Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky
Jak vyrobit pružinu nebo stočený datový kablík
Jak vytvořit zelené stínící sklo
Jak vyrobit mapu nebo plakát pro vaši dioramu
Jak vytvořit lesklý kovový povrch
Jak vyrobit láhev nebo Panzerfaust
Jak vyrobit vlnitý plech
Jak vyrobit průhledný kryt kabiny
Jak postavit plastikový model (1) - Úvod
Jak postavit plastikový model (2) - Výběr modelu a nástrojů
Jak postavit plastikový model (3) - Začínáme se stavbou modelu
Jak postavit plastikový model (4) - Stavba trupu a křídel
Jak postavit plastikový model (5) - Barvení
Jak postavit plastikový model (6) - Obtisky (dekály)
Jak postavit plastikový model (7) - Závěrečná úprava a patina
Respirátory a ochranné masky
Elektrická mini vrtačka
Nacistická svastika (hákový kříž) na modelech
Maskovací tekutina - maskol
Recenze nových modelů Battlestar Galactica od Revellu
Akrylové vodou ředitelné barvy
Video stavby modelu Horten 229
Imitace zimmeritu v měřítku 1/72
Osvětlení modelu pomocí LED diod a optických vláken
Palubní deska 5 krát a pokaždé jinak
Stavba modelu Ferrari 312T4 MFH
Syntetické barvy L.K.-Model.cz
Jak nabarvit dřevěnou vrtuli
Akrylové a emailové transparentní barvy Tamiya
Jak na superlesklý lak u modelů automobilů
Jak levně odlévat plastikové modely
Jak nabarvit odřeniny nebo oloupanou barvu
Jak na imitaci dřeva
Jak nabarvit plátěný povrch letounu
Jak na výplety křídel u dvouplošníku
Video návod stavby modelu tanku T-34/76
Jak odstranit chrom z plastových dílů u modelů aut a motorek

Novější články  |  Starší články

středa, 18.března 2014

Jak odstranit chrom z plastových dílů u modelů aut a motorek

Obtížnost:

V tomto krátkém návodu vám ukážu, jak odstranit chrom z platových dílů. Možná se ptáte: Proč jej vůbec sundávat? Důvodu je několik. Po odstřižení z rámečku prosvítá podkladový plast, špatně na takovém dílu drží barva a snadněji uvidíte výrobní vady. Už u mého prvního modelu automobilu mi chrom vadil, ale nevěděl jsem jak jej odstranit. Pročetl jsem několik diskuzních fór a zvolil tu nejsnadnější cestu.

Použitá chemie

Jelikož existuje řada přípravků, pomocí kterých lze chrom odstranit, vypíšu vám pouze nejdůležitější. Všeobecně vám bude stačit jakýkoliv přípravek s obsahem chlóru. Mi osobně se osvědčilo Savo WC. Neškodí pokožce při případném kontaktu s kůží, příliš nezapáchá a chrom sundá během 5 minut. Další možnost je Cilit Beng. Podobně jako Savo, ale na výsledek si budete muset chvíli počkat. Odhadovaná doba je mezi 5 až 24 hodinami. Poslední možností je použít hydroxid sodný (louh). Tento postup jsem jen četl na fóru, ale kvůli žíravým účinkům louhu jsem raději volil méně agresivní přípravky.

Postup

Postup je velmi jednoduchý. Do kelímku odlijeme trochu Sava a jemně zředíme vodou. Pak už stačí jednotlivé díly nasypat do kelímku a nechat vše působit. Chlór působí na chrom ze spodní strany, takže není na škodu díly po zhruba 3 minutách otočit. Po úplném odstranění chromu díly vytáhneme a omyjeme v mýdlové vodě.

Video s celým postupem

čtvrtek, 20. listopadu 2014

Video návod stavby modelu tanku T-34/76

Obtížnost:

Úvod

Kromě klasického leteckého plastikového modelářství je další oblíbenou kategorií modelů bojová technika. A tak vám v dnešním video návodu popíšu stavbu modelu tanku krok za krokem. Hledal jsem vhodnou stavebnici, na které bych mohl ukázat nejrůznější techniky a rozhodl jsem se pro slavný ruský tank T-34. Velmi mě zaujala stavebnice Hobby Boss v měřítku 1:48 s velmi propracovaným interiérem. Cena je taky velmi pěkná, okolo 300 korun. Stavbu jsem tentokrát natočil od rozbalení krabičky až po závěrečné přelakování hotového modelu.

Krátký náhled toho, co obsahuje stavebnice

První část: základy lepení

V této části začnu se stavbou modelu. Uvidíte vystřižení dílů z rámečku, jejich začištění a následné slepení. Také ukážu práci s lepidly Revell Contacta a řídkým lepidlem od Gunze.

Druhá část: barvení interiéru

V této části nabarvím prostory osádky, motor a drobné detaily. Ukážu techniku sloupané barvy a patinu rzi.

Třetí část: barvení exteriéru

V tomto trošku delším videu začnu s barvením celého modelu. Přidám patinu pomocí olejů, zablácení kol a další techniky.

Snad se vám videa líbila a také zkusíte nějaký ten tančík slepit. Pokud budete mít dotazy ohledně stavby, tak klidně piště do diskuze zde na webu, popřípadě na Youtube pod video.

pondělí, 10. listopadu 2014

Jak na výplety křídel u dvouplošníku

Obtížnost:

Tento návod je poslední z krátkého seriálu o dvouplošnících. Tentokrát se zaměřím na výplety křídel a jako ukázkový model bude opět sloužit Albatros D.III. Nějakou dobu (a několik neúspěšných pokusů) mi trvalo, než jsem našel přijatelný způsob, jak vytvořit věrohodně vypadající výplety křídel. Nakonec jsem byl úspěšný a tak vám můžu nyní postup popsat v návodu, který právě čtete. Obtížnost je poněkud vyšší, takže návod doporučuji pouze zručnějším a zkušenějším modelářům.

Výroba oček

Nejprve musíme vyrobit očka, do kterých se bude provlékat lanko. Vyrobit očka je jednodušší, než se může zdát. Napneme drátek a přes něj obtočíme druhý, který zauzlujeme. Tento postup je velmi rychlý a během pár minut budete mít hotovo. Pak stačí očka svléct, srovnat závit v pinzetě a zkrátit na požadovanou délku.

Instalace do křídel je taktéž snadná, ale je důležité mít kvalitní pinzetu. Očka mají průměr jednoho milimetru a pomocí prstů je není možné správně umístit. Do křídel navrtáme dírky, ale dávejte si pozor, ať nenavrtáte otvory skrz. Následně naneseme gelové sekundové lepidlo na konec závitu a opatrně zalepíme do vyvrtané dírky. Po zaschnutí lepidla je spoj velmi pevný a odolný. Zátěžová zkouška prokázala, že jedno očko bez problému unese celé křídlo.

Navlečení vlasce

Dříve, když jsem hledal vhodné materiály, tak jsem používal vlasce z vytaženého plastového rámečku, ale ten byl velmi křehký a snadno se přetrhl. Po zjištění, že rybáři používají silonové vlasce o průměru 0,12 mm, jsem hned utíkal do místních rybářských potřeb. Koupil jsem několik špulek silonového vlasce o návinu 100 m. Cena jedné krabičky se pohybuje kolem 30 korun a vystačí vám na hodně modelů. Zkoušel jsem i pletený černý vlasec 0,04 mm, ale ten se třepí.

Na model Albatrosu jsem nakonec zvolil průměr 0,12 mm pro snadnější provlékání dutinek. Výplety mezi křídly opravdových letounů měly takzvané napínáky, které si vyrobíme z uchošťourů (rozuměj, vatových tyčinek :-). Dobré je odstřihnout část s vatou, omezíme tak případné vzplanutí. Tyčinku nahřejeme nad svíčkou nebo plynovým hořákem a jemně natáhneme. Chce to trochu cviku, a proto vám dám nějaké postřehy z tavení:

  • Nenechávejte tyčinku dlouho nad plamenem. Plast může začít hořet a způsobit vám drobné popáleniny.
  • Různě s tyčinkou točte a pohybujte. Teplo se rovnoměrně rozptýlí a tyčinka půjde snadněji roztáhnout.
  • Pokud plast začne hořet nebo kapat, mějte po ruce vodu na uhašení.
  • Pokud se začne plast deformovat, tak je na čas tyčinku roztáhnout.
  • Většinou se podaří dobře natáhnout tak jednu z deseti tyčinek do požadovaného průměru.
  • Výpary z hořícího plastu nejsou zrovna dvakrát zdravé. Používejte ochrannou masku.

Správně vytažené trubičky stačí nařezat na 3 mm délku a provléknout přes ně vlasec. Vlasec následně provlečeme očkem a zpět do trubičky. Vytvoří se smyčka, kterou stáhneme a zakápneme řídkým sekundovým lepidlem. Lepidlo krásně zateče do trubičky a vytvoří velmi pevný spoj. Přečnívající vlákno zastřihneme manikůrními nůžkami.

Pokud jsme křídla vypletli, tak ještě musíme před nabarvením vlasce napnout. Na to znám dva postupy:

První postup pomocí páječky
Nahřátý konec páječky přiložíme k vlasci. Nesmíme se ale vlasce dotknout, protože se by se mohl přetavit a prasknout. Tento postup je velmi jednoduchý a u moderních páječek lze dokonce teplotu nastavit na požadovanou velikost.
Druhý postup pomocí nahřáté jehly nebo špendlíku
Budeme potřebovat svíčku a jehlu. Preferuji injekční jehlu kvůli jejímu plastovému konci, který nám zaručí bezproblémové uchycení do prstů bez toho, aniž bychom se popálili. Jehlu nahřejeme nad plamenem až do zčervenání kovu. Následně jehlu přiložíme k výpletu a vlasec se během okamžiku napne. Zde je ovšem větší riziko přetavení silonu, protože teplota je nestálá a rychle se mění.

Barvení

Posledním krokem bude barvení, které už jistě velmi dobře znáte. Zmíním jen odstíny a drobná úskalí. Na lanka jsem použil barvu Gunmetal Citadel a napínáky jsem nabarvil bronzovou Agama. Barvu je důležité správně naředit. Hustá barva na lankách tvoří nesouvislý povrch a hodně naředěná se zase sráží do kapek, a proto si naředění nejprve vyzkoušejte.

Závěr

Tímto článkem uzavírám minisérii návodů týkajících se dvouplošníků. Snad se mi povedlo mé modelářské postupy převést do pochopitelné podoby a třeba něco z toho i vyzkoušíte. V dalších článcích zamířím z oblak na tvrdou a místy blátivou zem bojové techniky.

Novější články  |  Starší články


CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz