Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak vyrobit průhledný kryt kabiny
pátek, 18. listopadu 2011

Jak vyrobit průhledný kryt kabiny

Obtížnost:

Téměř všechny modely mají relativně tlusté čiré díly. V měřítku 1/35 jsou přijatelné, ale u 1/72 nebo 1/48 někdy můžou působit nepřirozeným dojmem. Výsledek by byl takový, že by skla kabiny reálného letadla musely být tlusté 40 mm. A to rozhodně nejsou.

Otázkou tedy je, jak je nahradit. Jsou zde dvě možnosti. Zakoupit nové, pokud se vyrábějí, a nebo si je vyrobit vlastnoručně. Já samozřejmě preferuji druhou variantu. Takže jak na to?

Budeme potřebovat tenkou plastovou fólii. Já jsem použil jednu ze složky na papíry, která jde koupit v papírnictví. Další možností je taky fólie na meotar. Kabina má rozměry 3 cm, ale nařežeme si čtverec mnohem větší, například 15 cm x 15 cm, třeba ještě větší. Nemá cenu zkoušet vytvarovat kabinu jen tak, bez použití dřevěného kopyta, protože se vám to zaručeně nepovede a hrozí poškození dílu, podle kterého budeme tvarovat. Proto si vyřezejte vlastní kopyto pro čirý díl, nejlépe ze dřeva. Má dvojí účel, protože slouží jako perfektní podstavec a také absorbuje teplo, takže nehrozí zkroucení formy.

Čtverec fólie zahřejeme nad plynovým hořákem. Stačí jen trochu nahřát, aby folie změkla. Nenechávejte moc dlouho zahřívat, protože fólie pustí bubliny, začne se roztékat a nebo začne dokonce hořet. Všem uvedeným případům se chcete raději vyhnout. Proto si postup raději několikrát vyzkoušejte nanečisto. Na první pokus to vyjde málokdy. Až si vyzkoušíte nahřátí fólie, tak ji můžete přiložit na kopyto. Pozor! Forma musí být dokonalé čistá a bez prachových částeček. V žádném případě se nedotýkejte prsty zahřáté fólie v těch místech, kde bude kabina. Zanechali byste na povrchu otisky prstů.

Pracujte urychleně, protože fólie rychle chladne. Pokud se na koncích kabiny vytvořily varhánky, tak můžete boky jemně zahřát a dotvarovat, vše stále na formě. Po zchladnutí můžete fólii sundat a ořezat přebytečnou hmotu.

K výrobě krytu kabiny budeme potřebovat

  • kryt kabiny ze stavebnice
  • čirou tenkou folii 0,1 mm
  • dřevěný podstavec
  • plynový hořák

Postup

  1. Vyřežeme si dřevěné kopyto a nasadíme na něho původní díl ze stavebnice.
  2. Vystřihneme si z fólie čtverec.
  3. Fólii opatrně nahřejeme nad plamenem a obtlačíme.
  4. Ořežeme nadbytečnou hmotu.

Varování: Při tvarování kabiny si počínejte velmi opatrně. Roztavený plast dokáže způsobit ošklivé popáleniny. Nevhodné pro děti.

Komentáře

#1  Modelář  2011-11-18 12:31:50
Tak mě tedy nikdy nenapadlo vyrábět si vlastní kabinu. Vždycky jsem použil jen tu ze stavebnice. Ale tohle je fakt zajímavé.
#2  Václav PRANTL  2011-11-22 22:38:25
místo dřeva je možná rychlejší použít Milliput, aspoň člověk neriskuje, že se pořeže
#3  fedor  2012-03-15 07:15:05
Ono to chce ještě udělat tzv."obrysovou šablonku", kterou se ta fólie přes to kopyto protlačí. Pokud jde o ohřívání, tak nejlepší je to nad plotýnkou, (ať již elketrickou, nebo plynovou), protože to teplo se líp rozloží.

Můj postup je:

vytvaruji si kopyto kabiny pomocí originálu, který otisknu do palstelíny, nebo jiné plastické hmoty, odleju z epoxy nebo uretanu tvar, vyvrtám zdola do polotovaru dvě díry 1,5 mm, vyřežu závit M2, zašroubuji dva nyplíky a odlitek ve svěráku opracuji. Poté vyříznu z letecké překližky 1 mm silné dva čverečky, (obdélníčky) větší o 2 cm než je velikost polotovaru kabiny, ten na překližku překreslím a vyříznu větší o sílu materiálu, ze kterého se kabina bude lisovat. Na straně, kterou se bude "tlačit " na nahřátou folii srazím hranu na 45 stupňů. Vystřihnu folii mírně větší, než je překližka, vložím ji mezi destičky, "scvaknu" kolíčky na prádlo. Polotovar kabiny na čepech drží ve svěráku, folii nahřeju na sálavým zdrojem tepla až se začíná prohýbat, pak přenesu nad razní, protlačím mírným tlakem a je hotovo. Výhody: šetřím folii, nepopálím si prsty, jde to rychle a hlabně je folie přesně okopíruje šablonu. Dají se takto "vytáhnout" až kabiny na RC modely, karoserie na auta, chce to zkrátka cvičit.
#4  Geremee  2013-02-01 10:02:24
Ahoj fedore. podlemě to má majitel těchto stránek daleko jednoduší než ty. jen můj názor...
#5  tomas  2013-02-27 14:38:42
Super návod. Tak jsem to měl dělat od začátku. Plexi u menších měřítek modelů většinou stojí za nic. Dík
#6  jarda  2013-12-24 14:34:47
je to na nic.kabinku si dej na plastelinu okolo si napiche spendliky a zalij sadrou.jak stvrdne vyndej kabinku a spendliky z formy,formu prisadruj na desku v ni musis mit trubicku kterou nasadis na hadici ve vysavaci,folii jsi uchit do ramecku trea z merkura.nasad formu s podlozkou do vysavace flii dej nad varic a jak se bude provesovat zani vysavac a folii dej na formu.vysavac ji nasaje mas hotovo

Přidej komentář
Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz