Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Syntetické barvy L.K.-Model.cz
neděle, 2. února 2014

Syntetické barvy L.K.-Model.cz

Obtížnost:

Nedávno se mi dostaly do rukou nové syntetické barvy, které jsou české výroby. Firma která je vyrábí se jmenuje L.K.-Model.cz.

L.K.-Model.cz nechce vyrábět jen klasické odstíny barev, které dělají velké firmy jako Humbrol nebo Modell Master. Chce především zapojit modeláře při vývoji a sami si tak můžete říct, jaké odstíny se nevyrábí a jaké byste potřebovali. Proto pokud vás nebaví neustále míchaní barev, tak je to jedinečná příležitost, jak podpořit tyto barvy. Nejzajímavější odstíny, které se zatím objevily jsou například B 14 – Bronzová zelená stará a B 15 – Bronzová zelená. Do budoucna však mají přibývat další sady barev v různých národnostech jako Japonsko, Francie, Itálie, Rusko, Československo, ale také barvy na auta a lodě.

Návod k použití barev L.K.-Model.cz:

  1. Při ředění barvy přidávejte ředidlo do barvy a nikdy naopak.
  2. Barvu řádně promíchejte (ověřte třeba špejlí, jestli nezůstala usazená).
  3. Barvy jsou opravdu rychleschnoucí, pokuste se je zpracovat co nejdříve.
  4. Pokud se vám stane, že barva zaschne, je možné ji znovu naředit originálním ředidlem.
  5. Nejste-li s nabarvením modelu spokojeni, je barvu možno odstranit originál ředidlem.
  6. Po nabarvení modelu je dobré barvu zafixovat například lakem. Je to důležité, hlavně před nanášením jiných, třeba olejových barev.
  7. Snažte se používat originální ředidlo L.K.-Model.cz, u ostatních ředidel může dojít k naleptávání povrchu a špatnému schnutí barvy.

K vyzkoušení barvev jsem použil sadu Německé letectvo 1937 - 1942. Ředil jsem originálním ředidlem, které bylo speciálně vyvinuté pro tento typ barev. Výhoda tohoto ředidla je, že neleptá plast a nezapáchá jako ředidlo S6001. Práce s barvami je proto velmi příjemná, jen je třeba dát si pozor na přiměřené množství ředidla. Pokud dáte do barvy ředidla moc, tak se barva trochu srazí a vytvoří hrudky. Proto je lepší dávat ředidlo po kapkách a postupně promíchávat. Nástřik barvy airbrushem může být problém pro nezkušeného modeláře, protože barva velmi rychle zasychá a při velkém tlaku málo naředěná barva tvoří krupičku. Proto je nutné mít trochu cvik v nastavení airbrushe a ředění barvy. Výsledek po zkušebním nástřiku byl dobrý, barva pěkně kryje a má jemný pigment. Lze s ní dělat i drobné fleky a jemné přechody.

Při barvení štětcem jsem byl s barvami velmi spokojený. Na pokus jsem použil černozelenou, která by měla být nejvíce kontrastní se světle šedým plastem. Na díl jsem nanesl pouze jedinou vrstvu barvy. Po zaschnutí se vytvořila krásná, souvislá vrstva bez jediného znaku tahu štětce. Dále jsem zkusil ředidlem smýt zaschlou barvu, jak bylo popsáno v návodu. Namočil jsem kousek papírového ubrousku a jemnými tahy jsem barvu smyl na plast. Vše šlo velmi jednoduše a čistě. Ředidlo nenaleptalo plast ani po delším namočení.

Komentáře

#1  Jurs  2014-03-15 18:14:27
Zdravím. Zajímalo by mě, když se na první vrstvu již zaschlé barvy natírá druhá vrstva, jak se ta spodní chová, zda se nestírá. Kdysi se mi u jedněch syntetických barev(již nevím značku) stalo, že se se spodní vrstva tou další jakoby naředila a setřela se. Doufám, že je můj dotaz srozumitelný.) Díky
#2  littlebear  2014-03-15 19:49:09
To je dobrý dotaz. Přesně jak popisujete, tak u syntetik je to velký problém. Není tomu jinak i u těchto barev. Při druhé vrstvě barva velmi rychle usychala a nebylo možné nanést štětcem další vrstvu barvy.
Proto si myslím, že syntetiky nejsou vhodné pro natíraní štětcem. Raději proto používám akrylové barvy.
#3  Jurs  2014-03-18 20:32:29
Díky za odpověď. Myslel jsem si, že budou spíše použitelné na stříkání. Na štětec se mi osvědčil starý dobrý Humbrol a i Tamya. Na stříkání je celkem v poho Agama a dle Vaší recenze i tyto L.K. Vaše stránky jsou fajn, člověk si udělá obrázek, jen tak dál:-)
#4  Tadeáš Švec   2017-02-22 23:10:39
Dobrý den, dnes jsem natíral druhou vrstvu syntetické barvy od revellu na model eurofighter typhoon, a zůstali mi tam čmouhy a tahy po štětci i když barva není hustá. Nevíte čím by to mohlo být? Nemáte nějaké rady? Děkuji

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz