Messerschmitt Bf-110 C-2

Plasmo > Galerie modelů > Messerschmitt Bf-110 C-2

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: Messerschmitt Bf110 C-2/C-4
Postaveno: 2012
Výrobce: Airfix
Verze zbarvení: 6 Staffel, I/Zerstörergeschwader 76, Northern France, 1940
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 100
Velikost modelu: 22 cm x 17 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice je velmi levná a tak nemůžeme čekat žádné zázraky. Díly jsou odlité ze starších forem. Na povrchu křídel a trupu je jemná krupička, proto musíme model celý přebrousit jemným smirkovým papírem. V prostorách osádky moc detailů nenajdeme. Na některých místech jsou propady plastu. Pěkné podvozkové šachty a tenké dekály. I přes všechny nedostatky ale neexistuje moc lepších stavebnic v tomto měřítku a po drobných úpravách můžeme postavit velmi pěkný model.
Stručný popis stavby: Model jsem začal stavět kabinou, kde jsem přidal bezpečnostní pásy na sedadla a naznačil rozvody drátů. Spodní část letadla je nabarvena barvami Model Master. Světlé zelená kamufláž barvou Humbrol a tmavě zelená barvami Vallejo. Trochu jsem tak zkombinoval různé barvy, které jsem měl k dispozici. Na ocasní plochy jsem dokoupil aršík svastik, protože většina výrobců se vyobrazení hákových křížů vyhýbá a nepřikládají je do obtisků. Model jsem zafixoval akrylovým lakem Tamiya, který je skvělý na zapouštění olejů. Stavba byla příjemná, hlavně jsem velmi spokojen s barvami Vallejo.

Technické údaje

Posádka: 2 (3 jako noční stíhač)
Délka: 12,3 m
Výška: 3,3 m
Rozpětí: 16,3 m
Hmotnost: 6700 kg
Maximální rychlost: 600 km/h
Maximální dolet: 3105 km
Výškový dostup: 10 500 m

Historie

Messerschmitt Bf-110 byl dvoumotorový těžký dálkový stíhací letoun, který sloužil v německém Luftwaffe během druhé světové války. Bf-110 představoval radikální odklon od leteckých norem běžných ve třicátých letech. Osazení dvěma motory a kokpitem pro dva piloty bylo na hony vzdáleno od menších a lehčích strojů jako byly Messerschmitt Bf-109 nebo prototypy Spitfirů.

Stodesítka byla navržena k plnění úkolů v novém typu německého vedení války - Blitzkrieg. Letoun byl uveden do provozu na samém počátku druhé světové války a osvědčil se ve vzdušných soubojích na Polskem a Francií, kde mohl využít své rychlosti i rychlého stoupání na úkor svých pomalejších soupeřů.

Vývoj stodesítky započal roku 1934, kdy byl vznesen požadavek od Říšského ministerstva na těžký stíhací letoun s dlouhým doletem, aby mohl operovat nad nepřátelským územím, působit jako doprovod německých bombardérů, napadat nepřátelské letouny a bombardéry a zároveň mohl sloužit jako lehký bombardér.

Úkolu se ujala firma Messerschmitt a první prototyp 110 V1 vzlétl 12. května 1936 na letišti v Augsburgu a dosáhl rychlosti 505 km/h. Letoun poháněly dva motory DB 600A.

Ve vyráběné sérii vznikla verze C s motory DB601 s přímým vstřikováním. Během bleskové války měla Luftwaffe okolo 195 strojů verze C. Tyto letouny se velmi vyplatily při bojích proti Polským letadlům a k ničení pozemních stanovišť.

Letoun měl velmi účinnou palebnou sílu. Byl osazen dvěma 20mm kanóny MG FF/M, čtyřmi kulomety MG 17 ráže 7,92 mm a jedním kulometem MG 15 ráže 7,92 mm pro ochranou palbu v zadní části kabiny.

Roku 1940 stodesítky utrpěly těžkou porážku v bojích nad jižní Anglií s jednotkami RAF (Royal Air Force). Protože stodesítky nebyly tak dobře ovladatelné, aby dokázaly uniknout stíhačům RAF, tak byly přeloženy na jiné úkoly. Dále sloužily v Luftwaffe jako rychlé stíhací bombardéry, které vynikaly v nočních náletech, a staly se tak postrachem britských letců. Stodesítky sloužily na všech hlavních německých frontách, od východní v Rusku až po západní v Evropě i Africe.

Zdroje:
  • Messerschmitt Bf110 C-2/C-4 - Airfix. Informace uvedené v přiloženém návodu.
  • Messerschmitt Bf 110 - Wikipedie. Odkaz na zdroj: cs.wikipedia.org.

Fotogalerie modelu

Komentáře

--------------------

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz