě.

Komentáře

#1  tiger ll  2015-06-09 11:45:53
Nádherné, moc bych si přál mít takto nabarvený alespoň jeden model :) musím se to naučit ;) díky za stručný popis, veškeré informace se mi budou náramně hodit :)
#2  Zdenek  2015-06-27 13:55:33
Dělám letadla...mám osvědčené špinění a odření.Hotový model oprýskám...skalpelem odřu dané místo a pak do těch rýpanců štětečkem vnáším stříbřenku nebo podkladovou barvu...plátno,základovka atd.Bleptat houbičkou na barvu ... to není ono,,,imituješ odřenou barvu,takže to musíš odřít apak do té odřeniny stříbřenku....
Pokud máš zájem napiš mi a já ti pošlu další rady
#3  Flutter  2015-07-11 01:01:07
Ten prvni "nepovedeny" pokus je perfektni popraskana kuze/kozenka
#4  Peter  2015-10-28 09:33:22
Chcem sa spýtať da sa nejaký s tých metód použi iba čiste na krylove farby?
#5  Jindra  2016-01-14 15:31:08
Dobrý den čím mám ředit to valejo Chipping médium předem děkuji
#6  LittleBear  2016-01-14 17:10:10
Obecně se všechny valleja ředí vodou. Na chipping medium taktéž postačí pouze čistá voda.

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz