Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Imitace zimmeritu v měřítku 1/72
úterý, 25. června 2013

Imitace zimmeritu v měřítku 1/72

Obtížnost:

Zimmerit byl materiál pastovité konzistence používaný Němci za druhé světové války k ochraně tanků proti magnetickým minám. Tento materiál byl nanášen na tanky vroubkovanou stěrkou. Existuje několik používaných vzorů, proto je dobré se podívat na dobové fotografie.

Často je možné dokoupit již hotové kovové leptané díly představující zimmerit, které vyrábí například firma Eduard, ale já jsem se rozhodl vyzkoušet tvorbu imitace zimmeritu vlastními prostředky a sami můžete posoudit, jestli se mi to povedlo nebo ne.

Co budeme potřebovat:

  • žiletkovou pilku,
  • dvousložkovou epoxidovou plastelínu nebo Milliput,
  • smirkový papír.

Postup

Povrch modelu očistíme od přebytečných nerovností a osmirkujeme. Hmota bude lépe držet a nebude se sloupávat. Abychom nemuseli model čistit, tak nalepíme na přechod zimmeritu a modelu krycí pásku. Na drobnější místa lze nanést maskol. Následně promícháme obě složky tmelu a nanášíme v tenkých vrstvách na model. Můžete zkusit nejprve hmotu rozválet na nějakém nepřilnavém povrchu, ale mi se vždy hmota přilepila. Proto jsem raději dělal malé placičky a ty na model nanesl. Pro rovnoměrné rozprostření jsem použil trošku vody a prstem rozetřel hmotu do souvislé, tenké vrstvy.

Když je hmota ještě měkká, tak opatrně nožíkem oddělíme plastelínu na pásce. Kdybychom to tak neučinili a hmota by zaschla, tak by nastal problém odstranit pásku a vytvořit ostrý přechod. Pak už stačí použít žiletkovou pilku a postupně krátkými tahy naznačit zimmerit. Po celém procesu necháme 5h zaschnout. Na model během schnutí už nesahejte! Stačil by jeden neopatrný dotek na zimmerit a mohli byste začít od začátku.

Video zachycující výrobu zimmeritu

Komentáře

#1  Wollis  2013-07-07 19:57:28
hodně pěkná práce,taky zkusím na nějakém modelu až koupím novy do sbírky :)
#2  Chester  2013-08-15 19:53:56
ahoj chtěl bych se zeptat jak se jmenuje ta plastelína resp. nějaky odkaz na ni.

nebo jestli by nešel použít tmel
http://www.mpmshop.cz/tmely/tamiya-87095.html

díky
#3  LittleBear  2013-08-16 20:18:07
Epoxidovou plastelínu dělá několik výrobců, ale já jsem sehnal ALTECO A+B EPO-PUTTY. Lze určitě sehnat v každém obchodu s barvami nebo v Baumaxu, Obi atd. Díval jsem se na návody i s Tamiya tmelem, ale podle mě rychle schne a nedá se tak pěkně modelovat. Odkaz na zimmerit v 1/35: http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=133774
V tomto návodu používají tamiya putty basic type. Také lze sehnat v MPM.

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz