Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak nabarvit plátěný povrch letounu
úterý, 28. října 2014

Jak nabarvit plátěný povrch letounu

Obtížnost:

V tomto návodů se opět vracím k dvouplošníku Albatros D.III. Tentokrát vám přiblížím imitaci plátěného povrchu pomocí stínování, které zvýrazní žebrování letounu.

Nabarvení kamufláže

Než začnu barvit kamufláž, musím nejprve namíchat správný odstín. Volím ho vždy světlejší než je v návodu, protože v dalších krocích budu barvu stínovat a to celkový odstín ztmaví. Po nanesení všech barev model nelakujeme. Lak barvu ztmaví a my bychom měli následně problém namíchat správný odstín na stíny.

Vykrytí žebrovaní

Na tento postup využívám krycí pasku Tamiya. Moc nezáleží na šířce a tloušťce. Pásku nalepím na řezací podložku co nerovněji. Můžeme použít pravítko nebo se řídit linkami na podložce. Když mám vše přichystáno pásku nařežu na tenké proužky. Šířku proužku musíte zvolit podle měřítka modelu. Na měřítko 1:48 bude stačit rozestup 1 mm. Na měřítko 1/72 je dostačující 0,5 mm, ale je nutné mít velmi ostrý nožík. V opačném případě nebude proužek rovný nebo se může páska trhat. Po nařezaní několika proužku je můžu nanést na model. Nanáším je pouze na žebra a snažím se je nalepit co nejvíce rovně.

Stínování pomocí airbrushe

Pokud je letoun natřen pouze jedním odstínem barvy, tak je práce trošku jednodušší. Stačí namíchat jeden odstín a ten nanést na celý model. Albatros má čtyři barvy. Pro každou je nutné namíchat trochu tmavší odstín než je podklad. Důležité je také správné naředění. Raději volím více ředidla a ničemu tak neuškodí poměr 1:7 ve prospěch ředidla. Málo naředěná barva dělá malé kaňky a celkový vzhled by nebyl dobrý. Tlak v kompresoru mi vyhovuje okolo 2 atmosfér. Je to trochu větší než můžete být zvyklí, ale pro velmi jemné rozprášení barvy je nutný.

Efekt stínování lze jednoduše přehnat. Při nedostatečném osvětlení se může zdát, že se odstín nemění, ale po oddělaní krycí pásky je výsledek patrný hned na první pohled, a proto raději zkuste jeden proužek odlepit a podívat se, jak hodně je odstín výrazný. Když mám celý model nastíněny, pásky odlepím a model přelakuji lesklým lakem a nanesu obtisky. Obtisky jsem taktéž vystínoval a na černé kříže jsem použil šedou barvu.

Patina

Letouny často nebyly ukryty v hangárech, a proto nesly drobné či větší známky patiny. Takové opotřebení jsem se rozhodl naznačit oleji. Jednoduše na model štětcem rozetřu po směru letu barvu a následně ji setřu do ztracena. Ve výsledku zůstanou na povrchu drobné čmouhy a povrch nebude vypadat jednolitě.

Komentáře

--------------------

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz