Loading

Tipy a triky

Plasmo > Tipy a triky  > Jak postavit plastikový model (2) - Výběr modelu a nástrojů
pondělí, 21. listopadu 2011

Jak postavit plastikový model (2)
Výběr modelu a nástrojů

Obtížnost:

První stavebnice by měla být jednoduchá. Vhodné jsou například modely jednomotorových letadel nebo vrtulníky v měřítku 1/72. Snažíme se prozatím vyhnout vícemotorovým modelům nebo dvojplošníkům, které jsou stavebně složité. Pokud jste omezeni svými finančními možnostmi, tak vybírejte raději levnější model. Výsledek vašeho prvního modelářského úsilí nemusí být dokonalý, a proto by mohlo být dražších modelů škoda.

Já jsem si pro tento návod vybral stavebnici Supermarine Spitfire MkI v měřítku 1/72 od firmy Airfix. Model se dá sehnat za cenu kolem 120 korun. V krabičce nalezneme 40 dílu, podrobný návod s barevným kamuflážním schématem a aršík nálepek. Návod si dobře přečtěte a také uschovejte. Jednou z důležitých věcí je, že se dozvíte, jaké barvy budete potřebovat.

Stavební pomůcky a nástroje

V první řadě by jsme měli mít dostatečný prostor pro stavbu. Pro model, který jsem vybral, postačí pevná deska o rozměrech alespoň 100 x 50 cm. Můžete také lepit na kancelářském stole, ale doporučuji desku stolu ochránit před nechtěnými škrábanci nebo kapkami barvy.

Seznam věcí, bez kterých se neobejdeme:

 • lámací nožík - slouží k odřezávání a začišťováni plastu ze stavebnice.
 • kleště štípačky - pomocí štípaček odděláváme jednotlivé díly z rámečku.
 • lepidlo - slouží k lepení a spojování jednotlivých dílů stavebnice. Často používané je modelářské lepidlo Agama. Pro drobné díly používám gelové sekundové lepidlo.
 • krycí páska - vyrábí se modelářská v různých rozměrech, ale pro začátek stačí obyčejná vykrývací páska určená pro malování pokojů.
 • pilníky a smirkový papír - při lepení a tmelení stavebnice vznikají nečistoty, které pomocí pilníku nebo smirkového papíru vybrousíme. Používám smirkové papíry hrubé od zrnitosti od 250 až po zrnitost 2500, které slouží pro vyhlazování.
 • modelářský tmel - použijete pro zacelení větších mezer mezi spoji dílů.
 • štětce - nejlepší je si koupit kvalitní v modelářském obchodě. Bude dobré mít nejméně dva. Jeden tenký kulatý na malé díly a druhý větší a placatý, který je lepší při natírání větších ploch.
 • modelářské barvy - jedna z nejdůležitějších věcí pro stavbu každého modelu. Více o barvách v samostatném odstavci.
 • špejle a párátka - můžou se hodit pro rozmíchávání barvy nebo nanášení lepidla.
 • nůžky - poslouží ke stříhání krycí pásky a dekálů (nálepky), které se nalepují na model.
 • ředidlo - budete ho potřebovat hlavně na čištění štětců a občas na jemné ředění barev. Já používám technické ředidlo S6001 na ředění a S6005 na čištění.

Sami vidíte, že je to celkem dlouhý seznam. Postupně zjistíte, že budete potřebovat ještě mnoho dalších věcí. Pro začátek se vám ještě můžou hodit kolíčky na prádlo, plastelína, čistící tyčinky do uší, špendlíky, pinzeta, několik malých plastových misek a kelímků, kusy látky na čištění modelů, štětců i pracovní desky a také víčka od nápojových lahví (třeba od piva), které poslouží k míchání a ředění malého množství barvy.

Tohle jsou úplně základní pomůcky. Postupně během stavby vám představím několik dalších nástrojů a chemických přípravků, které využijí hlavně pokročilejší modeláři.

Barvy

Snad nejdůležitější z celého modelu je barva. Můžete mít drahý model, ale bez zvládnutí techniky nátěru se nepřiblížíte modelářské elitě, a proto se tomuto tématu budu věnovat trochu více.

Většina stavebnic umožňuje vybrat si z různých kamuflážních zbarvení modelu. Každá verze pak má obvykle uveden seznam barev. Existuje hodně výrobců modelů a každý z nich preferuje jiného výrobce barviček. Výrobci přitom nepoužívají jednotný standard a tak se může stát, že stejná barva má různá označení. Často nám nezbude nic jiného, než že si musíme barvičky převést, např. ze značky Model Master do značky Humbrol. To se dělá pomocí převodníku barev. Existují elektronické převodníky, které poskytují výrobci, ale také samotní modeláři. Obvykle také můžete převodník sehnat u prodejců modelů v papírové podobě.

Jakého výrobce barev vybrat

Osobně používám barvičky Humbrol, protože jsou levné a mají dobrou kvalitu. Pro nástřik airbrushem preferuji Model Master, jehož barvy jsou dražší, ale zato kvalitnější. Existuje ale i řada dalších výrobců, takže samotná volba závisí jen na vás.

Co bude následovat

V příštím díle už začneme se stavbou modelu. Ukážeme si, jak správně opracovat díly a pustíme se do výroby pilotní kabiny.

Komentáře

#1  Marek  2012-06-11 14:03:03
Dobrý deň,
Mám na Vás jednu otázku, kde sa dajú kúpiť (na internete) Humbrol farby ktoré používate?

S pozdravom Marek

#2  David Damek  2012-06-11 17:41:37
Zdravím, barvy humbrol můžete koupit na http://www.jenamodel.cz Pokud budete natírat model štětcem, tak bych doporučil akrylové barvy Vallejo nebo Citadel. Tyto barvy se ředí vodou, takže nesmrdí a lépe se nanášejí. http://www.mpmshop.cz/akrylove/
#3  Jersey  2012-11-19 19:07:34
Zdravím, po několika letech se vracím k modelařině. Dřív jsem lepil letadla a teď jsem se pustil do druhoválečných tanků, protože mě naprosto uchvátily. Se samotnou technikou lepení modelů nemám problém. Potřeboval bych poradit s barvením. Vím, že existuje celá řada druhů barev ale jaké použít?? Jaký je rozdíl mezi olejovými a akrylovými barvami? Jaký by měl být základní nátěr? atd... Zkoušel jsem hledat odpovědi na modelářském fóru ale témata zde založená jsou zaměřena na pokročilé modeláře a z toho množství barev nevím kam dřív... děkuji za odpověď!
#4  LittleBear  2012-11-22 09:01:13

Zkusím to co nejvíce zestručnit. Začnu základním nátěrem, nejpoužívanější Mr. surfacer 1200, pokud nemáte airbrush je i ve spreji. Tento postup můžete úplně vynechat, jelikož se používat na dvě věci. Sjednocení rozdílu barev tmavého plastu a tmelu, který je bílý. Plasty mohou byt např. zelený, černý, tmavě šedý. (Většinou je světle šedý což nevadí). Při nastříkaní tenké vrstvy barvy bude vidět přechod mezi tmelem a plastem. Další věc je speciální technika odřenin, ale to až někdy příště. Rozdíly barev. Akrylové barvy jsou vyrobené na bázi polyakrylové pryskyřice, lze ředit vodou.
Momentálně nejlepší barvy na modely a nezapáchají. Doporučil bych barvy Vallejo, dají se nanášet na model štětcem, tak i airbrushem. Barvy olejové jsou stejné jaké používají malíři na plátna. Používám české UMTON. Oleje se nanáší až po barvách akrylových jako nejrůznější efekty. Stíny, opotřebení, vyteklá maziva atd.
#5  Matěj Komínek  2012-12-07 14:50:05
Ahoj,
budu lepit model ruského tanku KV-1, ukořistěného Němci. Rád bych ho namaloval airbrushem, ale nevím, jak přesně tyto pistole fungují. Předpokládám, že je potřeba nějaký pohon (plyn nebo kompresor). Neexistují i nějaké pistole, které nepotřebují elektřinu? Vždy jsem maloval štětcem tak nevím, jak to funguje. Děkuji za odpověď.
#6  LittleBear  2012-12-07 15:23:29
Zdravím,
airbrush funguje na velmi jednoduchém principu. Hlavní části (Kalíšek na barvu, jehla, tryska). Přes kalíšek barva putuje do trysky, kterou ucpává jehla. Jehlu můžeme posunovat a tím uvolňovat trysku pro průtok množství barvy. Kolem trysky pak proudí vzduch ve velké rychlosti a barvu rozpráší (množství vzduchu taky můžeme regulovat). Jediné co potřebujeme pro fungováni pistole, je stlačený vzduch pod tlakem 1.5 až 3 bary z kompresoru nebo tlakových láhví. Ten proudí přes hadičku do pistole. V tomto článku ještě doporučují syntetické barvy, ale nedávno jsem přešel na akrylové. Tamiya, Vallejo. Mnohem pohodlnější práce. Odkaz na video práce s aibrushem: https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=B5nRNcNM16g
#7  Matěj Komínek  2012-12-07 19:25:38
Takže neexistuje nějaká ruční pistole? Je nutné si k pistoli pořídit motor, který bude vhánět vzduch do pistole?
#8  LittleBear  2012-12-07 23:32:56
Nevím o žádné stříkací pistoli která by takhle fungovala. Jediné možné řešení je použití foukací fixírky nebo nějaké pumpovací. Výsledek by byl však katastrofální a raději bych použil štětec. Pokud si koupíte airbrush je nutné dokoupit také kompresor.
#9  Matěj Komínek  2012-12-08 08:04:24
Děkuji za objasnění, udělám to štětcem. Jinak velice pěkné stránky!
#10  Kuba K.  2013-01-07 15:07:30
Ahoj,Chci se jen zeptat zacal sem s modelařením a nevim jestli si mám vybrat letectví nebo lode a ponorky. Víc mně sice baví lode ale navím jestli to nebude prilis tezke. Děkuji za odpoved
#11  LittleBear  2013-01-07 16:57:41
Ahoj, jestli máš raději lodě tak stavěj lodě. Nevýhoda je v tom, že lodě obsahují spousty malých dílu. Oproti tomu ponorky jsou velmi jednoduché. Pokud bys stavěl středověké lodě s plachtami, tak ty jsou velmi obtížné, hlavně natažení lanoví a znázornění dřeva. Návody u stavebnic jsou obrázkové a díly očíslované, takže je velmi jednoduché pochopit kam co patří.
#12  Kuba K.  2013-01-08 18:43:46
Moc dekuji za odpoved. Jen jeste mam si koupit stříkací pistoli nebo pro zacatek staci jen stetec a pozdeji si ji dyztak koupit.Děkuju
#13  LittleBear  2013-01-08 21:33:34
Není zač. Pro začátek bych doporučil štětec. Je důležité naučit se štětcem pracovat a osvojit si techniku. Natíráni velkých ploch, ale taky malých dílu. Pokud Vás bude tento koníček nadále bavit, můžete investovat do airbrushe. Štětce vždy využijete i když budete mít stříkací pistoli.
Nevím jestli jste četl předchozí komentáře. Pokud ne, tak skvělé barvy na štětec jsou Vallejo nebo Citadel.

#14  Kuba K.  2013-01-09 17:22:44
Moc díky. Jen se jeste zeptam, na první vrstvu stací koupir si nejeký sperej který přilne na plast i kov nebo potrebuju barvy.Děkuji

PS:Nechtel byste udelat jeste nejaky dil o tom lepení letadel rozdelyna na party jako tenhle, bylo by to skvělé.

Jinak moc dobre stranky
#15  LittleBear  2013-01-09 18:19:04
Existují spreje na podklad. Jmenuje se to surfacer, ale spíše se to používá pro podklad při práci s pistoli. Na štětec žádný podklad nepotřebujete. Klidně něco napíšu, ale o čem by to mělo být? Více se zaměřit na práci se štětcem? Klidně mi napište nějaké nápady . Díky.
#16  Kuba K.  2013-01-10 16:21:41
Děkuji za odpoved. Ano treba na praci se stetcem nebo treba zase postavit nejaky model.
Je to jenom na vas.

PS:Jestli mi date e Mail muzu vam tam napsat napady.
#17  LittleBear  2013-01-10 16:38:33
Email je uveden v záložce kontakty horní menu. Na vánoce jsem dostal kameru a natočil jsem stavbu Horten 226 teď ho dávám do kupy. Myslím že z videa se dá pochopit mnohem více věcí. Určitě natočím i další videa.
#18  Kuba K.  2013-01-11 17:12:48
Děkuji za odpoved.
#19  Kuba K.  2013-01-11 17:16:06
Na vas e-Mail my to ukazuje ze je neplatny
#20  LittleBear  2013-01-11 19:36:52
To je velmi zajímavé. davidamek@seznam.cz nebo littlebearcz@gmail.com. Nevím proč to nejde.
PS: vložil jsem před chvíli na youtube první část stavby Hortenu. Bude to od barvení až po závěrečnou úpravu.

http://www.youtube.com/watch?v=2bn8YLSb6I4&feature=youtu.be

Videa dám přímo na tyto stránky. Vše už je natočeno stačí jen nastříhat a jemně upravit.
#21  Kuba K.  2013-01-15 14:32:06
To je super, urcite se budu divat.
#22  Kuba K.  2013-01-23 19:01:51
Kdy boudou další videa o malbě Hortenu??
#23  LittleBear  2013-01-23 20:25:25
Musím opravit počítač a mám zkouškové. Takže video bude asi až příští týden. Zatím jen prosím o strpení.
#24  Kuba K.  2013-01-24 14:53:11
Jojo, ja sem se jen ptal, video se mi moc líbilo, jen by mohlo být trocha delší.
#25  Peter  2014-09-19 02:02:19
Ahoj,chcem sa opytat na problem s malovanim modelov,zacinam modelarcit po rokoch a pri nanasani farby mi to dobre nekryje,robi mi to problemy hlavne pri malych castiach a tak sa chcem opytat ci neexistuje nejaky zakladny nater pod farbu aby sa zvysila prilnavost farby na plast. Vyrobca uvadza ze treba diely umyt v roztoku pracieho prostriedku,ale to som skusal a vysledok ziadny. Poprosim o odpoved na email. Dakujem.
#26  LittleBear  2014-09-19 12:56:15
Ahoj,
jo to je častý problém. Existuje přípravek jménem surfacer ve spreji. Nejlepší jsou pak od Gunze nebo Tamiye. Protože je více druhů, tak ideální je 1000 šedý Gunze nebo Tamiya Surface Primer White.
Důležité je pak používat akrylové barvy. U syntetik hrozí rozmazáni podkladového nátěru.

Pokud se ti nebude chtít kupovat surfacer, můžeš zkusit povrch zdrsnit jemným smirkovým papírem o zrnitosti 1200. Barva by měla lépe držet.

Na odmaštění povrchu ti stačí mýdlová voda.
#27  Daniel  2014-12-03 20:59:02
Zdravím,chtěl bych začít s modelařením a mám pár dotazů.Chtěl bych poradit jakého výrobce pro začátek,když doporučujete barvy vallejo,tak jaký je k tomu výrobce modelů?nebo musím barvy převést?

Díky Dan.
#28  Daniel  2014-12-03 21:45:25
ještě se chi zeptat jaký shop bys mi doporučil?
#29  LittleBear  2014-12-04 13:46:56
Pro začátek by jsi mohl vyzkoušet začátečnický set. Obsahuje základní barvy, štětec, lepidlo a stavebnici. Dobré a levné modely dělá Airfix, Revell nebo Italeri. Pokud budeš chtít valleja budeš muset barvy převést. S tím ti můžu poradit.

dobré obchody:
na12hodine
obchod.valka
mpm
modelbox

Dárkové sety
http://www.mpmshop.cz/modely-darkove-sety-vcetne-barev-a-lepidla/
#30  Daniel  2014-12-04 18:05:28
zdravim,tak jsem udělal koupi toho setu:http://www.mpmshop.cz/modely-darkove-sety-vcetne-barev-a-lepidla/airfix-55100.html.

Ještě jsem našel jeden shop s kterým docela sympatizuju,vetšinou mají modely od výrobce REVELL a k tomu hned vypsané barvy,ale jenom ty syntetické,což by asi nebylo nejlepší když mám začínat se štětcem,jak jsem tady pochopil.

Tady je odkaz:http://www.plastikovy-model.cz

A jak se tedy převádějí ty barvy?

ještě jednou díky.
#31  LittleBear  2014-12-04 18:21:37
Tady je docela pěkný převodník. Stačí zadat do googlu například humbrol to vallejo converter nebo něco podobného a vyskočí spousty odkazů. Přesné stejné odstíny to asi nebudou, ale postačí.

http://www.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=279&page=2


Ten shop taky znám, ale ještě jsem tam nic neobjednával.
Klidně můžeš barvit i těma humbrolkama, ale podle mě není výsledek tak pěkný jako u vallejo.
#32  Daniel  2014-12-04 18:32:14
zdravim,tak jsem udělal koupi toho setu:http://www.mpmshop.cz/modely-darkove-sety-vcetne-barev-a-lepidla/airfix-55100.html.

Ještě jsem našel jeden shop s kterým docela sympatizuju,vetšinou mají modely od výrobce REVELL a k tomu hned vypsané barvy,ale jenom ty syntetické,což by asi nebylo nejlepší když mám začínat se štětcem,jak jsem tady pochopil.

Tady je odkaz:http://www.plastikovy-model.cz

A jak se tedy převádějí ty barvy?

ještě jednou díky.
#33  Daniel  2014-12-04 23:16:55
Super,já si tedy koupím model od výrobce který podporuje barvy HUMBROL a potom si je překonvertuju do VALLEJO?Takže to musim takhle vychytávat?jestli jsem to pochopil správně?

to už je poslední věc koupil jsem si ještě knihu
#34  Daniel  2014-12-05 01:17:11
už jsem to nějak pořešil..na Academy stránkách maj i výpis barev všeho druhu,takže ok.jinak supa dupa stránky tady.díky ještě jednou.
#35  ales  2014-12-24 21:02:13
dobrý den obědnal jsem si model auta Dodge Charger R/T
a chtel bych se zeptat v jakém poměru se míchajý barvy pokud chci malovat štetcem.

#36  LittleBear  2014-12-25 12:54:17
Hodně záleží jaké máte barvy, ale stěně vám moc neporadím. Zkuste barvu namíchat třeba 1:1 a vyzkoušet nabarvit plastovou destičku. Jen tak poznáte vlastnosti barvy a popřípadě poměr dále upravovat.
#37  Martin  2015-02-15 11:02:59
Ahoj nezlob se ze otravuju s takovou prkotinou pottrebuju vedet jak mam chytit odstin barvy svetleho dreva (pusky, nasady od naradi atd)
#38  LittleBear  2015-03-28 18:42:04
Stačí béžová a pak olejovkou to přetřít. Kukni na zde http://www.plasticmodels.eu/tipyatriky.php?article=32
#39  lukas  2015-09-02 14:51:14
ahoj, jakou velikost štětců by jsi mi doporučil? Dejme tomu 3 nejpoužívanější velikosti. Díky moc za odpověď.
#40  LittleBear  2015-09-02 15:06:57
ahoj,
já už ty velikosti moc neřeším protože to každý výrobce má jinak a taky mám Tamiye, které to vůbec neudávají. Stačí ti Flat Brush No. 3, Flat Brush No. 1 and Pointed Brush small. Jdou sehant i v MPM nebo jiných obchodech.
Pokud, ale chceš přeci ty velikosti, tak kulatý 0 pak 1 a ploché 1 a 3.


http://www.tamiyausa.com/items/paints-finishes-60/finishing-supplies-62000/modeling-brush-basic-set-87066
#41  Luka  2015-09-14 23:27:55
Chcemsa opytat ci je lepsie model litadiel najprv namaloat a potom skladat alebo poskladat a potom malovat dakujem...odpoved by dom porosil na email ak by sa ddlo
#42  Oksi  2015-09-24 14:16:14
Stavebnice sú klasifikované ako užitočné hračky, ktoré hrajú dôležitú úlohu v úplnej a vývoja dieťaťa. Je vyrobený z netoxického plastu. Môžete vyzdvihnúť lego http://semilton.sk/toys/kit/lego/ podľa veku, pohlavia a koníčky dieťaťa.

#43  Tomáš  2015-10-09 21:29:05
teď jsem vybalil model (1/72) od firmy směr a prekvaplo mě ze rití a nýty jsou vystouplé, jestli mi rozumíš. Jak se řeší wash u těchto modelů?
#44  Tomáš  2015-10-09 21:31:32
přesněji, spáry a nýty jsou vystouplé.
#45  JamesFlobe  2017-04-30 11:39:55
???????? ?????? ???????? ????? ?????? kai230361

Přidej komentář








Přidej smajlíka:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz