Loading

StuG IV

Plasmo > Galerie modelů > StuG IV

Informace o plastikovém modelu

Stavebnice: Sd.Kfz.167 StuG IV EARLY
Postaveno: 2011
Výrobce: Dragon
Verze zbarvení: neznámá jednotka, Gotická linie, Itálie 1944
Měřítko: 1/72
Počet dílů: 120
Použité doplňky: fotolepty zahrnuté ve stavebnici
Velikost modelu: 9 cm x 4,5 cm
Obtížnost stavby:
Kvalita stavebnice:
Stručný popis stavebnice: Stavebnice modelu StuG IV je velmi propracovaná, má velké množství detailů a dílů, což je u takového měřítka neobvyklé. Vše do sebe dokonale zapadá na desetiny milimetru. V krabičce je obsažena sada kovových doplňků.
Stručný popis stavby: Samotný model jsem postavil za 1 týden. Kamuflážní schéma jsem stříkal barvami Humbrol a Model Master od ruky, bez vykrývacích masek. Odřeniny jsme maloval tenkým štětečkem tmavě hnědou barvou, okraje škrábancu pak světlými odstíny barev kamuflážních ploch. K lepení plastikových částí jsem začal používat gelové sekundové lepidlo. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně stavby, tak rád napíšu návod to sekce tipy a triky.

Historie

Sturmgeschütz IV (StuG IV) byl německý stíhač tanků používaný v druhé světové válce. Po velké bitvě u Kurska Němci zjistili, že Rusové mají početní převahu tanků. Proto se rozhodli, že začnou klást důraz na produkci bezvěžových samohybných zbraní. Výroba byla levnější a méně náročná. Do výroby byl zaveden nový stíhač tanků Sturmgeschütz IV, který byl postaven na podvozku PzKpfw IV. Projektu přestavby se chopila firma Alkett. Nový typ měl použít maximum existujících součástek ze staršího Stug III. Konstruktéři měli problém s umístěním nadstavby kvůli delšímu podvozku PzKpfz IV a proto místo pro řidiče opatřili pancéřovou krabicí na levé přední straně tanku.

Posádku tanku tvořili čtyři vojáci (řidič, velitel, nabíječ a střelec). Na věži byly umístěné 2 poklopy pro posádku a před pravým poklopem byl instalován kulomet MG 34. Hlavní zbraní Sturmgeschütz IV byl účinný kanón StuK 40 L/48 ráže 75 mm. Vezená zásoba munice činila 63 nábojů. Většina strojů nesla na bocích přídavné pancéřové pláty, tzv. Schürzen, které poskytovaly ochranu před kumulativními střelami. Pozdější verze tanku byla pokryta antimagnetickou pastou Zimmerit, která chranila stroj proti přiložené magnetické náloži.

Sériová výroba Stug IV byla zahájena v prosinci 1943 výrobou první třicetikusové série. Výroba běžela až do dubna 1945, kdy byly vyrobeny již pouhé tři stroje. Celkem vzniklo 1141 exemplářů tohoto univerzálního samohybného děla. Do dnešní doby se dochovaly pouze 3 exempláře.

Zdroje:

Fotogalerie modelu

Komentáře

#1  Jan Bilyi  2012-09-13 20:55:05
Zdravíčko šel by napsat návod na tento skvostný model stejně jako máte napsaný na "spitfajra" ?
#2  LittleBear  2012-09-24 17:29:04
Dalšího StuGa asi jen tak hned stavět nebudu, takže návod asi nebude. Plánuji ale časem přidat nějaké další články s detailnějším postupem stavby, tak snad se i něco z bojové techniky objeví.
#3  Martin  2014-08-12 11:46:00
Zdravim, mam problém, stříkám na madoelu podobnou kamufláž a při stříkání se mi brava rozlévá po modelu, když skusím stříkat trošku hustší barvou tak pistol prská, co s tím? Předem diky za odpověď.
#4  littlebear  2014-08-12 14:02:35
Nevím jaký mate airbrush, ale chce to trochu cviku. Naředit barvu do takového poměru tak aby neprskala a pak jen nastavit správný tlak v kompresoru. Mi vyhovuje větší něco kolem 2 baru.
Pak spustit na airbrushi vzduch a jemně pustit do trysky barvu. Velké množství barvy se rozteče. Nesnažte se fleky stříkat na první pokus. Nanášejte velmi malé vrstvičky barvy a nechte je vždy zaschnout. Pokud fouknete do nezaschlé barvy rozteče se do všech směrů v malých linkách.

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz