Loading

Tips and tricks

Plasmo > Tips and Tricks  > How to build a plastic model (7) - Final adjustments and weathering
Sunday, 11th March 2012

How to build a plastic model (7)
Final adjustments and weathering

Difficulty:

In this last episode of short guide for beginners we will make final adjustments on the model and learn how to add weathering effects. If an aircraft or another machine is actively used, then it will soon start to show signs of wear and tear. When you paint model simply according to included instructions, then it will look like a brand new thing that just rolled off the production line. This can be sometimes an intention, but we usually want to add a little weathering effects. I will describe procedures, that will allow model to look better than just a simple toy. It is not advised to hurry with weathering procedures, because you can damage the whole model easily.

Postshading

In the fifth part of the instructions I briefly mentioned preshading technique, which allows us to highlight the engravings using dark colors before painting the model. Sometimes, it is not enough and we would like to add additional shading, which will be more pronounced. We can highlight the edges and engravings using another application of very diluted dark paint with an airbrush. It is necessary to pay attention to fine paint dispersion. With this technique we can also paint the places that are supposed to look dirty or smudged by smoke.

Oil paints and washes

Proper technique of airbrushing can be quite challenging, and as beginners it is possible that you don't have airbrush of good quality or you don't have airbrush at all. However, it is also possible to use oil paints for highlighting engravings. Actually, it is my preferred technique.

First, before we apply oils, we have to properly spray model with a gloss varnish once or twice. When using synthetic paints, it is always necessary to spray model surface with an acrylic varnish, otherwise we risk that surface will be corroded or we wipe off already applied paint. On such a prepared surface we can apply oil paints. Personally, I use Umton paints. Paints must be very thin, and therefore they must be diluted properly. For this purpose I use Mig Production thinner called Thinner for Washes or thinner Windsor & Newton.

You start by putting a little oil paint into the small pot and adding thinner. Mix thoroughly, until the diluent is stained by a paint. Put a brush to the diluted paint and allow it to soak in, then transfer it to the chinks on model surface. Oil should spread itself along the chinks. If the oil gets to places where we do not want it, we can simply wipe it off with a piece of cloth. If we want model to be dirtier, we can brush the paint across the whole surface with a flat brush. Afterwards we gently wipe it off with a cloth. Hue of oils should be slightly darker than the color of camouflage. When we are finished, we let the oil dry thoroughly, even a few days. After proper drying we can airbrush the model with matte or semi-gloss varnish. Then oils won't be so glossy and look of model will be more pronounced.

Drybrushing

When we want to represent dirt at the edges or raised parts of the model, we can use besides airbrushing also another technique, where we paint with almost dry paint. It is advisable to use a lower quality or no longer used flat brush, because this technique is more damaging to the brush than usual. Put brush gently into the paint, which can be a bit thicker, and then wipe it in a cloth or absorbent paper. You can also try to make few strokes here and there with the brush to make sure that the paint leaves only subtle traces on the paper. Strokes should be almost unnoticeable. Subsequently, gently paint desired location with several strokes back and forth.

Scrapes and scratches

We can use metallic color to highlight scratches. I often use combination of silver color with a little white. Paint the edges of the propeller, the leading edges of the wings, but also places which can be stepped upon by the pilot. It is necessary to apply paint carefully and not overdo it too much. Apply only a rather small amount of paint, usually only from the very tip of the brush.

Pigments

We can use crushed dry pastels and also original powders, for example from Mig Production. Pigments can indicate dirty places from exhaust fumes, dirt on the chassis or simply any dirty and dusty place. You will probably not use them much on aircrafts, but they are used a lot when building armored vehicles such as tanks.

Conclusion

Adding weathering effects may not be easy, but it will make your model much better. On the other hand, it is also true that the resulting appearance of model could be gravely damaged, and it could also add you a lot of extra work to fix it, if weathering procedures are not made correctly. It also happened to me that I had to paint the whole model again, because I accidentally damaged camouflage painting. The biggest problem for beginners will probably be to find out proper places where weathering effects can be applied, because usually you will not find this in the manual. Therefore, I recommend you to find photos of real aircrafts in book publications or on the Internet, which will give you at least the basic idea how the model could look like. Finally, photos of finished models from other more experienced hobbyist could be very helpful.

And so, with this final article I finish my short series about building plastic models for beginners. I hope it was at least a little helpful and I wish you a lot of success.

Comments

#1  Jarda  2012-10-02 21:36:27
Ahoj, dají se na patinu použít Akrylové barvy? Nebo je to fakt lepší těma olejovejma? Mám tuhle stíhačku ( ne není lepená ) a chci ji trochu zašpinit Díky, Jarda
PS: Úžasný stránky!
#2  Jarda  2012-10-02 21:39:28
Ech, ještě ten odkaz jsem zapomněl.. http://rafys78.wordpress.com/2009/08/23/star-wars-aayla-securas-jedi-starfighter-weathered-effect/
#3  LittleBear  2012-10-06 11:28:43
Výhoda olejů je, že zasychají mnohem pomaleji než vodou ředitelné barvy, tudíž má modelář dost času na povrchovou úpravu a korekci přetahů a podobně. Akrylové barvy lze taky použít, ale raději bych je aplikoval na model technikou drybrushingu (suchý štětec), než zapouštěním do spár, protože se tak pěkně nerozlejou a rychle zasychají. Akrylové barvy pro drybrushing se běžně používají u barvení figurek Warhammeru.
#4  Vojta  2013-09-07 16:34:05
Mam stary model lunaka a chybi tomu kabina jak to mam nahradit? Diky.
#5  Mekenzi  2013-10-17 20:50:02
Ahoj,
začal jsem s náročnějšíma technikama barvení a patinování modelů a nedávno jsem narazil na tuto serii videí. http://www.plasticmodelsworld.com/node/925
Tak doporučuji se nechat inspirovat. Hlavně pro fanoušky Warhammer.
#6  miguel7  2013-10-24 13:01:09
Ahoj,
mám dotaz, dokončuji svůj první model (Mikuma od Tamiya) a chci to stříknout lakem. Mám matný Mr. Color 182. Ředí se ještě nějak před stříknutím, nebo to je již připravený k aplikaci?
Děkui za radu
Michal
#7  littlebear  2013-10-24 15:28:05
Rozhodně ředit ředidlem Mr. Color Leveling Thinner. Možná lze použít i jiné ředidlo, ale to nemám odzkoušené. Lak je velmi hustý a ve výsledku by na modelu tvořil kapičky a špatně se rozprašoval. Lak se většinou ředí mnohem více než klasické barvy. Klidně zkuste poměr 1:5 ve prospěch ředidla, podle toho jak se bude lak rozprašovat můžete přidat ředidla.
#8  Tomáš  2014-03-19 20:28:08
Ahoj,
potřebuji poradit taky s tímto Spitfirem. Dneska jsem ho donatíral ( bohužel, natírám všechny modely štětcema, na kompresůrek nemám.Aspoň se v tom člověk vyžije ;-) ) Používám jen emailové barvy. Stačí když rytí paneláže vytáhnu obyčejnou tužkou ( tvrdší ) a natřu polomatným lakem, tak abych docílil plastičnosti modelu? Nebo stejným postupem jak máš psaný.
Je od Revella starší výroba.
Díky za radu Tom
#9  littlebear  2014-03-20 22:53:09
Ahoj, paneláž můžeš obtáhnout tužkou, ale raději měkčí. Pokud použiješ hrubou, tak budeš muset hodně tlačit a hrozí sedření barvy. Také nedosáhneš tak výrazného odstínu. Lakovat model musíš ještě před aplikaci tužky, protože štětcem tuž rozmažeš po celém modelu.
#10  littlebear  2014-03-20 22:54:22
Ahoj, paneláž můžeš obtáhnout tužkou, ale raději měkčí. Pokud použiješ hrubou, tak budeš muset hodně tlačit a hrozí sedření barvy. Také nedosáhneš tak výrazného odstínu. Lakovat model musíš ještě před aplikaci tužky, protože štětcem tuž rozmažeš po celém modelu.
#11  Tomáš  2014-03-22 18:41:30
Díky za radu. Ještě jedna věc s tim lakem, koupil jsem si matnej, ( žádná změna na modelu ) Myslíš že mám víc rozředit, nebo použít polomat či lesk?

#12  Tomáš  2014-03-22 22:16:07
Tak jsem se na to vyprd a vzal jsem to silnější tužkou, vypadá to líp.ještě udělám odřeniny a možná i dioráma ;-)

#13  littlebear  2014-03-23 10:06:40
Ohledně laku. Pokud máš barvu matnou, tak matný lak nic nezmění jen sjednotí povrch. Rozdíl poznáš pokud dáš lesklý lak nebo na lesklou barvu matný lak. Já používám pro konečné přelakováni pololesklý.
#14  Tomáš  2014-03-25 18:14:06
Takže radši ten pololesk. A jakej bys mi doporučil,na ty emailový barvy? Používám Humbrol a Revell

#15  Tomáš  2014-03-25 18:20:34
A nebo polomat?

#16  littlebear  2014-03-25 18:28:27
Nejlepší by jsi měl lak ve spreji, ale na štětec můžeš použít lak od stejného výrobce jako barvy Humbrol a Revell. Nevím jak moc se pololesklý a polomatný lak liší, ale mělo by to být podobné.
#17  Tomáš  2014-04-06 20:20:42
Ahoj, tak už ho mám hotovýho. Potřebuju ještě poradit co používáš na natažení od antény na zadní ocasní plochu.Zkusil jsem natáhnout ze silonky ( rozpáral jsem jí na nitky ), ale nejde mi to tam chytit. Jak to děláš ty? Dík za radu
Můžu poslat foto na email Spitfire Supermarine, jsem zvědavej na názor
#18  littlebear  2014-04-06 21:05:54
Jo jasně. Pošli mi to na davidamek@seznam.cz. Tu anténu vytáhni ze zbytku rámečku. Ustřihni rovný kousek a nad plamenem to nahřej a roztáhni. Pak stačí jen přilepit a nabarvit černou barvou.
#19  Tomáš  2014-04-07 14:48:58
Dobře dík

#20  Tomáš  2014-04-09 14:49:52
Ahoj, máš to na mailu
#21  ISD  2014-10-01 22:12:17
AIRBRUSH na napustanie hran robim aj tak, ze naskrabem skalpelom suchy pastel, uplne najemno ostrim kolmo prechadzam po pasteli. Pridam trochu vody a DOLEZITU malu kvapku pripravku na riad JAR, ozaj malu. Poriadne to rozmiesat a spicatym stetcom nasat a ďobnuť do spary. Spinava tekutina s pigmentom sa krasne rozleje po spare. Ak vytecie, otriem handrickou. Po zaschnuti nastriekat lakom. Je to rychle, lacne a da sa to opakovat pokial nie je vysledok ok. Ale olej je olej, na ten vsak nemam nervy.
Tak isto pripravenu tekutinu mozete pouzit aj na zaspinenie otvorov (imitacia oleja), vyfuk. plynov a pod.
#22  david  2015-01-08 21:18:23
nahoře v odstavci o Postshadingu píšete že Můžeme hrany a rytí zvýraznit pomocí další aplikace tmavé velmi rozředěné barvy airbrushem.
jaké je ředění k černé barvě (akrylové)

#23  LittleBear  2015-01-09 14:58:22
Přesné poměry ředidla a barvy Vám neřeknu, ale kapka naředěné barvy musí být částečně průhledná. Nejlépe vyzkoušet techniku a naředění na kousku starého modelu nebo na papíře. Zkuste kouknout na video, tam to jde pěkně vidět. čas od 14:38
https://www.youtube.com/watch?v=qN11402J0kk

#24  david  2015-01-09 18:17:29
dal by se místo olejové barvy použít obyčejný mazací olej
#25  LittleBear  2015-01-09 23:15:25
Washe nejsou o oleji, ale o pigmentu, který olejové barvy obsahují. Dokonce je olej nežádoucí a nejlépe ho odsát do ubrousku. Mazací olej rozhodně nedoporučuji.
#26  Goodspeed  2015-02-12 11:12:47
Zdravím,mám dotaz,dají se použít místo olejovek i obyčejné tempery?
P.S.:super stránky a mnoho inspirace jen tak dál :)
#27  Jiri  2015-03-08 00:23:50
Diky za super stranky. Začínám, na model jsem použil akrylové barvy (tamia, Itallieri) a na to jsem nastrikal lesklý syntetický lak od model masteru. Po aplikovani washe mam pocit, ze Mig redidlo mi rozleptalo lak. Co pouzivas za lak? Jeste se chci zeptat,jak to děláš s ryhama,ktery pri lepeni zatmelis. Zkousel jsem je vyryt skalpelem,ale nebyl jsem spokojen s hloubkou ryhy. Dík.
#28  LittleBear  2015-03-08 10:43:50
Ahoj,
už delší dobu používám akrylové laky od Gunze a Tamiye. Jsou velmi odolné a ředidlo od Migu jde aplikovat bez problému. Na obnovení paneláže používám žiletkovou pilku nebo rydlo od Trumpeteru.
#29  Jirka  2015-03-12 22:47:54
Diky za odpoved. Jeste mam dotaz. Myslel jsem, ze kdyz pouzivas akrylove barvy, tak pak se pouziva synteticky lak a naopak. Nemuze se nater akrylovych barev poskodit pri pouziti akryloveho laku. A jak to je s odolnosti laku. Jde mi hlavne o odolnost proti vode. Dik.
#30  LittleBear  2015-03-13 17:56:19
Spíše bych to typoval obráceně, ale uschlou akrylovku už vodou nesundáš. To by musely být nějaké tempery nebo akvarely. Já osobně jsem začal používat akrylové laky pro větší odolnost vůči ředidlům a dalším přípravkem. Například terpentýn nebo thinner od migu, který používám na washe. Takový model natřený akrylovým lakem od Gunze nebo Tamie můžeš klidně ponořit do vody na týden a ani nezbělá.
#31  mirek  2015-04-07 23:34:22
Ahoj,mám jeden dotaz.nikde sem to zatím nenašel,mám postavené lodě od revellu a mám je vystavěné na polici,jak se mám zbavit nebo chránit model před prachem díky za radu a napad
#32  Tomáš  2015-04-09 20:46:07
Ahoj, potřebuju poradit. Dělaj se washe i na syntetické barvy? Díky Tom

#33  David  2015-05-27 23:01:54
Ahoj, super stranky! Mam dotaz, jaky pouzivas presne lak a cim ho redis? Ja pouzil Super Clear III a Mr.Color Thinner a ukapla mi kapka a zjistil jsem ze to totalne rozlepta barvu (pouzivam akrylove Taiya). Zkousel jsem co to rozleptava a oboje (lak i redidlo). Dik
#34  LittleBear  2015-05-27 23:36:30
Taky používám stejné kombinace. Máš pravdu hodně to leptá, ale to snad každé ředidlo ve velkém množství. Prostě musíš si dávat větší pozor. Mi se to taky nejedou stalo. Pak už jen to nechat zaschnout, zbrousit a znovu fouknout
#35  Davd  2015-05-31 11:29:08
Diky za odpoved. Jeste jsem si koupil leskly akryl. lak od Italiery a zatim to vypada dobre ;)
#36  Honza  2015-06-20 20:13:20
Ahoj.chtěl bych se jen ujistit, že jsem vse pochopil správně...nejprve lesklý lak, pak olejovky do rytí, na to polomatny lak a pak to celý dospinim kridama? Na křídu už nic lakovat nemám, předpokládám, asi by změnila odstín...? Možná se ptám hloupe, ale předem díky za radu:)
#37  david  2015-07-01 19:25:32
z čeho si vyrobit svůj patinátor ?

#38  Rog  2015-07-10 17:07:38
Ahoj, výše píšeš o laku ve spreji, chci se zeptat, ten je už od výrobce v optimální konzistenci tzn. se nijak neředí? A pokud chci dosáhnout plastičnosti, dám po nabarvení lesklý akryl lak, pak patinu a nakonec matný/pololesklý? Díky
#39  Peter  2015-08-01 15:44:37
Zdravím mohol by si mi prosim poradiť vhodny prípravok na pigmenty ? Použil som Adhesol od firmy Agama ale výsledok pigmentu to nesplnilo
#40  Tomáš  2015-10-09 17:32:15
Ahoj, potřeboval bych radu ohledně laků. Máš zkušenosti s laky značky HGW? Je potřeba tento lak ředit? Popřípadě mohu ředit vodou? Nebo jen origo ředidlem? Diky.
#41  Tomáš  2015-10-09 17:35:48
aplikovat budu štětcem
#42  LittleBear  2015-10-09 19:53:09
Promiň, ale laky od HGW jsem ještě nezkoušel.
#43  Míra  2016-02-01 20:59:32
Ahoj, dají se olejovky Umton naředit i běžnou Tamiyáckou X-20kou? Nebo to má nějaká úskalí? Díky
#44  LittleBear  2016-02-01 21:18:21
Jo, x-20 to jde taky.
#45  MechLen  2016-03-10 13:04:01
Musim se priznat, ze taky trosku tapu v postupu se syntetikou natrenou stetcem ...

Model umyt mydlovou vodou.
Natrit primo na model stetcem.
Poradne nechat zaschnout.
Pak polomatny akrylovy lak ve spreji (Tamiya treba? ktery konkretne prosim?)
Pak Olejove barvy Umton rozredene Mig Thinner for Washes (kde to kupujes prosim? da se to nahradit necim dostupnejsim?)
Pak znovu polomatny akrylovy lak ve spreji.
Pak nastrouhane pastely (na sucho?)
Nakonec znovu polomatny akrylovy lak ve spreji.

Takto???
Moc moc diky
#46  CzechJack  2016-08-08 17:43:30
Velmi pomohlo, dík za článek
#47  Tomáš  2016-08-25 20:59:37
Ahoj.
Potřebuju poradit ohledně laků na akrylove barvy. Jelikož na akrylky přecházim, mám použít syntetický lak, nebo akrylový. Patinu chci dělat patinovacím fixem od Gunze saygo černým fixem a pak zalakovat polomatným lakem.Díky za radu
#48  Sean  2016-10-27 15:30:08
I just watched your FW190-* awsome build what do you use for aerial wire?

Add comment
Add smiley:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz