Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak postavit plastikový model (7) - Závěrečná úprava a patina
neděle, 11. března 2012

Jak postavit plastikový model (7)
Závěrečná úprava modelu, opotřebování a patina

Obtížnost:

V tomto posledním díle stručného návodu pro začátečníky doděláme poslední úpravy na modelu a naučíme se přidat patinu. Pokud je letadlo nebo jakýkoliv jiný stroj aktivně využíván, tak začne po čase jevit známky opotřebování. Když model jen nabarvíte podle návodu, tak bude vypadat jako by zrovna vyjel z výrobní linky. To může být někdy záměrem, ale obvykle budeme chtít přidat trochu patiny. Postupy, které popíšu, model oživí tak, že nebude vypadat jen jako hračka. S patinou není radno spěchat, jelikož můžeme zničit celý model.

Postshading

V pátém díle návodu byla krátce zmíněna technika preshadingu, kdy zvýrazníme rytí paneláže pomocí tmavých barev ještě před natřením modelu. Někdy to však nemusí stačit a můžeme chtít přidat ještě dodatečné stínování, které bude trochu výraznější. Můžeme tak hrany a rytí zvýraznit pomocí další aplikace tmavé velmi rozředěné barvy airbrushem. Je nutno dbát na malý rozptyl barvy. Touto technikou můžeme taky zabarvit místa, která jsou jakoby zašpiněná nebo začouzená.

Olejové barvy

Správná technika nástřiku airbrushem může být poměrně náročná a jako začátečníci třeba ani nemáte dostatečně kvalitní airbrush. Ke zvýraznění rytí paneláže ale můžeme taky použít olejové barvy. To je ostatně moje preferovaná technika.

Nejprve než začneme nanášet oleje musíme model ještě jednou nebo dvakrát přestříknout lesklým lakem. Když používáme syntetické barvy, tak je vždy nutné povrch nastříkat akrylovým lakem, jinak nám hrozí, že se povrch naleptá nebo se setřou již nanesené vrstvy barev. Na takto připravený povrch můžeme zapustit olejové barvy. Osobně používám barvy Umton. Barva musí být hodně řídká, a proto je třeba je naředit. Já k tomu používám ředidlo od Mig Production s názvem Thinner for Washes nebo ředidlo Windsor & Newton.

Postup je takový, že si nanesu trochu oleje do kelímku a přidám ředidlo. Důkladně rozmíchám tak, aby se ředidlo zabarvilo. Napustím olej do štětečku a přenesu do spár letounu. Barva by se měla roztéct po spáře. Pokud olej steče tam, kde nechceme nebo se vylije ze spáry, můžeme jednoduše hadříkem barvu setřít. Pokud chceme model špinavější, tak můžeme plochým štětcem barvu rozetřít po celém povrchu. Následně po směru letu otíráme hadříkem. Odstín olejů by měl být o něco tmavší než je kamuflažní barva. Po dokončení necháme oleje důkladně zaschnout, třeba i několik dnů. Po zaschnutí model opět přestříkáme matným nebo pololesklým lakem. Oleje tak ztratí svůj lesk a model dostane na plastičnosti.

Barvení suchým štětcem (drybrushing)

Když chceme znázornit zašpinění na hranách nebo vystouplých částech, tak můžeme kromě airbrushe použít i techniku, kdy se barví štětcem s téměř zaschlou barvou. Je vhodné použít nějaký méně kvalitní nebo už déle používaný plochý štětec, protože se touto technikou poškozuje více než obvykle. Štětec jemně namočíme do barvy, která může být i trochu hustší a pak otřeme do hadříku nebo savého papíru. Můžeme také zkusit párkrát přejet štětcem sem a tam a ujistit se, že barva zanechává jen jemné stopy. Tahy štětcem by měly být téměř neznatelné. Následně ve více tazích sem a tam jemně zabarvíme požadované místo.

Odřeniny

Ke zvýraznění odřenin použijeme kovovou barvu. Já často používám i kombinaci stříbrné barvy s trochou bílé. Nabarvíme hrany vrtule, náběžné hrany křídel, ale taky místa po kterých se šlape. Je nutno barvit opatrně a moc to nepřehánět. Nanášejte raději jen velmi malé množství barvy, tak akorát na samou špičku štětce.

Pigmenty

Můžeme použít nadrcené suché pastely nebo také originální prášky, které vyrábí například Mig Production. Pomocí pigmentů lze naznačit začouzení od výfukových zplodin, bláto na podvozku nebo také zašpiněná a zaprášená místa. U letadel je asi moc nevyužijete, ale vězte, že u modelů bojové techniky se používají opravdu hodně.

Závěr

Přidání efektu opotřebení nemusí být zrovna jednoduché, ale dokáže váš model hodně vylepšit. Na druhou stranu je ale taky pravda, že může výsledný vzhled i zhoršit nebo přidat hodně práce navíc, pokud je patina nanášena nesprávně. Už se mi taky stalo, že jsem musel celý model přetřít znovu, když jsem si nechtěně zničil kamuflážní nátěr modelu. Největším problémem pro začátečníky asi bude zjistit, na která místa nanášet patinu, protože tohle v návodu nenajdete. Doporučuji proto najít si v knižních publikacích nebo na Internetu fotky skutečných letadel, které vám poskytnou alespoň základní představu, jak by mohl model vypadat. V neposlední řadě jsou určitě přínosné i fotky hotových výtvorů od modelářů, kteří už mají více zkušeností.

Tímto návodem je tedy moje krátká série o lepení modelů pro začátečníky u konce. Doufám, že vám alespoň trochu pomůže a přeji vám hodně modelářských úspěchů.

Komentáře

#1  Jarda  2012-10-02 21:36:27
Ahoj, dají se na patinu použít Akrylové barvy? Nebo je to fakt lepší těma olejovejma? Mám tuhle stíhačku ( ne není lepená ) a chci ji trochu zašpinit Díky, Jarda
PS: Úžasný stránky!
#2  Jarda  2012-10-02 21:39:28
Ech, ještě ten odkaz jsem zapomněl.. http://rafys78.wordpress.com/2009/08/23/star-wars-aayla-securas-jedi-starfighter-weathered-effect/
#3  LittleBear  2012-10-06 11:28:43
Výhoda olejů je, že zasychají mnohem pomaleji než vodou ředitelné barvy, tudíž má modelář dost času na povrchovou úpravu a korekci přetahů a podobně. Akrylové barvy lze taky použít, ale raději bych je aplikoval na model technikou drybrushingu (suchý štětec), než zapouštěním do spár, protože se tak pěkně nerozlejou a rychle zasychají. Akrylové barvy pro drybrushing se běžně používají u barvení figurek Warhammeru.
#4  Vojta  2013-09-07 16:34:05
Mam stary model lunaka a chybi tomu kabina jak to mam nahradit? Diky.
#5  Mekenzi  2013-10-17 20:50:02
Ahoj,
začal jsem s náročnějšíma technikama barvení a patinování modelů a nedávno jsem narazil na tuto serii videí. http://www.plasticmodelsworld.com/node/925
Tak doporučuji se nechat inspirovat. Hlavně pro fanoušky Warhammer.
#6  miguel7  2013-10-24 13:01:09
Ahoj,
mám dotaz, dokončuji svůj první model (Mikuma od Tamiya) a chci to stříknout lakem. Mám matný Mr. Color 182. Ředí se ještě nějak před stříknutím, nebo to je již připravený k aplikaci?
Děkui za radu
Michal
#7  littlebear  2013-10-24 15:28:05
Rozhodně ředit ředidlem Mr. Color Leveling Thinner. Možná lze použít i jiné ředidlo, ale to nemám odzkoušené. Lak je velmi hustý a ve výsledku by na modelu tvořil kapičky a špatně se rozprašoval. Lak se většinou ředí mnohem více než klasické barvy. Klidně zkuste poměr 1:5 ve prospěch ředidla, podle toho jak se bude lak rozprašovat můžete přidat ředidla.
#8  Tomáš  2014-03-19 20:28:08
Ahoj,
potřebuji poradit taky s tímto Spitfirem. Dneska jsem ho donatíral ( bohužel, natírám všechny modely štětcema, na kompresůrek nemám.Aspoň se v tom člověk vyžije ;-) ) Používám jen emailové barvy. Stačí když rytí paneláže vytáhnu obyčejnou tužkou ( tvrdší ) a natřu polomatným lakem, tak abych docílil plastičnosti modelu? Nebo stejným postupem jak máš psaný.
Je od Revella starší výroba.
Díky za radu Tom
#9  littlebear  2014-03-20 22:53:09
Ahoj, paneláž můžeš obtáhnout tužkou, ale raději měkčí. Pokud použiješ hrubou, tak budeš muset hodně tlačit a hrozí sedření barvy. Také nedosáhneš tak výrazného odstínu. Lakovat model musíš ještě před aplikaci tužky, protože štětcem tuž rozmažeš po celém modelu.
#10  littlebear  2014-03-20 22:54:22
Ahoj, paneláž můžeš obtáhnout tužkou, ale raději měkčí. Pokud použiješ hrubou, tak budeš muset hodně tlačit a hrozí sedření barvy. Také nedosáhneš tak výrazného odstínu. Lakovat model musíš ještě před aplikaci tužky, protože štětcem tuž rozmažeš po celém modelu.
#11  Tomáš  2014-03-22 18:41:30
Díky za radu. Ještě jedna věc s tim lakem, koupil jsem si matnej, ( žádná změna na modelu ) Myslíš že mám víc rozředit, nebo použít polomat či lesk?

#12  Tomáš  2014-03-22 22:16:07
Tak jsem se na to vyprd a vzal jsem to silnější tužkou, vypadá to líp.ještě udělám odřeniny a možná i dioráma ;-)

#13  littlebear  2014-03-23 10:06:40
Ohledně laku. Pokud máš barvu matnou, tak matný lak nic nezmění jen sjednotí povrch. Rozdíl poznáš pokud dáš lesklý lak nebo na lesklou barvu matný lak. Já používám pro konečné přelakováni pololesklý.
#14  Tomáš  2014-03-25 18:14:06
Takže radši ten pololesk. A jakej bys mi doporučil,na ty emailový barvy? Používám Humbrol a Revell

#15  Tomáš  2014-03-25 18:20:34
A nebo polomat?

#16  littlebear  2014-03-25 18:28:27
Nejlepší by jsi měl lak ve spreji, ale na štětec můžeš použít lak od stejného výrobce jako barvy Humbrol a Revell. Nevím jak moc se pololesklý a polomatný lak liší, ale mělo by to být podobné.
#17  Tomáš  2014-04-06 20:20:42
Ahoj, tak už ho mám hotovýho. Potřebuju ještě poradit co používáš na natažení od antény na zadní ocasní plochu.Zkusil jsem natáhnout ze silonky ( rozpáral jsem jí na nitky ), ale nejde mi to tam chytit. Jak to děláš ty? Dík za radu
Můžu poslat foto na email Spitfire Supermarine, jsem zvědavej na názor
#18  littlebear  2014-04-06 21:05:54
Jo jasně. Pošli mi to na davidamek@seznam.cz. Tu anténu vytáhni ze zbytku rámečku. Ustřihni rovný kousek a nad plamenem to nahřej a roztáhni. Pak stačí jen přilepit a nabarvit černou barvou.
#19  Tomáš  2014-04-07 14:48:58
Dobře dík

#20  Tomáš  2014-04-09 14:49:52
Ahoj, máš to na mailu
#21  ISD  2014-10-01 22:12:17
AIRBRUSH na napustanie hran robim aj tak, ze naskrabem skalpelom suchy pastel, uplne najemno ostrim kolmo prechadzam po pasteli. Pridam trochu vody a DOLEZITU malu kvapku pripravku na riad JAR, ozaj malu. Poriadne to rozmiesat a spicatym stetcom nasat a ďobnuť do spary. Spinava tekutina s pigmentom sa krasne rozleje po spare. Ak vytecie, otriem handrickou. Po zaschnuti nastriekat lakom. Je to rychle, lacne a da sa to opakovat pokial nie je vysledok ok. Ale olej je olej, na ten vsak nemam nervy.
Tak isto pripravenu tekutinu mozete pouzit aj na zaspinenie otvorov (imitacia oleja), vyfuk. plynov a pod.
#22  david  2015-01-08 21:18:23
nahoře v odstavci o Postshadingu píšete že Můžeme hrany a rytí zvýraznit pomocí další aplikace tmavé velmi rozředěné barvy airbrushem.
jaké je ředění k černé barvě (akrylové)

#23  LittleBear  2015-01-09 14:58:22
Přesné poměry ředidla a barvy Vám neřeknu, ale kapka naředěné barvy musí být částečně průhledná. Nejlépe vyzkoušet techniku a naředění na kousku starého modelu nebo na papíře. Zkuste kouknout na video, tam to jde pěkně vidět. čas od 14:38
https://www.youtube.com/watch?v=qN11402J0kk

#24  david  2015-01-09 18:17:29
dal by se místo olejové barvy použít obyčejný mazací olej
#25  LittleBear  2015-01-09 23:15:25
Washe nejsou o oleji, ale o pigmentu, který olejové barvy obsahují. Dokonce je olej nežádoucí a nejlépe ho odsát do ubrousku. Mazací olej rozhodně nedoporučuji.
#26  Goodspeed  2015-02-12 11:12:47
Zdravím,mám dotaz,dají se použít místo olejovek i obyčejné tempery?
P.S.:super stránky a mnoho inspirace jen tak dál :)
#27  Jiri  2015-03-08 00:23:50
Diky za super stranky. Začínám, na model jsem použil akrylové barvy (tamia, Itallieri) a na to jsem nastrikal lesklý syntetický lak od model masteru. Po aplikovani washe mam pocit, ze Mig redidlo mi rozleptalo lak. Co pouzivas za lak? Jeste se chci zeptat,jak to děláš s ryhama,ktery pri lepeni zatmelis. Zkousel jsem je vyryt skalpelem,ale nebyl jsem spokojen s hloubkou ryhy. Dík.
#28  LittleBear  2015-03-08 10:43:50
Ahoj,
už delší dobu používám akrylové laky od Gunze a Tamiye. Jsou velmi odolné a ředidlo od Migu jde aplikovat bez problému. Na obnovení paneláže používám žiletkovou pilku nebo rydlo od Trumpeteru.
#29  Jirka  2015-03-12 22:47:54
Diky za odpoved. Jeste mam dotaz. Myslel jsem, ze kdyz pouzivas akrylove barvy, tak pak se pouziva synteticky lak a naopak. Nemuze se nater akrylovych barev poskodit pri pouziti akryloveho laku. A jak to je s odolnosti laku. Jde mi hlavne o odolnost proti vode. Dik.
#30  LittleBear  2015-03-13 17:56:19
Spíše bych to typoval obráceně, ale uschlou akrylovku už vodou nesundáš. To by musely být nějaké tempery nebo akvarely. Já osobně jsem začal používat akrylové laky pro větší odolnost vůči ředidlům a dalším přípravkem. Například terpentýn nebo thinner od migu, který používám na washe. Takový model natřený akrylovým lakem od Gunze nebo Tamie můžeš klidně ponořit do vody na týden a ani nezbělá.
#31  mirek  2015-04-07 23:34:22
Ahoj,mám jeden dotaz.nikde sem to zatím nenašel,mám postavené lodě od revellu a mám je vystavěné na polici,jak se mám zbavit nebo chránit model před prachem díky za radu a napad
#32  Tomáš  2015-04-09 20:46:07
Ahoj, potřebuju poradit. Dělaj se washe i na syntetické barvy? Díky Tom

#33  David  2015-05-27 23:01:54
Ahoj, super stranky! Mam dotaz, jaky pouzivas presne lak a cim ho redis? Ja pouzil Super Clear III a Mr.Color Thinner a ukapla mi kapka a zjistil jsem ze to totalne rozlepta barvu (pouzivam akrylove Taiya). Zkousel jsem co to rozleptava a oboje (lak i redidlo). Dik
#34  LittleBear  2015-05-27 23:36:30
Taky používám stejné kombinace. Máš pravdu hodně to leptá, ale to snad každé ředidlo ve velkém množství. Prostě musíš si dávat větší pozor. Mi se to taky nejedou stalo. Pak už jen to nechat zaschnout, zbrousit a znovu fouknout
#35  Davd  2015-05-31 11:29:08
Diky za odpoved. Jeste jsem si koupil leskly akryl. lak od Italiery a zatim to vypada dobre ;)
#36  Honza  2015-06-20 20:13:20
Ahoj.chtěl bych se jen ujistit, že jsem vse pochopil správně...nejprve lesklý lak, pak olejovky do rytí, na to polomatny lak a pak to celý dospinim kridama? Na křídu už nic lakovat nemám, předpokládám, asi by změnila odstín...? Možná se ptám hloupe, ale předem díky za radu:)
#37  david  2015-07-01 19:25:32
z čeho si vyrobit svůj patinátor ?

#38  Rog  2015-07-10 17:07:38
Ahoj, výše píšeš o laku ve spreji, chci se zeptat, ten je už od výrobce v optimální konzistenci tzn. se nijak neředí? A pokud chci dosáhnout plastičnosti, dám po nabarvení lesklý akryl lak, pak patinu a nakonec matný/pololesklý? Díky
#39  Peter  2015-08-01 15:44:37
Zdravím mohol by si mi prosim poradiť vhodny prípravok na pigmenty ? Použil som Adhesol od firmy Agama ale výsledok pigmentu to nesplnilo
#40  Tomáš  2015-10-09 17:32:15
Ahoj, potřeboval bych radu ohledně laků. Máš zkušenosti s laky značky HGW? Je potřeba tento lak ředit? Popřípadě mohu ředit vodou? Nebo jen origo ředidlem? Diky.
#41  Tomáš  2015-10-09 17:35:48
aplikovat budu štětcem
#42  LittleBear  2015-10-09 19:53:09
Promiň, ale laky od HGW jsem ještě nezkoušel.
#43  Míra  2016-02-01 20:59:32
Ahoj, dají se olejovky Umton naředit i běžnou Tamiyáckou X-20kou? Nebo to má nějaká úskalí? Díky
#44  LittleBear  2016-02-01 21:18:21
Jo, x-20 to jde taky.
#45  MechLen  2016-03-10 13:04:01
Musim se priznat, ze taky trosku tapu v postupu se syntetikou natrenou stetcem ...

Model umyt mydlovou vodou.
Natrit primo na model stetcem.
Poradne nechat zaschnout.
Pak polomatny akrylovy lak ve spreji (Tamiya treba? ktery konkretne prosim?)
Pak Olejove barvy Umton rozredene Mig Thinner for Washes (kde to kupujes prosim? da se to nahradit necim dostupnejsim?)
Pak znovu polomatny akrylovy lak ve spreji.
Pak nastrouhane pastely (na sucho?)
Nakonec znovu polomatny akrylovy lak ve spreji.

Takto???
Moc moc diky
#46  CzechJack  2016-08-08 17:43:30
Velmi pomohlo, dík za článek
#47  Tomáš  2016-08-25 20:59:37
Ahoj.
Potřebuju poradit ohledně laků na akrylove barvy. Jelikož na akrylky přecházim, mám použít syntetický lak, nebo akrylový. Patinu chci dělat patinovacím fixem od Gunze saygo černým fixem a pak zalakovat polomatným lakem.Díky za radu
#48  Sean  2016-10-27 15:30:08
I just watched your FW190-* awsome build what do you use for aerial wire?

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz