Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak na imitaci dřeva
sobota, 13. září 2014

Jak na imitaci dřeva

Obtížnost:

Když jsem vybíral model na další zajímavé články, narazil jsem na stavebnici Albatros D.III od firmy Eduard v měřítku 1/48. Jedná se o dvouplošník z období první světové války, který měl konstrukci převážně ze dřeva a křídla potažená plátnem. Už jen tohle zaručovalo neobyčejnou stavbu oproti modelům, co jsem zatím slepil. Další zajímavostí tohoto letounu je, že nemá trup natřený barvou, a proto lze vidět krásnou nalakovanou překližku. To byl další důvod proč jsem vybral zrovna tento typ letounu. Upozorňuji, že jsem nikdy nic takového nedělal a byl jsem v této oblasti úplný začátečník. Pročetl jsem několik dílů časopisu Modelář a probrouzdal snad všechna internetová fóra. Nakonec jsem si vzal z každého něco a vrhl se na pokusy. Nejvíce se mi líbila technika s výraznými letokruhy, která je ale bohužel ze všeho nejtěžší.

Video s postupy

Podkladová barva

Na podklad se snažte volit co nejsvětlejší odstíny barvy. Břízová překližka je dost světlá a při tmavém podkladu by olejové barvy nevynikly. Na modelu jsem nakonec použil jako podklad bílý surfacer, ale kdybych ho neměl, použil bych obyčejnou bílou akrylovou barvu. Pro jemné rozbití povrchu můžete do hodně naředěné bíle barvy přidat trochu béžové a naznačit tak postshading.

Barva na techniku dřeva

Je to technika pomocí olejových barev. Nejde použít syntetické ani akrylové a už vůbec ne temperové barvy. Výhody olejových barev jsou, že dlouho schnou, jsou částečně transparentní a dobře se roztírají. Bohatě vám postačí barvy Umpton, které stojí kolem 40 korun a lze je sehnat v každé prodejně s uměleckými potřebami nebo například na bilek-eshop. Vyrábí se spousty odstínů podobných dřevu, mi však stačily čtyři barvy a výsledný odstín jsem si namíchal z těchto barev: neapolská žluť světlá, umbra přírodní, brilantní žluť a běloba zinková. Na ředění olejových barev používám přípravek Thinner for washes od Mig Production. Obvyklé ředilo by mohlo podkladovou barvu poškodit.

Jak mění podkladová barva odstín

Na kousek destičky jsem nanesl tři odstíny akrylové barvy Tamiya a následně nanesl čtyři odstíny olejové barvy. Účelem bylo zjisti jak hodně ovlivní podklad finální odstín a vyzkoušet si techniku nanečisto. Výsledek by takový, že tmavé odstíny podklad ovlivní jen mírně. Důležité spíše bylo světlé dřevo. Zjištěním bylo, že techniku lze použít je na ten nejsvětlejší podklad, nejlépe pak bílý.

První technika imitace dřeva - jednodušší

Tento postup se hodí na malé modely v měřítku 1/72 nebo na nekvalitní sukovou překližku.

  1. Naneseme na model podkladovou barvu - bílý surfacer.
  2. Světle béžovou barvou naznačíme postshading.
  3. Na kousek papíru naneseme olovové barvy. Papír částečně přebytečný olej vsaje a barva tak rychleji schne.
  4. Špejlí nebo štětcem barvu namícháme na potřebný odstín. Volíme raději světlejší odstín. Po zaschnutí lze dát další tmavší vrstvu.
  5. Namíchanou barvu následně natřeme na model. Nenatírejte celý model najednou, stačí jen pár polí a dokončit je. Následně pak pokračovat dále.
  6. Molitanem nanesenou barvu rozetřeme a zjemníme. Vznikne tak základní struktura.
  7. Po částečném zaschnutí barvy (5 až 20 min), naneseme na plochý štětec trochu tmavší odstín olejové barvy, stačí jen na konečky štětinek a souvislými tahy naznačíme strukturu dřeva. Na štětec moc netlačte nebo můžete rozmazat už hotovou strukturu.

Ve zjednodušené formě jsem postup použil na sedadlo a interiér. Kdy podklad přelakujete lesklým lakem, olejová barva se tak bude lépe roztírat. Stačí jen pak nanést olejovou barvu a ostrým štětcem naznačit strukturu. Tato zjednodušená technika je užitečná na drobné díly a je velmi rychlá.

Druhá technika imitace dřeva - obtížnější

Po pokusech mi tento postup přišel jako nejlepší na znázornění letokruhů ve dřevě. Postup až po bod 6 je úplně stejný jako v prvním případě a proto budu pokračovat až od něho.

  1. Tenký kulatý štětec namočíme do přípravku Thinner for Washes.
  2. Jemnými tahy štětce namalujeme jednoduše letokruhy. Barva se krásně stahuje a už je jen důležité mít naučené tvary překližkových letokruhů. Jako předlohu si můžete vytisknou obrázek překližky, pokud zrovna nějakou pěknou skutečnou nemáte po ruce.
  3. Pro zvýraznění letokruhů ještě můžeme některé tahy přetřít tmavším odstínem.

Ať už si vyberete jakýkoliv postup, je nakonec důležité model přelakovat lesklým lakem. Zabráníte tak poškození už hotového povrchu. Nakonec jsem do spár zapustil hnědý wash, který krásně prohloubil spoje a zvýraznil kolkování. Pokud chceme model ještě více optický rozbít, lze některá pole přetřít hodně naředěným washem. Pak už stačí jen nalepit obtisky a dřevěný povrch je hotový.

Závěr

Tohle byl první ze tří chystaných návodů na tomto modelu. Bude následovat návody na plátěný povrch a výplety křídel. Potom už budete mít kompletní návod stavby dvouplošníku a můžete se s vervou pustit do práce.

Komentáře

--------------------

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz