Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Akrylové a emailové transparentní barvy Tamiya
čtvrtek, 20. února 2014

Akrylové a emailové transparentní barvy Tamiya

Obtížnost:

Jedním z prvních článku, které jsem na tomto webu publikoval, byl návod jak vyrobit průhledné zeleně zabarvené sklíčko. Jeden pozorný čtenář mi napsal, proč nepoužívám transparentní barvy. Neměl jsem v té době nejmenší tušení, že se něco takového vyrábí. Doposud jsem takové barvy nepotřeboval, ale to se nyní změnilo. Může za to model auta, na kterém se samozřejmě nachází blinkry a zadní červená světla, které bylo potřeba nabarvit.

V jednom obchodě s modelářskými potřebami měli zelenou barvu, tak jsem ji na zkoušku koupil. Zbylé dvě jsem pak objednal. Přišly, ale nebyly to akrylové, nýbrž emailové barvy. Zatím jsem tento druh barev nepoužíval a byl jsem velmi zvědavý, jak se s nimi bude pracovat.

Natírání štětcem

Na otestování jsem použil průhlednou destičku. Jen tak lze dobře poznat vlastnosti barvy. Před prací je nutné barvy pořádně promíchat. Jako první jsem plochým štětcem nanesl zelenou akrylovou barvu. Schne poměrně rychle a při delší době roztírání může tvořit žmolky. Barva se nemusí ředit, ale pokud chcete světlejší odstín, tak lze bezproblémově naředit tamiackým ředidlem X-20.

Emailové barvy jsem také neředil a nabíral je přímo z lahvičky. Opět nezanechávaly stopy po tahu štětcem. Nanesl jsem větší vrstvu a za hodinu jsem zkusil, jestli je barva suchá. Akrylová byla suchá, ale emailové rozhodně ne. Sami vidíte na obrázku, že po hodině lze barvu jednoduše poškodit. Schne 12 hodin a to je pro barvy spíše nevýhoda. Snadno se na povrch nalepí prach, popřípadě jiné nečistoty. Také při tlusté vrstvě se vytvořila strupovitá struktura, takže tento pokus se nepovedl. Následoval druhý se kterým jsem už byl spokojeny. Emailové barvy jsem nanesl v tenčí vrstvě a vznikl pěkný souvislý povrch. Po zaschnutí se tentokrát nevytvořily žádné strupy.

Nanesení airbrushem

U tohoto postupu jsem netušil, co mě může čekat, ale byl jsem rozhodnutý to vyzkoušet. Zelenou akrylovou barvu jsem naředil ředidlem X-20 a zkusil nanést na destičku. Mám pouze trysku 0,20 mm a naředěná barva téměř našla vidět. Proto jsem přidal více bary, ale pak se tvořila krupička. Výsledek byl tedy lepší štětcem. Pak jsem nalil do airbrushe oranžovou emailovou barvu a zkusil ji nanést. Ovšem z trysky létaly jen drobné pavučinky a kaňky. Po větším naředění beze změny, stále létaly pavučinky takřka po celé místnosti. Proto jsem došel k závěru, že transparentní barvy je lepší nanášet jedině štětcem. Airbrush se mi v tomto případě vůbec neosvědčil.

Po vyzkoušení všech důležitých vlastností jsem mohl bezstarostně použít barvy naostro. Drobné dílky jsem opatrně odstřihl z rámečku a začistil smirkem zrnitosti 2000. Pro pohodlné natírání jsem je přilepil na lepící gumu. Pokud bychom je zkusili natírat v rámečku, tak po následném oddělení zůstanou nenatřená místa, která bychom museli následně opravovat. Nabarvené díly jsem nechal pro jistotu 2 dny zaschnout. Pak už stačilo nanést trochu disperzního lepidla na model a světélka přilepit. Ve výsledku je práce s barvami velmi pohodová a jednoduchá. Pokud máte také nějaké zkušenosti s těmito barvami, tak se s nimi můžete podělit v komentářích pod článkem.

Komentáře

--------------------

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz