Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Palubní deska 5 krát a pokaždé jinak
neděle, 10. listopadu 2013

Palubní deska 5 krát a pokaždé jinak

Obtížnost:

Pokud už máte za sebou několik postavených plastikových modelů letadel, tak jste se určitě setkali s různými druhy palubních desek. Pokusím se shrnout některé typy a možnosti jejich provedení, jak vybrat tu nejlepší variantu a jak docílit realistického vzhledu. Různé typy palubních desek můžete vidět na přiložených fotografiích.

Ruční malováni palubní desky

V tomto případě vám žádný originální návod nedám, protože především záleží jen na vaší šikovnosti a kvalitě štětce. Pro první základovou vrstvu barvy je lepší použít airbrush, protože při použití štětce naneseme poměrně velkou vrstvu a zalijeme tak barvou většinu detailů, což určitě nechceme.

Jednotlivé budíky na palubní desce pak barvím už pouze štětcem. Já například používám Da Vinci Kolinsky Rotmander velikost 1, který se mi osvědčil. Jednotlivé tečky v budíku maluji hodně naředěnou bílou barvou, protože hustší barva v malém množství velmi rychle zasychá a nestihl bych ji přenést ze štětce na model. Důležité je postup nejprve vyzkoušet mimo palubní desku a naředit barvu do správné konzistence. Po dokončení bílých teček můžeme přidat další barvy. Pokud neděláte model přesně podle fotek, tak se fantazii meze nekladou. Nakonec už stačí jen nanést washe a jednotlivé budíky zakápnout lesklým lakem, který dodá zdání průhledného sklíčka.

Průhledné palubní desky a obtisky

Opět máte několik možností, jak se s průhlednou palubní deskou poprat. Můžete ze zadní strany nalepit obtisky a pak štětcem opatrně obmalovat sklíčka tak, aby zůstala průhledná. Nevýhoda tohoto postupu je, že jsou průhledné díly obvykle velmi silné a sklíčka by tak v reálu byla vyrobená z neprůstřelných skel, a proto tuhle variantu moc nepoužívám. Druhou možností je jednoduše nalepit obtisk za použití obtiskových vodiček na vrchní stranu palubní desky. Poslední možností je prostě celý díl přetřít barvou a malovat budíky ručně jak jste zvyklí nebo do jednotlivých budíků nalepit vystřižené obtisky a zbytek domalovat, ale tohle je vhodné spíše až pro větší měřítka modelů.

Lepty

Barevné lepty jsou velmi pohodlnou variantou jak mí perfektní palubní desku téměř bez práce. Deska je vyrobena z kovového leptu, na kterém je vytištěn vzor ve velkém rozlišení. Například u modelů 1/72 nejsem schopen docílit takové přesnosti pouze se štětcem, a proto pokud mám možnost lepty použít, tak neváhám ani vteřinu.

Většinou se palubní deska skládá z více dílů, a to z vrchního a podkladového. Vrchní díl má několik dírek, které tvoří budíky. Pro oddělení leptu od rámečku nepoužívejte měkké podložky, protože byste mohli díl poškodit. Já používám keramickou dlaždičku a tak mám zajištěné čisté oddělení bez pokřivení dílu v místě spoje. Zbytky od rámečku pak jednoduše osmirkujte.

Jak budíky nejlépe zasklít tak, aby vypadaly realisticky, je velmi jednoduché. Můžeme použít PVA lepidlo (Herkules) nebo lesklý lak. Osobně se mi více osvědčil lesklý lak a já například používám Model Master pro jeho hustou konzistenci. Herkules totiž časem trochu zbělá a nevytvoří tak čiré sklíčko jako lak.

Postup je následující. Díl upevníme do plastelíny nebo do lepicí gumy tak, aby dírky byly volně ve vzduchu. Pokud tak neučiníme, lak se bude rozlívat na podložku. Štětcem nabereme trochu laku a rozetřeme jej přes dírku tak, aby se vytvořil souvislý povlak. Pokud se vám nebude dařit vyplnit dírku lakem, musíte nechat lak chvíli vypařit, aby trochu zhoustl a pak postup zkuste znovu. Pokud nakonec všechny dírky zalijete, tak je nechte pořádně zaschnout. Následně můžete tento díl přilepit na podkladový díl palubní desky.

Závěr

Ať už zvolíte kteroukoliv možnost, tak se obvykle malování titěrných detailů většinou nevyhnete. Doporučuji především velmi tenký štětec, kvalitní světlo a dávku trpělivosti. Palubní desky začínající modeláři často odbydou, protože si myslí, že nebudou pod sklem kabiny moc vidět, ale když si dáte záležet, tak výsledek opravdu stojí za tu trochu námahy.

Komentáře

#1  Adam  2017-03-17 14:33:12
Ahoj,
v modelářství jsem nový. Začínám s modely v měřítku 1/72, kde jsou palubní desky a jejich budíky opravdu velmi malé na to, aby se budíky daly malovat štětcem. Nicméně jsem vzal párátko, skalpelem jej zbrousil do ostré špičky. Na špičku naberu trochu bílé barvy a nanáším po obvodu budíků. Chce to pevnou ruku a trpělivost, ale výsledek je myslím docela uspokojivý...

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz