Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak vyrobit vlnitý plech
čtvrtek, 17. listopadu 2011

Jak vyrobit vlnitý plech

Obtížnost:

V tomto návodu se naučíme vyrábět vlnitý plech, který se dá použít jako doplněk na modely dioramat, nejlépe v měřítku 1/35. Postup je velmi jednoduchý a časově nenáročný, ale vyžaduje určitou opatrnost.

Základem je hliníkový tenký plech, který můžeme lehce sehnat z plechovek od energetických nápojů, kterým odřežeme dno a hrdlo. Také doporučuji barvu z pláště plechovky obrousit smirkovým papírem, jelikož barva může začít hořet. Patřičný rozměr plíšku ohřejeme nad plamenem a zchladíme ve vodě. Díky tomu hliník změkne a lépe se s ním pracuje. Po ochlazení můžeme začít tvarovat.

Nachystáme si kovové tyče, já jsem použil špice z kola. Začneme od kraje a napůl obtočíme plíšek kolem špice. Položíme na pevnou podložku a přiložíme druhou špici. Pak plíšek nadzvedneme a přitlačíme pod něho další špici. Tímto způsobem budeme pokračovat, dokud nevytvarujeme celý plíšek.

K výrobě vlnitého plechu budeme potřebovat

 • hliníkový plech z plechovky od nápojů
 • smirkový papír
 • špice z jízdního kola nebo jiné pevné a tenké tyče
 • kombinačky nebo jiné vhodné kleště
 • nůž
 • nádobu s vodou
 • plynový hořák

Postup

 1. Odřežeme z plechovky plášť a obrousíme barvu.
 2. Plíšek uchopíme do kleští a zahřejeme nad ohněm a následně prudce zchladíme vodou.
 3. Prokládáme špice a plech zohýbáme.
 4. Nakonec plech můžeme obarvit.

Varování: Při odřezávání plíšku z plechovky nožem a při zahřívání nad plamenem pracujte velmi opatrně. Hrany plechu mohou být ostré. Nevhodné pro děti.

Komentáře

#1  Václav PRANTL  2011-11-22 22:36:26
a není jednodušší koupit hotový za pár kaček od 3Detail - 1/72, 1/48 nebo 1/35?
Po 10ti kouscích v balení?

http://www.modelbox.cz/advanced_search_result.php?keywords=vlnit%FD+plech&x=0&y=0
#2  Tomáš Marný  2012-03-15 07:19:44
A tomu, když si to koupím včechno v obchodě se říká modelařina? Udělat to je ono! Tomáš
#3  toudi_sk  2012-12-03 23:01:06
papieráci to majú jednoduchšie

http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=1337

ak sa vám teda papier nehnusí :P
#4  Michal  2013-05-15 12:08:53
Milý Tomáši Marný, ne každý máme dost času na to, abychom se srali s pracnou výrobou detailů v 1:72, když máme rodiny a časově náročné stresující zaměstnání :-) já přijít z práce, zkontrolovat úkoly malému a potom si sednout ke stolu a 2 hodiny vyrábět drobné detaily, které si mohu rovnou koupit (samozřejmě záleží na poměru cena kvalita), tak vraždím.. je jasné, že pokud na to nemáš, pak si vše děláš sám, ale ti, kteří na to mají a jsou spokojeni s kvalitou detailu, který za určitou částku dostanou, nemají důvod si tyto detaily vyrábět sami.. :-) navíc modelařina znamená, že se snažíš vytvořit zmenšenou kopii (dle úrovně detailu samozřejmě) v maximální shodné podobě s předlohou.. modelařina ani omylem není otázkou několika týdnů večerního ohýbání drátků do podoby pružiny nebo vzduchotechniky atd. atd. atd. Mimochodem drtivá většina modelů se liší (minimálně rozměry) s předlohami, takže podle tvé premisy by sis musel stavět úplně celý model sám a nekupovat jej v krabici v obchodě... Proto tvůj příspěvek nemohu považovat za fér a relevantní tomuto článku..
#5  Ťalda  2014-12-15 16:15:04
Michale, to co tady píšeš je celkem mimo. Pokud si myslíš že není modelařina si co nejvíce věcí vyrobit, tak si vlastně můžeš koupit angličáka od Matchboxu a postavit ho na dětský koberec nebo koupit cvakací Montisystem bez lepení, protože to zdržuje a máš hotovo. Nejde přece o to jak dlouho to trvá ale jestli tě to baví. Hezký den a hodně zábavy při nakupování(modelaření)
#6  Ťalda  2014-12-15 16:24:10
vlnitý plech jsem také vyráběl. dělal jsem ho větší množství tak jsem na to udělal lis. stačí na to kulatá bambusová párátka která se slepí k sobě s rozestupy tak jako tyčky od plotu. udělají se dva kusy které do sebe navzájem zapadají a mezi tím jsem lisoval plech nastříhaný na patřičný rozměr. Plech jsem použil z izolace co používají na vzduchotechniku nebo komíny. (silný alobal) tady se můžete podívat: http://fotohalir.webnode.cz/plastikove-modely/photogallerycbm_145185/10/#img-20140616-064201-jpg
#7  Dark  2015-12-20 10:26:15
Jsem na vážkách, koupit, nebo dělat...udělat je samozřejmě lepší, a víc modelařina, ale zvládnu tu vlnu v modelové velikosti ? Zrovna ta párátka mi přijdou silná, tedy na 1/72. navíc, mám strach, že když to pak budu upravovat na tvar a rozměr, zas se mi to narovná. A obráceně, když to vezmu na tvar a rozměr předtím, tak po zvlnění ho to mít už nebude. A fakt nejsem takovej borec, abych si spočítal, o kolik se to zvlněním zkrátí.
#8  XRumerTest  2017-12-03 15:51:40
Hello. And Bye.

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz