Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak odstranit chrom z plastových dílů u modelů aut a motorek
středa, 18.března 2014

Jak odstranit chrom z plastových dílů u modelů aut a motorek

Obtížnost:

V tomto krátkém návodu vám ukážu, jak odstranit chrom z platových dílů. Možná se ptáte: Proč jej vůbec sundávat? Důvodu je několik. Po odstřižení z rámečku prosvítá podkladový plast, špatně na takovém dílu drží barva a snadněji uvidíte výrobní vady. Už u mého prvního modelu automobilu mi chrom vadil, ale nevěděl jsem jak jej odstranit. Pročetl jsem několik diskuzních fór a zvolil tu nejsnadnější cestu.

Použitá chemie

Jelikož existuje řada přípravků, pomocí kterých lze chrom odstranit, vypíšu vám pouze nejdůležitější. Všeobecně vám bude stačit jakýkoliv přípravek s obsahem chlóru. Mi osobně se osvědčilo Savo WC. Neškodí pokožce při případném kontaktu s kůží, příliš nezapáchá a chrom sundá během 5 minut. Další možnost je Cilit Beng. Podobně jako Savo, ale na výsledek si budete muset chvíli počkat. Odhadovaná doba je mezi 5 až 24 hodinami. Poslední možností je použít hydroxid sodný (louh). Tento postup jsem jen četl na fóru, ale kvůli žíravým účinkům louhu jsem raději volil méně agresivní přípravky.

Postup

Postup je velmi jednoduchý. Do kelímku odlijeme trochu Sava a jemně zředíme vodou. Pak už stačí jednotlivé díly nasypat do kelímku a nechat vše působit. Chlór působí na chrom ze spodní strany, takže není na škodu díly po zhruba 3 minutách otočit. Po úplném odstranění chromu díly vytáhneme a omyjeme v mýdlové vodě.

Video s celým postupem

Komentáře

#1  Jan  2015-10-21 15:18:29
Jakou barvou pak nahrazuješ odstraněný chrom?
#2  LittleBear  2015-10-21 16:39:14
Pomocí barvy Alclad II chrome. Nutný kvalitní černý lesklý podklad. Třeba Model Master.
#3  Martin Lebl  2016-01-08 15:53:00
Diky za navod, funguje to na 100%.
#4  Dominik Bálint  2017-12-10 14:57:16
Ahoj ja som touto metódou urobil kolesá z origy stavebnice aoshima,krásne zišiel chróm dole,no keď som to chcel urobiť na dokupenych elektronoch taktiež od aoshimy,chróm nezišiel,rovnaký postup,rovnaké savo .

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz