Loading

Tips and tricks

Plasmo > Tips and Tricks  > How to build a plastic model (2) - Model selection and equipment
Monday, 21st November 2011

How to build a plastic model (2)
Model selection and equipment

Difficulty:

The first plastic model kit should be simple enough. Suitable are models of aircrafts with single engine or helicopters in the scale 1/72. We try to avoid aircrafts with multiple engines or biplanes, which are very complex and difficult. If you are limited by your financial capabilities, choose a cheaper model. The result of your first efforts may not be perfect, and therefore you will not disappointed too much if you damage a cheaper model.

For the purpose of this tutorial I have chosen model kit of Supermarine Spitfire MkI in 1/72 scale made ​​by Airfix. The model can be bought for a price of 5 €. In the box, we will find 40 parts, detailed instructions with colored camouflage scheme and screen-printed water-slide decals. You should read the instructions carefully and keep it for later use. One important thing is that you should get to know what colors you need.

Construction equipment and tools

First and foremost, we should have sufficient space for construction. You will need solid board with dimensions of 40 x 20 inches (100 x 50 cm) at least. You can also build your model on an office desk, but I recommend to protect the table with some cover against unwanted scratches or paint spills.

List of things you will need:

 • break-off blade knife - for cutting and cleaning plastic parts of a kit.
 • pincers - you will need pincers for cutting parts from the molding tree.
 • adhesive - for bonding and joining of individual pieces of a kit.
 • I usually use model glue made by Agama. You can also use a gel superglue for smaller parts.
 • masking tape - it is produced in different sizes for the needs of modelers, but you can make do with an ordinary masking tape that is used for painting rooms.
 • nailfiles and sandpaper - for sanding down small protuberances. I use sanding paper of grit from 250 to 2500, which is used for smoothing.
 • model putty - is used for sealing gaps between joined pieces.
 • brushes - the best way is to buy some brushes of high quality in the specialized shop. You will need at least two of them. A thin round brush for small parts and a larger and flat, which is better for painting larger areas.
 • model paints - one of the most important things for the construction of each model. Using paints is described in the separate paragraph.
 • skewers and toothpicks - can be useful for mixing paint or gluing.
 • scissors - for cutting masking tape and water-slide decals.
 • solvent - you need it mainly for cleaning brushes and occasionally for minor dilution of colors. I use technical solvent S6001 for dilution and S6005 for cleaning.

As you can see, it's pretty long list. Gradually you will find that you need a lot of other things. At the beginning, you will probably need clothespins, Play-Doh (modeling clay), ears sticks, pins, tweezer, several small plastic bowls and cups, pieces of cloth for cleaning models, brushes and your worktop as well as caps from beverage bottles (like beer), which will be used for mixing and diluting small amounts of paint.

These are very basic tools. Step by step, I will introduce several other tools and chemical products during construction process which will be utilized mainly by advanced modelers.

Paints

Perhaps most important of all mentioned things are the paints. You can have an expensive model, but without mastering the techniques of painting you will never have perfect models. Therefore, I will describe this topic a little more.

Most of the plastic models kits let you choose from a variety of different camouflage versions of the model. Usually, each version has the list of paints. There are many manufacturers of plastic model kits, and each manufacturer prefers different maker of paints. Manufacturers do not use a standard for paints, so it may happen that the same color has a different names. Therefore, we usually have to transfer one name to another, eg from Model Master to Humbrol. This is done with color converter. There are electronic converters which are provided by manufacturers, but also by the modelers themselves. Usually, you can get the color converter in paper form in specialized shop for scale modelers.

Which brand of paints to chose

I use Humbrol paints because they are cheap and have good quality. For airbrush spraying I prefer Model Master. Their paints are more expensive, but they have better quality. However, there are also many other manufacturers, so the actual choice depends only on you.

What comes next

In the next part of the tutorial we are going to start building the model. I will show you how to properly cut off the parts from the molding tree and we will start assembling the cockpit.

Comments

#1  Marek  2012-06-11 14:03:03
Dobrý deň,
Mám na Vás jednu otázku, kde sa dajú kúpiť (na internete) Humbrol farby ktoré používate?

S pozdravom Marek

#2  David Damek  2012-06-11 17:41:37
Zdravím, barvy humbrol můžete koupit na http://www.jenamodel.cz Pokud budete natírat model štětcem, tak bych doporučil akrylové barvy Vallejo nebo Citadel. Tyto barvy se ředí vodou, takže nesmrdí a lépe se nanášejí. http://www.mpmshop.cz/akrylove/
#3  Jersey  2012-11-19 19:07:34
Zdravím, po několika letech se vracím k modelařině. Dřív jsem lepil letadla a teď jsem se pustil do druhoválečných tanků, protože mě naprosto uchvátily. Se samotnou technikou lepení modelů nemám problém. Potřeboval bych poradit s barvením. Vím, že existuje celá řada druhů barev ale jaké použít?? Jaký je rozdíl mezi olejovými a akrylovými barvami? Jaký by měl být základní nátěr? atd... Zkoušel jsem hledat odpovědi na modelářském fóru ale témata zde založená jsou zaměřena na pokročilé modeláře a z toho množství barev nevím kam dřív... děkuji za odpověď!
#4  LittleBear  2012-11-22 09:01:13

Zkusím to co nejvíce zestručnit. Začnu základním nátěrem, nejpoužívanější Mr. surfacer 1200, pokud nemáte airbrush je i ve spreji. Tento postup můžete úplně vynechat, jelikož se používat na dvě věci. Sjednocení rozdílu barev tmavého plastu a tmelu, který je bílý. Plasty mohou byt např. zelený, černý, tmavě šedý. (Většinou je světle šedý což nevadí). Při nastříkaní tenké vrstvy barvy bude vidět přechod mezi tmelem a plastem. Další věc je speciální technika odřenin, ale to až někdy příště. Rozdíly barev. Akrylové barvy jsou vyrobené na bázi polyakrylové pryskyřice, lze ředit vodou.
Momentálně nejlepší barvy na modely a nezapáchají. Doporučil bych barvy Vallejo, dají se nanášet na model štětcem, tak i airbrushem. Barvy olejové jsou stejné jaké používají malíři na plátna. Používám české UMTON. Oleje se nanáší až po barvách akrylových jako nejrůznější efekty. Stíny, opotřebení, vyteklá maziva atd.
#5  Matěj Komínek  2012-12-07 14:50:05
Ahoj,
budu lepit model ruského tanku KV-1, ukořistěného Němci. Rád bych ho namaloval airbrushem, ale nevím, jak přesně tyto pistole fungují. Předpokládám, že je potřeba nějaký pohon (plyn nebo kompresor). Neexistují i nějaké pistole, které nepotřebují elektřinu? Vždy jsem maloval štětcem tak nevím, jak to funguje. Děkuji za odpověď.
#6  LittleBear  2012-12-07 15:23:29
Zdravím,
airbrush funguje na velmi jednoduchém principu. Hlavní části (Kalíšek na barvu, jehla, tryska). Přes kalíšek barva putuje do trysky, kterou ucpává jehla. Jehlu můžeme posunovat a tím uvolňovat trysku pro průtok množství barvy. Kolem trysky pak proudí vzduch ve velké rychlosti a barvu rozpráší (množství vzduchu taky můžeme regulovat). Jediné co potřebujeme pro fungováni pistole, je stlačený vzduch pod tlakem 1.5 až 3 bary z kompresoru nebo tlakových láhví. Ten proudí přes hadičku do pistole. V tomto článku ještě doporučují syntetické barvy, ale nedávno jsem přešel na akrylové. Tamiya, Vallejo. Mnohem pohodlnější práce. Odkaz na video práce s aibrushem: https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=B5nRNcNM16g
#7  Matěj Komínek  2012-12-07 19:25:38
Takže neexistuje nějaká ruční pistole? Je nutné si k pistoli pořídit motor, který bude vhánět vzduch do pistole?
#8  LittleBear  2012-12-07 23:32:56
Nevím o žádné stříkací pistoli která by takhle fungovala. Jediné možné řešení je použití foukací fixírky nebo nějaké pumpovací. Výsledek by byl však katastrofální a raději bych použil štětec. Pokud si koupíte airbrush je nutné dokoupit také kompresor.
#9  Matěj Komínek  2012-12-08 08:04:24
Děkuji za objasnění, udělám to štětcem. Jinak velice pěkné stránky!
#10  Kuba K.  2013-01-07 15:07:30
Ahoj,Chci se jen zeptat zacal sem s modelařením a nevim jestli si mám vybrat letectví nebo lode a ponorky. Víc mně sice baví lode ale navím jestli to nebude prilis tezke. Děkuji za odpoved
#11  LittleBear  2013-01-07 16:57:41
Ahoj, jestli máš raději lodě tak stavěj lodě. Nevýhoda je v tom, že lodě obsahují spousty malých dílu. Oproti tomu ponorky jsou velmi jednoduché. Pokud bys stavěl středověké lodě s plachtami, tak ty jsou velmi obtížné, hlavně natažení lanoví a znázornění dřeva. Návody u stavebnic jsou obrázkové a díly očíslované, takže je velmi jednoduché pochopit kam co patří.
#12  Kuba K.  2013-01-08 18:43:46
Moc dekuji za odpoved. Jen jeste mam si koupit stříkací pistoli nebo pro zacatek staci jen stetec a pozdeji si ji dyztak koupit.Děkuju
#13  LittleBear  2013-01-08 21:33:34
Není zač. Pro začátek bych doporučil štětec. Je důležité naučit se štětcem pracovat a osvojit si techniku. Natíráni velkých ploch, ale taky malých dílu. Pokud Vás bude tento koníček nadále bavit, můžete investovat do airbrushe. Štětce vždy využijete i když budete mít stříkací pistoli.
Nevím jestli jste četl předchozí komentáře. Pokud ne, tak skvělé barvy na štětec jsou Vallejo nebo Citadel.

#14  Kuba K.  2013-01-09 17:22:44
Moc díky. Jen se jeste zeptam, na první vrstvu stací koupir si nejeký sperej který přilne na plast i kov nebo potrebuju barvy.Děkuji

PS:Nechtel byste udelat jeste nejaky dil o tom lepení letadel rozdelyna na party jako tenhle, bylo by to skvělé.

Jinak moc dobre stranky
#15  LittleBear  2013-01-09 18:19:04
Existují spreje na podklad. Jmenuje se to surfacer, ale spíše se to používá pro podklad při práci s pistoli. Na štětec žádný podklad nepotřebujete. Klidně něco napíšu, ale o čem by to mělo být? Více se zaměřit na práci se štětcem? Klidně mi napište nějaké nápady . Díky.
#16  Kuba K.  2013-01-10 16:21:41
Děkuji za odpoved. Ano treba na praci se stetcem nebo treba zase postavit nejaky model.
Je to jenom na vas.

PS:Jestli mi date e Mail muzu vam tam napsat napady.
#17  LittleBear  2013-01-10 16:38:33
Email je uveden v záložce kontakty horní menu. Na vánoce jsem dostal kameru a natočil jsem stavbu Horten 226 teď ho dávám do kupy. Myslím že z videa se dá pochopit mnohem více věcí. Určitě natočím i další videa.
#18  Kuba K.  2013-01-11 17:12:48
Děkuji za odpoved.
#19  Kuba K.  2013-01-11 17:16:06
Na vas e-Mail my to ukazuje ze je neplatny
#20  LittleBear  2013-01-11 19:36:52
To je velmi zajímavé. davidamek@seznam.cz nebo littlebearcz@gmail.com. Nevím proč to nejde.
PS: vložil jsem před chvíli na youtube první část stavby Hortenu. Bude to od barvení až po závěrečnou úpravu.

http://www.youtube.com/watch?v=2bn8YLSb6I4&feature=youtu.be

Videa dám přímo na tyto stránky. Vše už je natočeno stačí jen nastříhat a jemně upravit.
#21  Kuba K.  2013-01-15 14:32:06
To je super, urcite se budu divat.
#22  Kuba K.  2013-01-23 19:01:51
Kdy boudou další videa o malbě Hortenu??
#23  LittleBear  2013-01-23 20:25:25
Musím opravit počítač a mám zkouškové. Takže video bude asi až příští týden. Zatím jen prosím o strpení.
#24  Kuba K.  2013-01-24 14:53:11
Jojo, ja sem se jen ptal, video se mi moc líbilo, jen by mohlo být trocha delší.
#25  Peter  2014-09-19 02:02:19
Ahoj,chcem sa opytat na problem s malovanim modelov,zacinam modelarcit po rokoch a pri nanasani farby mi to dobre nekryje,robi mi to problemy hlavne pri malych castiach a tak sa chcem opytat ci neexistuje nejaky zakladny nater pod farbu aby sa zvysila prilnavost farby na plast. Vyrobca uvadza ze treba diely umyt v roztoku pracieho prostriedku,ale to som skusal a vysledok ziadny. Poprosim o odpoved na email. Dakujem.
#26  LittleBear  2014-09-19 12:56:15
Ahoj,
jo to je častý problém. Existuje přípravek jménem surfacer ve spreji. Nejlepší jsou pak od Gunze nebo Tamiye. Protože je více druhů, tak ideální je 1000 šedý Gunze nebo Tamiya Surface Primer White.
Důležité je pak používat akrylové barvy. U syntetik hrozí rozmazáni podkladového nátěru.

Pokud se ti nebude chtít kupovat surfacer, můžeš zkusit povrch zdrsnit jemným smirkovým papírem o zrnitosti 1200. Barva by měla lépe držet.

Na odmaštění povrchu ti stačí mýdlová voda.
#27  Daniel  2014-12-03 20:59:02
Zdravím,chtěl bych začít s modelařením a mám pár dotazů.Chtěl bych poradit jakého výrobce pro začátek,když doporučujete barvy vallejo,tak jaký je k tomu výrobce modelů?nebo musím barvy převést?

Díky Dan.
#28  Daniel  2014-12-03 21:45:25
ještě se chi zeptat jaký shop bys mi doporučil?
#29  LittleBear  2014-12-04 13:46:56
Pro začátek by jsi mohl vyzkoušet začátečnický set. Obsahuje základní barvy, štětec, lepidlo a stavebnici. Dobré a levné modely dělá Airfix, Revell nebo Italeri. Pokud budeš chtít valleja budeš muset barvy převést. S tím ti můžu poradit.

dobré obchody:
na12hodine
obchod.valka
mpm
modelbox

Dárkové sety
http://www.mpmshop.cz/modely-darkove-sety-vcetne-barev-a-lepidla/
#30  Daniel  2014-12-04 18:05:28
zdravim,tak jsem udělal koupi toho setu:http://www.mpmshop.cz/modely-darkove-sety-vcetne-barev-a-lepidla/airfix-55100.html.

Ještě jsem našel jeden shop s kterým docela sympatizuju,vetšinou mají modely od výrobce REVELL a k tomu hned vypsané barvy,ale jenom ty syntetické,což by asi nebylo nejlepší když mám začínat se štětcem,jak jsem tady pochopil.

Tady je odkaz:http://www.plastikovy-model.cz

A jak se tedy převádějí ty barvy?

ještě jednou díky.
#31  LittleBear  2014-12-04 18:21:37
Tady je docela pěkný převodník. Stačí zadat do googlu například humbrol to vallejo converter nebo něco podobného a vyskočí spousty odkazů. Přesné stejné odstíny to asi nebudou, ale postačí.

http://www.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=279&page=2


Ten shop taky znám, ale ještě jsem tam nic neobjednával.
Klidně můžeš barvit i těma humbrolkama, ale podle mě není výsledek tak pěkný jako u vallejo.
#32  Daniel  2014-12-04 18:32:14
zdravim,tak jsem udělal koupi toho setu:http://www.mpmshop.cz/modely-darkove-sety-vcetne-barev-a-lepidla/airfix-55100.html.

Ještě jsem našel jeden shop s kterým docela sympatizuju,vetšinou mají modely od výrobce REVELL a k tomu hned vypsané barvy,ale jenom ty syntetické,což by asi nebylo nejlepší když mám začínat se štětcem,jak jsem tady pochopil.

Tady je odkaz:http://www.plastikovy-model.cz

A jak se tedy převádějí ty barvy?

ještě jednou díky.
#33  Daniel  2014-12-04 23:16:55
Super,já si tedy koupím model od výrobce který podporuje barvy HUMBROL a potom si je překonvertuju do VALLEJO?Takže to musim takhle vychytávat?jestli jsem to pochopil správně?

to už je poslední věc koupil jsem si ještě knihu
#34  Daniel  2014-12-05 01:17:11
už jsem to nějak pořešil..na Academy stránkách maj i výpis barev všeho druhu,takže ok.jinak supa dupa stránky tady.díky ještě jednou.
#35  ales  2014-12-24 21:02:13
dobrý den obědnal jsem si model auta Dodge Charger R/T
a chtel bych se zeptat v jakém poměru se míchajý barvy pokud chci malovat štetcem.

#36  LittleBear  2014-12-25 12:54:17
Hodně záleží jaké máte barvy, ale stěně vám moc neporadím. Zkuste barvu namíchat třeba 1:1 a vyzkoušet nabarvit plastovou destičku. Jen tak poznáte vlastnosti barvy a popřípadě poměr dále upravovat.
#37  Martin  2015-02-15 11:02:59
Ahoj nezlob se ze otravuju s takovou prkotinou pottrebuju vedet jak mam chytit odstin barvy svetleho dreva (pusky, nasady od naradi atd)
#38  LittleBear  2015-03-28 18:42:04
Stačí béžová a pak olejovkou to přetřít. Kukni na zde http://www.plasticmodels.eu/tipyatriky.php?article=32
#39  lukas  2015-09-02 14:51:14
ahoj, jakou velikost štětců by jsi mi doporučil? Dejme tomu 3 nejpoužívanější velikosti. Díky moc za odpověď.
#40  LittleBear  2015-09-02 15:06:57
ahoj,
já už ty velikosti moc neřeším protože to každý výrobce má jinak a taky mám Tamiye, které to vůbec neudávají. Stačí ti Flat Brush No. 3, Flat Brush No. 1 and Pointed Brush small. Jdou sehant i v MPM nebo jiných obchodech.
Pokud, ale chceš přeci ty velikosti, tak kulatý 0 pak 1 a ploché 1 a 3.


http://www.tamiyausa.com/items/paints-finishes-60/finishing-supplies-62000/modeling-brush-basic-set-87066
#41  Luka  2015-09-14 23:27:55
Chcemsa opytat ci je lepsie model litadiel najprv namaloat a potom skladat alebo poskladat a potom malovat dakujem...odpoved by dom porosil na email ak by sa ddlo
#42  Oksi  2015-09-24 14:16:14
Stavebnice sú klasifikované ako užitočné hračky, ktoré hrajú dôležitú úlohu v úplnej a vývoja dieťaťa. Je vyrobený z netoxického plastu. Môžete vyzdvihnúť lego http://semilton.sk/toys/kit/lego/ podľa veku, pohlavia a koníčky dieťaťa.

#43  Tomáš  2015-10-09 21:29:05
teď jsem vybalil model (1/72) od firmy směr a prekvaplo mě ze rití a nýty jsou vystouplé, jestli mi rozumíš. Jak se řeší wash u těchto modelů?
#44  Tomáš  2015-10-09 21:31:32
přesněji, spáry a nýty jsou vystouplé.
#45  JamesFlobe  2017-04-30 11:39:55
???????? ?????? ???????? ????? ?????? kai230361

Add comment
Add smiley:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz