Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Osvětlení modelu pomocí LED diod a optických vláken
středa, 31. července 2013

Osvětlení modelu pomocí LED diod a optických vláken

Obtížnost:

Existuje mnoho způsobů, jak vylepšit plastikový model tak, aby byl originální. V tomto článku se dočtete, jak model rozsvítit pomocí LED diod a optických vláken a dosáhnout tak efektního vzhledu. Svítící model pak obzvláště vynikne ve vaší vitrínce i za šera nebo během noci.

Použité materiály

LED diody klasické a super svítivé. Tento typ diod má velmi velkou svítivost, životnost a kompaktní rozměry. Existuje jich spousta druhů a tvarů, můžeme si tak vybrat od velkých 10 mm až po malé 1,8 mm. Také si můžeme vybrat z několika základních barev. Pokud použijeme na model více druhů ledek, musíme si dát pozor na úbytek napětí na každé diodě, protože bychom mohli ledky spálit. Většinou jsou hodnoty udávané výrobcem, ale pokud nemáme tyto hodnoty k dispozici, měly by platit tyto:

  • červená - 1,8 V až 2,1 V
  • oranžová - 2,2 V
  • žlutá - 2,4 V
  • zelená - 2,6 V
  • modrá - 3,0 V až 3,5 V
  • bíla - 3,0 V až 3,5 V

Jak poznat polaritu diody je velmi jednoduché. Delší nožička je anoda (+) a kratší je katoda (-). Také to lze poznat podle toho, že na jedné straně je dioda zkosená a na této straně je katoda.

LED diody SMD. Velikost těchto ledek je extrémně malá, proto není problém osvětlit i ta místa, kam by se klasická dioda nevešla. Rozměry jsou od 1 mm do 2 mm. Problém u takto malých diod je pájení trafo páječkou, ale lze to zvládnout. Polaritu poznáme podle písmene T na spodní straně diody. Tam kde začíná svislá linka písmene T je anoda (+). Objevují se i jiné značení, například proužek v plexi. Názorně to ukazuje jeden z obrázků uvedených níže.

Odpory jsou nedílnou součásti obvodu. Odpor by se měl dávat před každou jednotlivou větví diod. Jednak nám umožní nastavit diody na správné napětí a taktéž funguje jako částečná ochrana před zkratem. Máme k dispozici malé 10 ohmové až velké megaohmové. Nám však budou stačit odpory do 820 ohmů. Polaritu u odporu nemusíte hledat, protože je úplně jedno, jak je zapojíte. Docela užitečná tabulka hodnot odporů je zde:

Optické vlákno je nejlepší vodič světla modelem. Nemusíme složitě zapojovat desítky led diod, ale jen jednu a rozvést světlo pomocí optických vláken. Je to velmi jednoduché řešení a také efektivní. Vlákno je dostatečně ohebné, ale pozor na ostré zahnutí nebo nalomení. Vlákno se v místě ohybu naruší a dochází ke světelným ztrátám. Také je důležité zvolit dobré lepidlo. Model jsem lepil lepidlem Agama a to vlákno naleptalo nebo spíše přímo rozežralo, proto jsem vlákna lepil sekundovým lepidlem. Koupit optické vlákno lze například na webu: www.mullerlight.cz. Já jsem koupil E 0,75 pr. 0,75 mm neizolované za 11,50 Kč/m.

Postup

Co budeme potřebovat:

  • trafo nebo mikro páječku,
  • pár metrů vodiče,
  • různě barevné LED diody,
  • odpory různých velikostí,
  • cín na pájení,
  • elektrikářskou pásku (nejlépe černou),
  • optické vlákno.

Nejdůležitější před stavbou modelu je navrhnout, kam budeme umísťovat diody. Následně vyzkoušet umístění, popřípadě upravit model pro jejich instalaci.

Musíme si předem určit, jakým zdrojem chceme model napájet. Já jsem zvolil stejnosměrný 12V síťový zdroj, jelikož chci mít více osvětlených modelů a nechce se mi neustále nabíjet baterky. To ovšem neznamená, že baterie nelze použít. Důvod, proč jsem zvolil 12V zdroj, je ten, že mohu zapojit za sebou až 4 modré LED diody, které mají úbytek napětí 3V. Ulehčí nám to pak zapojení.

Jak spočítat odpory pro zapojení je velmi jednoduché. Pomůže nám starý známý Ohmův zákon:

     R = (U - Ud) / Id

  • R ... odpor.
  • U ... celkové napětí (12V).
  • Ud ... úbytek napětí led diody. Různé barvy mají různý úbytek. Pokud máme více led diod zapojených za sebou (v sérii) napětí se sečte.
  • Id ... proud na diodě. Většinou mají 20 mA.

Vždy pak volíme nejbližší vyšší hodnotu odporu. Například pokud nám výdej 450 ohmů, tak zvolíme odpor 470 ohmů.

Příklad výpočtu

Teď už víme, jak zapojit ledky a sestavit obvod. Můžeme se tedy pustit do stavby. Ledky jednoduše přilepíme sekundovým lepidlem nebo zafixujeme tmelem. Tmel se hodí pro místa, kde není dostatečná plocha pro lepidlo.

Důležité je model dostatečně odstínit. Plast - a k tomu ještě nejhůře bílý - velmi snadno prosvítá. U prvního modelu jsem tento proces podcenil a musel jsem následně nanést větší vrstvu barvy na vnější plochy, proto není na škodu přestříknout vnitřek modelu černou barvou, jak jsem to udělal na druhém modelu. Odstínit ledky lze dobře černou elektrikářskou páskou. Pokud použijeme pouze klasickou krycí pásku, tak nám bude hodně světla prosvítat.

Pokud nemáte velké zkušenosti s pájením, tak tady jsou malé rady. Vodič se nejprve musí odizolovat. Nejlépe to jde lámacím nožíkem, ale dávejte si pozor, abyste neporušili samotné žíly. Až sundáte bužírku, tak důkladně konce přecínujte, protože vám to usnadní následné připájení k LED diodě. Také si dávejte pozor na studené spoje, které nastanou, pokud pořádně neprohřejete cín.

Komentáře

#1  Jarda  2014-01-09 11:21:13
Velmi se mi osvědčili smršťovací bužírky :-) Hlavně černá. Do led udělám malou dirku, zalepím sekunďákem, přetáhnu smršťovačku a ohřeji fénem. :-)
#2  Jirka  2015-06-03 00:47:04
Ahoj. A co záblesková světla u moderny. Nějaký kondenzátor a blikač?
#3  Jarda  2016-02-05 12:01:26
Záblesky lze udělat naprogramováním čipu. Teď to testuju. Jinak v GM electronics mají super stroboskop. Lze to postavit jako stavebnici.

#4  Petr  2016-11-10 20:00:04
Zdravím, kde se dá sehnat optické vlákno? Lustruji internet už pár dní a moc úspěšný jsem nebyl Díky za info do mailu. Petr

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz