Supermarine Spitfire Mk.I

Plasmo > Galerie modelů > Supermarine Spitfire Mk I

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: Supermarine Spitfire Mk.I
Postaveno: 2011
Výrobce: Airfix
Verze zbarvení: No.19(F) Squadron, Royal Air Force Duxford, Uk, August 1938
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 36
Velikost modelu: 12 cm x 16 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice mě opravdu překvapila. Vždy jsem měl modely od Airfixu za méně kvalitní, ani nevím proč. Sice překryt kabiny je tlustý a rytí paneláže je hrubé, ale jinak nemám co vytknout. Velmi zajímavé je předválečné barevné schéma obsažené v návodu. Obtisky jsou pěkné a tenké. Stavebnice je na úrovni velkých firem jako Academy nebo Tamyia. Také je velmi pozoruhodná cena, za kterou jde model sehnat. Pohybuje se v rozmezí 100 až 170 korun.
Stručný popis stavby: Model letadla sloužil jako vzorový příklad, jak postavit plastikový model. Popis stavby je rozepsán v několika článcích, které lze najít v sekci Tipy a triky (odkaz na první díl návodu).

Historie

Supermarine Spitfire byl britský jednomístný stíhací letoun sloužící v RAF a v letectvech dalších spojeneckých armád během druhé světové války. Letoun tvořil spolu s Hurricany základ britského stíhacího letectva.

V roce 1934 Ministerstvo letectví vydalo své specifikace na nový stíhací letoun. Firma Supermarie se úkolu chopila a vytvořila nové letadlo Type 224. Byl to dolnoplošník s křídlem do tvaru písmena W. Tento letoun neuspěl. Soutěž vyhrál Gloster SS.37. Letecký konstruktér Reginald J. Mitchell pracující pro firmu Supermarine se rozhodl v projektu pokračovat a navrhl nový Type 300. Ten byl osazen čtyřmi kulomety a novým motorem Rolls-Royce. Ministerstvo nový letoun přijalo. První sériově vyráběný Spitfire Mk.I vzlétl 5. března 1938 a byl přidělen k 19. stíhací peruti v Duxfordu.

Tento typ Spitfiru měl dvanactiválcový, tekutinou chlazený motor Merlin II s maximálním výkonem 757 kW. Hmotnost letadla činila 2049 kg. Jeho maximalní rychlost byla 557 km/h a maximální výška stoupání byla kolem 9296 m. Mk.I byl vyzbrojen osmi kulomety typu Brownig ráže 7,7 mm.

Zdroje:

  • Supermarine Spitfire - Wikipedie. Odkaz na zdroj: cs.wikipedia.org.
  • Letadla 1939-45. Jaroslav Schmid. Fraus 1992, Plzeň.

Fotogalerie modelu

Komentáře

#1  Karel  2011-12-04 18:55:07
Pěkně postavený model, ale asi máš špatně výsostné znaky (křídla), pokud to nebyl záměr. Karel
#2  LittleBear  2011-12-04 22:16:03
Výsostné znaky letadel RAF se v předválečné době i během války různě měnily, takže nelze úplně jednoznačně určit, jaké znaky měla mít tahle verze. Já jsem to nějak moc nezkoumal a řídil se jen návodem, kde to má vypadat takhle. Ale klidně je možné, že se výrobce mýlí.

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz