Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak nabarvit dřevěnou vrtuli
neděle, 9. února 2014

Jak nabarvit dřevěnou vrtuli

Obtížnost:

Většina začínajících modelářů začíná spíše s letadly druhé světové války, ale najdou se mezi námi takoví, kteří si troufnou i na složitější letouny z první světové války. Tato letadla měla dřevěnou konstrukci trupu potaženou plátnem a také dvě a více křídel propojené složitým systémem napínacích lan. Všechny tyto prvky jsou pro začínajícího modeláře výzvou. V tomto článku ukážu, jak realisticky nabarvit dřevěnou vrtuli, kterou často modeláři nepovažují za dost důležitou. Opak je však pravdou. Pěkně nabarvená vrtule může dokonale oživit model.

Dřevěné vrtule se často lišily v použitých materiálech a výrobních postupech, proto nelze použít popsaný návod na všechny typy vrtulí. Vrtule, kterou použiji na návod, je z československého letounu Avia 534.

Postup barvení je velmi jednoduchý, ale zdlouhavý. Vrtuli pečlivě odstřihneme z rámečku a pro lepší manipulaci přilepíme na kousek plastové nebo dřevěné špejle. Vrtuli začistíme smirkovým papírem od nálitků a nečistot. A teď k samotnému barvení. Podkladová barva musí být velmi světlá, jelikož oleje barvu ztmaví. Na podklad můžete použít světle béžovou nebo v mém případě kostěnou barvu.

Teď když máme podklad hotový, musíme si zvolit techniku. V mém případě jsou jednotlivé lamely jiné barvy. Zvolil jsme tedy metodu krycí pásky, kterou jsem nařezal na milimetrové proužky a s patřičnými rozestupy je nalepil na vrtuli. Tímto způsobem pěkně naznačím ostré rozdíly v typu dřeva. Když máme tak pěkně nachystanou vrtuli, můžeme začít s imitací dřeva. Na to se nejlépe hodí olejové barvy, které lze krásné roztírat a pomalu schnou, takže máme dost času na zpracování. Já jsem použil odstín Umbra přírodní od české firmy Umton. Barvu naneseme v malém množství na štětec a plynulými tahy rozetřeme po povrchu. Různým tlakem a tahy štětce lze naznačit strukturu dřeva. Pokud jsem s práci spokojení, odložíme vrtuli na několik dní do bezprašného prostředí a necháme pořádně zaschnout. Barva je suchá za 2 až 3 dny. Po zaschnutí odlepíme krací pásky a už je na vrtuli znovu nelepíme. Barvíme opět stejným způsobem. Ztmavením první vrstvy dostaneme požadovaný vzhled dřevěné vrtule.

Závěrem ještě drobná úprava a lakování. Vrtuli jsem opět zamaskoval krycí páskou, ale tentokrát na olivově zbarvené pruhy, které měla vrtule na Avii. Náběžné hrany jsem namaloval štětcem. Nakonec jsem vše přelakoval lesklým akrylovým lakem a vrtule je hotová.

Komentáře

#1  Petr Filip  2015-04-17 16:32:56
no to je geniální... to vyzkouším... :-)

já blbec to dělal vždycky každé zvlášť, nějak mne nikdy nenapadlo tu první vrstvu prostě znovu přetřít... :-) sem to ale trubka... :-D
#2  Tom  2015-11-28 22:24:23
Díky za super návod. Chci se zeptat. Mám po natření první vrstvy a teď čekám až zaschne. Bojím se,že kdyz budu natirat druhou vrstvu stejnou barvou,že se mi vrstvy sliji. Neměl bych to ještě naředit?

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz