Loading

Tips and tricks

Plasmo > Tips and Tricks  > How to build a plastic model (5) - Painting
Tusday, 29th November 2011

How to build a plastic model (5)
Painting

Difficulty:

In this part of tutorial, we will attach the remaining parts and we will paint the model. Proper painting of model is probably one of the most difficult tasks when you build a plastic model, but it is also one of the most important. You can have well built model, but if you do not know the proper techniques of painting then your final result won't be good enough.

Painting with a brush or with an airbrush?

Most modelers prefer airbrush, because the result is much better than painting with a standard brush. We use more paint and make thicker layers to cover up plastic surface properly when painting with a brush. However, too thick layer of paint does not look very well.

We will achieve noticeably better results when using a spray gun. Paint is applied in small layers and it is spread out much more uniformly. The disadvantage of airbrushing is that price of airbrush is quite high, and we also need a compressor, which also costs something. If you are a beginner then I recommend you painting model with standard brush to acquire the skill and precision in painting.

Attaching the remaining parts

We have built the fuselage and wings, but still we have a few other parts left. At this point, my approach might differ from yours. It depends on whether you paint with a brush or an airbrush. If you are using an airbrush then it is recommended to attach small parts such as propellers and landing gear after spraying the model. If you're a beginner and you paint model with brush, you can attach the remaining parts before painting. Pay attention to proper positioning and geometry of landing gear to achieve symmetrical appearance.

Cleaning model

Before painting, it is recommended to wash the model in soapy water to remove dirt and grease. Paint adheres poorly on greasy surface and might be peeling off.

Shaken and stirred (once more)

I posted instructions on painting in one of the previous parts of this tutorial (starting model construction), but I would rather repeat the procedure once more. Shake the closed paint can several times. Then open it and stir the paint with a stick. Pick up small amount of paint with a stick and put it somewhere else, e.g. yogurt plastic cup or bottle cap. If you consider the paint too dense, you can gently dilute it. Dilute only the quantity that you need for immediate painting.

Painting with a brush

Use a pencil to draw the outline of the model camouflage. It makes it easier to work with. It is advised to use a flat brush for painting larger areas. Try to apply more layers and spread out the paint properly.

I have chosen the camouflage version of Spitfire Mk I, where the lower half of plane is painted in white color. There are often difficulties with brush painting white colors, because the paint usually doesn't cover as well as other colors. If you paint some parts with white color then try to apply at least 3 thin layers.

Spraying with an airbrush

This is my favorite stage of building a plastic model. The pressure in the gun should be about 2 to 2.5 atmospheres. Stir the paint and dilute it properly with thinner 6001. Suitable proportion of solvent and paint can be variable. It depends much on the density of paint. My best ratio is 1 part of paint to 3 parts of thinner. I prefer to try spraying on a piece of paper first, and then I can dilute the paint if needed.

First of all, we are going to paint undercarriage shaft and outlines of individual parts. Paint uncovers irregularities and cracks, which can be filled with putty and sanded. You should cover the parts that you do not want to be painted. Use masking tape for this purpose.Preshading

Preshading is a specific painting technique, which can be done with an airbrush. It emphasizes panel outlines on the model surface. The procedure is very simple. Spray panel outlines with dark or black paint before painting camouflage. This way you can see darker outlines after the camouflage is painted, and the surface does not look so dull.

What comes next

Next time I will tell you how to apply decals on your plastic model.

Comments

#1  Petr  2012-02-16 22:14:06
Zdravím,
měl bych dotaz. Jakou barvu použít při stříkání? Akrylovou či syntetickou? Po stříkání akrylovou barvou mám jistotu, že trysku pistole dobře vyčistím ředidlem. Jaké to bude u syntetické barvy??? Dík za odpověď
#2  LittleBear  2012-02-16 22:34:33
Já používám syntetické barvy. Věřím že čištění akrylové barvy z airbrushe je jednoduší, ale u syntetiky jsem neměl doposud problém, i když mi barva v trysce zaschla, čistím acetonem c6000.
#3  Jenda  2012-02-27 17:50:21
Zdravím
Stavím jeden model ročné, letos to je model F-22.Barvení provedu tupováním, protože pistoly nemám. Chci se optat - jakým způsobem se provádí zvýraznění rýhování na modelu? Chtěl bych to zkusit, nikdy jsem to nedělal.
Děkuji za odpověď
#4  Honza  2012-12-11 18:50:48
zdravím,super stránky a modely ..nádhera,mám dotaz,stavěl jsem mod.v mládí a teď jsem se k tomu vrátil,mám dotaz,lze dosáhnout efektu "preshadingu"i když zatím barvím jen štětcem??pokud ano jak?jak se tu ptá i další tazatel.Pak co přesně docílím olejovou barvou??A jestli i u barvení štětcem ,používám barvy Revell, existují nějaké bezbarvé laky a podobně na závěrečnou úpravu abych docílil tvz.kovového efektu???nevím si zatím rady ,dík za info
#5  LittleBear  2012-12-12 08:01:11
Pokud barvíte štětcem, doporučil bych akrylové barvy. Začal jsem barvit figurky a osvědčily se mi barvy Vallejo, ředí se vodou a nanášejí se v tenkých vrstvách. Docílíme tak efektu skoro jak ze stříkací pistole. U syntetických barev je problém, že dělají čmouhy po tahu štětcem a nanášejí se v tlustých vrstvách. Na velké plochy je nutné mít plochý štětec s jemnými štětinkami. To by bylo na úvod. Jako alternativu preshedingu můžeme použít olejové barvy. Už na nabarvený model kolem hran a spojů, naneseme malé množství tmavší olejové barvy, než je podkladová barva. Pak oleje jemně rozetřeme. Můžeme si tak pohrát s různými odstíny barev a zvýraznit tak opotřebení. Bezbarvých laků existuje celá řada. Matný, pololesklý, lesklý. Lze je pořídit jak ve spreji, tak v lahvičkách a nanášet je štětcem. Dál bych si pozor na jakou barvu lak použijete. Třeba na akrylovou barvu použít syntetický lak, by nemuselo být vždy v pořádku. Každý výrobce barev má také řadu laku. Revell taktéž. Jak docílit kovového efektu? To je asi největší modelářsky oříšek. Nevím jaké letadlo stavíte, ale pokud by to měly být jen drobné odřeniny nebo hlavně kulometu. Na odřeniny použít stříbrnou barvu smíchanou se světle šedou. Na kulomety lze použit už předem namíchaných barev. Revell má určitě taky nějaké. GunMetal. Nebo smíchat stříbrnou s černou. Pro větší plochy už je to problém a štětcem těžce docílitelné.
#6  Honza  2012-12-12 09:15:28
Díky moc za cenné rady,hned vše aplikuji na P 40 k severní Afrika,kde určitě během bojů jak nové nelétaly ,a ještě jeden malý dotaz na tvz patinátory ,u efektu např.kouř z výfuků ,z kulometů ,zašpiněný podvozek atd.preferujete originál přípravky od výrobců barev nebo postačí jak uvádíte např. nastrouhaná voskovka nebo nebo tuha atd.??Hodně zdaru
#7  LittleBear  2012-12-12 11:02:32
Určitě originální pigmenty jsou kvalitnější. Například pigmenty Mig productions dokážou úplné zázraky a nabízí nám celou řadu odstínu. Lépe se nanášejí a více drží na povrchu modelu. Suchými pastely dokážeme udělat podobný efekt, ale více se rozprašují při aplikaci. Výhoda je cena.
#8  Baltazar  2013-03-03 10:38:54
Ahoj,

doporučuješ při použití suchých pigmentů vše přestříkat? Pokud ano jaký lak na to použít. Dík
#9  LittleBear  2013-03-04 17:19:49
Pigmenty lze nanést na model který není přelakovány. Jinak stačí použít matný nebo pololesklý lak. Na lesklém by pigmenty nedržely. Po nanesení pigmentu ještě jednou přelakovat. Mohly by se setřít pouhým dotykem.
#10  Marek  2013-04-14 16:50:46
Ahoj chcel by som sa opýtať či sa na preshading dajú použiť synt. Revell farby ale pomocou štetca
#11  Vašek   2013-07-05 23:04:40
Ahoj, čím si prosím tě před nástřikem zakryl podvozkové šachty?
#12  LittleBear  2013-07-07 12:23:44
Ahoj, je to lepicí guma. Lze ji koupit v každém papírnictví. Lze ji snadno nanést tak sundat. Můžeš ji také využít na vykrytí přechodů mezi odstíny barev jako je zde:

http://www.plasticmodels.eu/hetzer.php
#13  Vašek  2013-07-07 22:14:45
Díky moc, ještě jsem se chtěl zeptat jak děláš dvojitý plynulý přechod mezi kamuflážemi, koupil jsem si první airbrush a chystám se barvit spitfire Mk.Vb TROP a rad bych si s ním vyhrál. Diky.
#14  LittleBear  2013-07-08 09:08:02
Na to můžeš použít lepící gumu. Volnější přechody lze nastříkat od ruky. Po troše cviku lze nastříkat linky o tloušťce 1 mm. Pokud chceš ostřejší plynulé přechody vezmeš gumu a uděláš tenké válečky. Ty následně přilepíš na model tak aby tvar odpovídal předloze. Následně místo které se nemá zabarvit zamaskuješ krycí páskou. Pak už stačí nanést barvu a po zaschnutí gumu a masku odlepit. Vznikne tak pěkný plynulý přechod. Postup je stejný jako je na fotkách Hetzer.
#15  Vašek  2013-07-18 15:14:56
Ahoj, koupil jsem lepící gumu Pritt MultiFix a zkusil ji použít, plynulý přechod se moc nepovedl (asi to bude chtít trochu cviku) co je ale horší je to, že při pokusu o odlepení zůstaly na modelu kusy bílé gumy, které se nedají odlepit. Naštěstí sem to napřed vyzkoušel na jednom nepovedeném modelu co tu mám na podobné experimenty. Chci se zeptat jestli používáš stejnou značku, nebo nemáš nějakou radu co s tím.
#16  LittleBear  2013-07-26 13:45:39
Já používám Kores gumfix. Občas se stane že na modelu zůstane trochu gumy. Nejhorší je to v letních teplotách kdy se z gumy stává žvýkačka. Proto lze model zchladit v mrazáku a guma tak ztuhne. Další možnosti je barvu zafixovat malou vrstvou lesklého laku. Guma tak nemá šanci zůstat na povrchu. Pokud přes všechno nějaké malé zbytky zůstanou na modlu, ostrou špejli gumu sundáte.
#17  LittleBear  2013-07-26 13:45:57
Já používám Kores gumfix. Občas se stane že na modelu zůstane trochu gumy. Nejhorší je to v letních teplotách kdy se z gumy stává žvýkačka. Proto lze model zchladit v mrazáku a guma tak ztuhne. Další možnosti je barvu zafixovat malou vrstvou lesklého laku. Guma tak nemá šanci zůstat na povrchu. Pokud přes všechno nějaké malé zbytky zůstanou na modlu, ostrou špejli gumu sundáte.
#18  Michal  2013-08-13 14:43:22
zdravim, mam prosbu, chtěl bych začít s plastikovými modely. nyní se chci rozhodnout jakou značku barviček zvolit. chtěl bych akrylové, na vnějšek pro airbrush a menší části a kokpit štětcem, nicméně přijde mi divné kupovat jednou vallejo a podruhé tu samou barvu vallejo air. Byly mi doporučeny tamiya, ale četl jsem že jsou horší pro práci se štětcem. jaké by byly tedy nejlepší i vzhledem ke škále barev jakou výrobci nabízí?třeba revell se prý musí dost mixovat.a u valleja mi taky nepřijde ta škála barev větší než u revell.díky
#19  LittleBear  2013-08-14 21:15:22
Ideální řešení jsou barvy Lifecolor. Mají jemný pigment a jsou výborné pro štětec i airbrush. Možná bych zakoupil zpomalovač schnutí pro nanášení štětcem. Revell barvy jsem nezkoušel, takže nevím jak jsou kvalitní.
#20  Tomas  2013-12-14 12:09:18
Zdravím, již dříve jsem stavěl plastikové modely a rád bych se k tomu opět vrátil. Nikdy jsem ale nezkoušel airbrush. Našel jsem na Vašich stránkách odkaz na stříkací pistole Fengda ( http://www.airbrush-potreby.cz/store/default.asp?lngDepartmentID=15&lngPage=1&lngOrderingItemID=4 ), kde jich je ale obrovské množství a já se vůbec netuším, kterou bych si měl vybrat. Mohl by jste mi prosím poradit? Dál budu pravděpodobně potřebovat ještě kompresor. Mohu to vyřešit kompresorem např. z lednice? Přiznám se, rád bych pro začátek zvolil levnější řešení. Předem díky za odpověď.
#21  ddusann  2014-01-28 17:32:29
Ahoj, dekuju za pekne stranky. Po delsi dobe jsem se vratil k modelareni a poridil airbrush. Ale pri strikani concordu mi pistol obcas prska. Nevim proc ale mam pocit, ze to dela jen ta pitoma bila od revelu;) pri strikani jineho modelu - zelenou a sedivou (matnou) to neprskalo. Nemate nejakou radu? uz si nevim rady...pistoly mam fengda bd 180, tlak cca 0,8 - 2,2 bar...dela to po chvilce, jak kdyby na jehle uschnul kus a pak to chvilku prskalo...dekuji
#22  littlebear  2014-01-28 23:39:06
Ahoj, bílá je většinou problém. Pokud ti to prská před začátkem puštění barvy do trysky, tak to bude tím že se tvoří kapička na jehle. Zkus nejprve začít stříkat mimo a až pak přejít na model. Pokud to prská v průběhu nástřiku, tak je chyba v barvě, hrudky, usazeniny nebo je málo rozmíchána.
#23  ddusann  2014-02-04 12:56:58
Tak jsem zjistil ze kdyz sundam kryt jehly tak to neprska. Nema s tim nekdo nejakou zkusenost? Koupil jsem i valejjo air a taky prska. Po sundani krytu jehly ne... nerozumim tomu
#24  Deth  2014-02-04 16:16:59
Zdravim, chcem sa opytat ci nemate nejaku podrobnejsiu dokumentaciu k malovaniu stetcom. Mam doma asi 30 modelov ktore som poskladal este roky dozadu ale vtedy som nemal odvahu to malovat teraz by som sa do toho rad pustil ale potrebujem nejaky podrobny navod ako na to. Pomoze ci uz text, obrazky alebo videa. Dakujem.
#25  Jirka  2014-02-20 11:59:26
Začínám s modelářstvím a mám už sestavený první model. nicméně na rady jsem narazil až ted. Jde o to, že mám už nakoupené barvy od revelu. Barvím jen štětcem a je opravdu obtížné aby nebyly vidět tahy štětcem. Lze revell ředit vodou abych docílil lepších výsledků? Aby tam nebyly vidět tahy. Díky za odpověď.
#26  littlebear  2014-02-20 12:47:43
Ahoj, pokud máš klasické barvy v plechovce, tak ty vodou nelze ředit. Lze však barvy naředit originálním ředidlem od Revellu nebo ředidlem S6001. Barvu pak nanášet plochým, kvalitním štětcem.
#27  Jirka  2014-02-20 16:43:49
Dobře. Díky moc za radu! Mám ty v plechovce, takže řešení je to ředidlo.
#28  Talda  2014-05-13 16:35:23
Ahoj, máš tady moc zajímavé příspěvky, ale hlavně rady. hodně jsem jich přečetl a ještě kdyby šli využít :-) to je ale v rukách :-). Jestli mohu napsat k dotazu 20 od Tomáše: ledničkový kompresor "LEKOMPR" JDE POUŽÍT. Já ho používal než jsem si koupil velký kompresor. Musíš ale vyrobit tlakovou nádobu. Po různých návrzích a nápadech jak mojích tak od kamarádů jsem nakonec udělal svoji nádobu. Místo navrhovaných prázdných hasičáků jsem použil prázdnou upravenou PET lahev. Pokud autor stránek nebo kdokoli máte zájem mohu vám poslat fotku s návodem jek ji upravit aby to fungovalo. Používám ji stále a opravdu to funguje. Kontakt na mě jkprint(zavináč)seznam(tečka)cézet
#29  Petr  2014-05-20 10:53:48
Zdravím, chci začít lepit modely, ze začátku chci zkusit nějaký letadlo, to bude asi nejjednodušší. Ale nevím jak s barvama, je možné použít Humbrol nebo jsou lepší nějaké jiné? A nějakej odkaz na barvy, štětce atd? Prosím odpověď na email. Díky za odpověď.
#30  Honza  2014-05-26 14:03:42
Ahoj, zeptám se asi hloupě, ale jak tam pak přilepíš vrtuli, když je model kontruován tak, že by tam měla být ještě před slepením trupu...trochu si s tím lámu hlavu, nějaký fígl?:) Předem díky za odpověď.
#31  davidamek  2014-05-27 06:36:07
Ahoj, na tomto modelu jsem přilepil vrtuli napevno. Pokud chceš aby se dalo s vrtuli otáčet, musíš ji vložit ještě před slepením trupu, tak jak je to nakreslené v návodu.
#32  Denny Wonder  2014-08-02 21:34:16
Super stránky, dělám plastikařinu už hafo let, ještě když tu byli komáři a letadla od fy "Směr" stáli 39,-Kčs tenkrát kompresor nebyl ... používalo se tupování ... na špejli se dal kousek molitanu který se přivázal nití a tou bakulkou se namočilo do barvy a párkrát se kleplo bokem na papír, až už to jen "špinilo" tak se šlo na model ... je to náročnější ale ve výsledku od airbrushe málokdy k poznání.
#33  Lukáš  2014-08-05 11:26:46
jsou dobré barvy HUMBROL a jestli ne tak jaké mám použít???

#34  hovno  2014-08-05 11:27:36

#35  Štěpán  2014-12-04 12:52:12
Ahoj, používám italerky což jsou vallecha, ale na air brush hned nedrží chce to surf a já ho nemám.. Co by šlo použít email? Nebo akrlova tamka prej drží i bez surfu. Prosím odpoveď na email zidek1996@gmail.com děkuju :)
#36  LittleBear  2014-12-04 13:28:29
Ahoj, jsem nevěděl že italerky jsou stejné jak valleja. Jako základ můžeš použít akrylové Tamiye nebo jakýkoli email. Není v tom žádný problém. Ty tamiye jsou určené na airbrush a po naředění originálním ředidlem drží i bez surfu.
#37  david  2015-01-10 18:53:00
jsou do stříkací pistole lepší akrylové agamy nebo sintetické humbrolky
#38  littlebear  2015-01-10 20:51:08
To opravdu netuším, protože skrýlové agamy jsem ještě nezkoušel. Sintetické humbrolky jsou dobré, pokud se použije kvalitní ředidlo.
#39  petr  2015-01-20 19:21:19
mám doma duši od auta a vážím 90kg. Kdybych přes duši hodil prkénko a sedlsi na něj, dala by se z tlaku v duši pohánět stříkací pistole?
#40  Littlebear  2015-01-20 22:27:39
Vy jste ale koumák. Tohle by mě fakt nenapadlo.
Kdysi jsem používal nádobu na postřik stromku a taky to fungovalo. Jen jsem musel často přifukovat vzduch do nádoby. Teď ohledně té duše. Nejsem žádný technik, ale pokud tam dáte tlakový ventil pro regulaci tlaku, tak není problém. Jen budete muset často přifukovat. Dobré by bylo, kdyby ta duše byla klasicky v kole (rám, pneumatika, duše). Tam jde dosáhnout většího tlaku bez velkého rozpínaní duše kde pak hrozí prasknutí. Relativně by šla použít i duše z jízdního kola. Kde je max 4,5 BAR. Což by na nástřik jednoho křídla mohlo stačit. Každopádně je lepší kompresor někdy na Aukru se dá sehnat za dobrou cenu.

#41  Goodspeed  2015-01-27 21:40:28
Ahoj,po dlouhých letech sem se dal opět na modelařinu mám pár modelů které bych chtěl natřít ale chci nejprve začít štětcem než si koupím pistoli a potřeboval bych poradit ohledně barev které použít.Mám modely od revell,máš nějaké zkušenosti s revelky?a co by jsi mi doporučil?Dík
#42  LittleBear  2015-01-28 14:37:11
Ahoj, zatím jsem neměl možnost Revell barvy vyzkoušet, ale podle recenzí jsou dobré. V dnešní době už snad ani neexistují špatné barvy. Našel jsem odkaz na výsledek po nabarvení

http://airfixtributeforum.myfastforum.org/Revell_Aqua_Color_Paint_Review_for_brushing__about21839.html

Něco málo jsem sepsal i o další barvách, tak se můžeš mrknout.
http://www.plasticmodels.eu/tipyatriky.php?article=20
#43  Kopin  2015-02-02 15:59:25
zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s tímto začátečnickým setem - http://www.plastikovy-model.cz/modely/revell-airbrush-basic-set-with-compressor-755
Nemám s airbrushem žádnou zkušenost, převážně barvím figurgy pro Warhammer (štětce + citadelky) ale chtěl bych začít i s modelařením. Tady mi ale štetce nevyhovují, tak bych se alespoň zkusil učit něco nového :-) Díky za případnou odpověď.
#44  LittleBear  2015-02-02 17:17:13
Ahoj, s tímto setem jsem se ještě nesetkal. Velká diskuze je na toto téma zde: http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=43853

Já jsem to celé nečetl, ale předpokládám že to spíše nedoporučují. Osobně bych si koupil airbrush fengda 180 tryska 0,3 mm a modelařský kompresor. Nejlevnější asi něco takového http://www.airbrush-potreby.cz/store/goodsdetail.asp?lngDepartmentID=315&strGoodsID=fen-komp-set3
#45  Johna183  2015-03-04 08:31:31
When some one searches for his necessary thing, so heshe desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here. gbegdagecfcg
#46  Pharme934  2015-03-05 00:25:30
Very nice site!
#47  Pharmd152  2015-03-09 23:38:30
Very nice site! <a href="http://ypxoiea2.com/qyaxkq/1.html">cheap goods</a>
#48  Pharmc335  2015-03-09 23:40:55
Very nice site! [url=http://ypxoiea2.com/qyaxkq/2.html]cheap goods[/url]
#49  Pharmd802  2015-03-09 23:43:02
Very nice site! cheap goods http://ypxoiea2.com/qyaxkq/4.html
#50  Pharmg888  2015-03-09 23:43:18
Very nice site!
#51  Pharmf480  2015-03-11 05:37:47
Very nice site! <a href="http://apeoixy2.com/tqsvov/1.html">cheap goods</a>
#52  Pharmg805  2015-03-11 05:38:02
Very nice site! [url=http://apeoixy2.com/tqsvov/2.html]cheap goods[/url]
#53  Pharme239  2015-03-11 05:38:20
Very nice site! cheap goods http://apeoixy2.com/tqsvov/4.html
#54  Pharma973  2015-03-11 05:38:44
Very nice site!
#55  Pharmd874  2015-03-12 11:33:30
Very nice site! <a href="http://aixypeo2.com/ayaxka/1.html">cheap goods</a>
#56  Pharma155  2015-03-12 11:33:51
Very nice site! [url=http://aixypeo2.com/ayaxka/2.html]cheap goods[/url]
#57  Pharmd31  2015-03-12 11:36:03
Very nice site!
#58  Radek   2015-03-28 13:08:20
Může mi někdo poradit jak co nejjednodušeji na barvit hadice v podvozkových šachtách?

#59  LittleBear  2015-03-28 18:48:55
Já je opatrně maluji tenkým štětečkem. Pokud jich je hodně můžeš použít techniku suchého štětce. Na plochý štětec naneseš trochu barvy a několikrát jej utřeš do ubrousku téměř až nebude vidět žádná stopa po barvě. Následně několikrát projedeš hadičky a ty se obarví.
#60  Radek  2015-03-28 19:04:22
děkuji za radu. Snad to klapne.
První pokus se mi moc nepovedl:-(

#61  Martin  2015-04-03 13:36:43
Ahoj, chtěl bych se zeptat jak asi dlouho vydrží 400ml stlačeného vzduchu do stříkací pistole. Díky....
#62  LittleBear  2015-04-03 16:44:24
Ahoj, podle mě, asi tak na jeden model v měřítku 1/72.
#63  Ivo  2015-04-19 10:25:41
Ahoj chci se zeptat proč mi i po 16 hodinách stále lepí barvy. Používám barvy revell emailové
#64  LittleBear  2015-04-19 11:01:17
Jaké používáš ředidlo? Pokud to jsou lesklé barvy, tak ty schnou někdy až týden. Klasické matné barvy by měly zaschnout do 6 hodin.
#65  ivo  2015-04-19 11:05:37
Používám originál od revellu a ano je to lesklá barva
#66  LittleBear  2015-04-19 15:10:08
Jo to je tím. Lesklé barvy vždy schnou déle než matné. Raději používám matné a pak je přelakuji lesklým lakem. Není to jen Revell, ale i Modell Master a Hummbroll. Prostě emailové barvy.
#67  Petr  2015-04-25 10:47:16
Zdravím,mám pistoli na airbrush ale nemám kompresor.Můžete někdo poradit jaký,za kolik,nový či bazarový nebo kde ho sehnat? Děkuji
#68  Michal  2015-06-28 13:54:56
Ahoj, je mi 17 a ted po petilete prestavce jsem se do toho znova pustil... Asi je pocbopitelne ze pouzivam stetce a vodou reditelne barvy, prijde mi to jednodussi a s trochou prace mam podobne vysledky jako s pistoli ale na karoserie pouzival spreje a pote co jsem se snazil restaurovat svuj stary model potrebuju odbarvit sprej zluty(nazev presne nevim) a pamatuji si z krouzku ze jsem odbarvoval sprej v nejake chemicke smesi ale nemuzu si vzpomenout jakou jsem pouzival tak se chci zeptat zdali nekdo nevi jaka smes se da pouzit aby mi to nerozezralo model.. Dekuji
#69  LittleBear  2015-06-28 16:10:32
Ahoj,
můžeš použít technicky líh nebo louh - NaOH - hydroxid sodný. Sprej asi bude syntetika, takže jedině ten louh. Jde sehnat v každé drogérii, ale bacha na oči a pokožku. Louh je žíravina, takže práce jen s ohranými prostředky (gumové rukavice, brýle). Do rána máš model bez nátěru a bez poškození plastových dílu.

Na vodou ředitelé barvičky raději doporučuji ten líh sice to chvíli trvá, ale nehrozí naleptáni pokožky.
#70  Michal  2015-06-29 11:11:20
Dekuji za radu... Pouzivam akrylove spreje od znacky Tamiya takze hadam ze ten louh bude reseni.. Pak uz jen doufat ze mi zbylo dost barvy na opravu
#71  Matěj  2015-07-08 21:02:08
Ahoj, v první řadě díky za perfektní články. Plánuju stavbu svého prvního modelu (easykit Jedi Starfighter od Revellu) a jeho kompletní přemalování. Narazil jsem na tvoje video se stavbou ARC-170, kde celý model před barvením nastříkáš surfacerem. Protože pistoli nemám a případný nákup přijde na řadu později, přemýšlím o alternativách, protože štětcem bych to barvit nechtěl, nevypadá to tak dobře. Napadlo mě model nastříkat šedým surfem, který by zároveň plnil funkci základní barvy modelu (je to reálný?) a přes to potom nastříkat na vybraných plochách druhou základní barvu ve spreji (např. http://www.tamiya.com/english/products/list/spray.htm). Máš s barvama ve spreji zkušenost? Představuju si to tak, že se pod víčkem skrývá klasický dávkovač jako je u kropítka (nebo třeba u šlehačky ). Je to tak? A případně vypadá to dobře? Štětcem bych barvil jenom menší díly typu zbraně apod. Nakonec bych to zapatinoval tmavou barvou rozředěnou v S6001, možná bych zkusil nějaký pigment a zalakoval to matným lakem (zase ve spreji). Smyslem tohoto příspěvku tedy je, abys mi můj zamýšlený postup případně vyvrátil jako nesmyslný. :) Díky moc.
#72  LittleBear  2015-07-09 10:20:58
Ahoj, pokud budeš barvit sprejem nemusíš dávat surfacer. Sprej vytvoří dostatečně silnou vrstvu barvy a vše sjednotí. Spreje od tamiye jsou lepší spreje jako používají sprejeři na street art . Už jsem s nimi barvil kapotu od auta a lepší výsledek než s airbrushem. Patinovat jo, ale ne ředidlem s6001. Raději si pořiď "tamiya panel line accent color" stojí to par kaček a vydrží ti to na 50 modelů. Nehrozí poleptáni barvy ani plastu jako u s6001.
#73  Matěj  2015-07-10 08:36:05
Díky za tip. Pročítal jsem si o tom washi pár fór a informace se trochu lišily, je pravda, že se musí dávat na akrylovej lak? A někdo to rovnou ředil thinnerem X20 od Tamiye, někdo píše, že to neředil, nechá to trochu zaschnout a po 10 minutách to začistí něčim namočenym v tý X20, jaký postup bys doporučil ty? A poslední věc k tomu surfu, ten se teda dává jen pod nástřik z airbrushe, tzn. zatim se bez surfu úplně obejdu? Díky.
#74  Honza  2015-07-15 23:44:16
čau, mám na vás 2 dotazy. 1, jak je njelepší zakrýt sklo před barvením? jestli přelepit páskou a pak vyřezat žiletkou to co tam chceme nechat nebo jak? a 2. dotaz jak nejlépe štětcem udělat špínu z motoru a ze zbraní?
#75  LittleBear  2015-07-16 13:28:20
ahoj,
jo normálně krycí páskou. Jen opatrně ať žiletkou neřízneš do sklíčka. Pak ji tam nech až na finální přelakováni modelu. Nejlépe to jde černými pigmenty. Nastrouhej si trochu suchého pastelu a štětcem místa zapraš. Můžeš použít i olejovky, ale to je trochu složitější.
#76  Tomáš  2015-07-20 17:46:26
Dobrý den, po mnoha letech jsem se rozhodl postavit si několik letadel československého prvorepublikového letectva. Jelikož firma AGAMA nabízí originální čs. odstíny, rozhodl jsem se ve větší míře pro ně. Byl jsem však zkalmaný, protože barvy nechtějí usychat, i po dvou týdnech stále jsou některé odstíny mírně lepkavé a mnohé taky velmi lesklé, ač by měly být matné. Dělám někde chybu? Mám barvy naředit? Zdá se mi, ale že se dobře roztírají. Používám i barvy Revell a s těmi žádný problém není.
Děkuji za odpověď
#77  PetrM  2015-08-31 22:53:29
Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat nainformaci ohledně stínování. Na modelu, který je vyfocený, vidím relativně tenké nástříky na hranách a spojích. Jak nastavím pistoli tak, aby neměla rozptyl a udělala relativně úzkou"linku".
Mám strtovací set od Revellu, možná tady není možnost nastavení.Díky předem.

P
#78  LittleBear  2015-09-02 15:11:21
To ti asi moc nepomůžu. Je to jednočinná pistole a velikost linky tam moc nenastavíš. Doporučuji pořídit dvoučinnou kde je jehla a tou můžeš regulovat rozptyl barvy. Někdy se dají sehnat levněji na aukru.

Jinak nejlevněji asi zde fengda
http://www.airbrush-potreby.cz/store/department-15-airbrush-strikaci-pistole-fengda-s-tryskou-02mm.html
#79  slavas  2015-10-19 21:53:45
Díky za pěkné sránky. Jak nejlépe vybrat barvy Vallejo akryl? U většiny modelů jsou uvedeny čísla barev Revell ev. RAl a ty konverzní tabulky moc neodpovídají. Díky.
#80  LittleBear  2015-10-19 22:04:49
No, to je docela problém. Převodníky to většinou mají, ale je dobré se podívat na více typů. Já to řeším mícháním odstínu z více barev. Podle plánku se již několik let neřídím a přesné odstíny barev nepoužívám. Napiš mi ty čísla nebo odstíny z plánku a já se na to zkusím mrknout. Jakou stavíš stavebnici?
#81  slavas  2015-10-19 23:16:18
Díky, spíš mi šlo o to čím se řídíš, odkud čerpáš barevná schémata. Stavím Mustang od Revellu č. 041148, a Curtis Helldiver od Matchboxu. Jde hlavně o barvy Revell č.: 51, 56, 90 a 78.
#82  LittleBear  2015-10-20 10:46:36
aha, tak podle fotek a jiných již postavených modelů. Na Googlu toho najdeš spousty. Ty 51 a 56 jsou téměř stejné jen přidáš lak a černou barvu. Alternativa je Ultramarine Blue 70839 pro 51 a 965/051 prussian blue model color, pro 56.
90 je klasická stříbrná 790/211 alc. based silver.
78 je GERMAN GREY 70.995 (167). Dobré je se podívat na přesný odstín na google obrázcích.
#83  slavas  2015-10-27 09:21:39
Dík za rady, mám ještě jeden dotaz, můžu přes akryl barvy nastříkat synt. lak - Mr. Super clear
Gloss ?
#84  LittleBear  2015-10-27 13:41:49
Můžete, ale hrozí jemné naleptaní barvy. Myslíte ten ve spreji? Já jsem tím lakoval auta a docela dobré, ale chce to nanášet velmi tenké vrstvy laku.
#85  Cenda  2016-01-07 12:19:01
jenom jak tam mluvis o redidle 6001, jake barvy pouzivas, protoze nejde pouzit na vsechny typy barev. Dik
#86  Jirka  2016-02-02 07:06:52
Dobrý den chci se zeptat jaké štětce mám používat měkké či tvrdé mě se spíše osvědčili ty měkké,a jakou značku u štětců Pelikán i Koh i nor mi při barvení vypadávaly vlákna a pak to zaschlo v barvě a nešlo to odstranit. Děkuji
#87  Lukáš  2016-08-31 18:26:30
Když nepoužívám akrylové barvy ale syntetické barvy jak mám tedy nanášet olejové barvy.
#88  DerekGrora  2017-02-14 12:59:13
22
#89  BradleyCef  2017-02-14 20:40:57
22
#90  VipUserca  2017-02-15 01:24:59
I found a great shop cc wucshop.com What do you think?
#91  Russellhap  2017-02-15 09:42:21
22
#92  Danielsmima  2017-02-16 18:18:06
Hello. And Bye.
#93  Kennethforce  2017-02-16 22:27:05
22
#94  Ignacioincup  2017-02-17 08:33:23
Afhdjhfdifj jfbdjw efwjjfwefkwenwj gbfhewifw
gbuewhifjw weifhwef jvsnkqwkf jqwokd n jwegjwfoewjih
fnejnfbvuef fijiwrotpojegi owkemwnjrj rowjrokwk nirjwok wn wjrkwkr
bvncmcieughfijdf hiwjeow jw riwjoe wkkfn iw jrwjfeigeiwkjfehbks
srhreiutregreshv hur erh weiiewhbahewvhjvetjhwahj vahwtvhwebrbw hbewhr
rwhetiuawhhewahtbehtbwehjbfsdhlfuh hfwebfa
#95  Bosserss  2017-02-17 19:48:13
Hi bro!
Good verified cc shop paycash.cc!
#96  Jamesedife  2017-02-18 12:38:02
22
#97  MichaelhaRgo  2017-02-18 13:20:18
Forex
#98  Mariopyday  2017-02-20 05:43:42
22
#99  JeffreyBon  2017-02-20 08:44:18
22
#100  JeffreyEmpow  2017-02-20 10:03:31
Nie wiesz Co stosowac tabletki na wypadanie wlosow?
Ja takze!
#101  Alicebot  2017-02-21 10:55:52
Hi! My name is Alice, to me 18 and I very love hot dirty sex!

Go to my site: vip-file-xxx.org
#102  Bryandam  2017-02-25 03:12:27
22
#103  Smolioppy  2017-03-01 12:46:18
jerroppery lismyskhveu tvup aidqaosu
#104  wetSlift  2017-03-01 20:52:39
Fenemono oxbvtvdywow wnnm hbwtsfkf
#105  Senglise  2017-03-02 14:17:06
enconeTam nbekccjgbrg habl ghtiutnm
#106  SaigokiC  2017-03-02 21:56:21
Bepeapeta ctttapygmdw daqk kbowattx
#107  SimonMix  2017-03-02 23:33:41
Girls fat Ass nude !!! Look Now # 228592
Black old cubby !!! Gallery # 3443
#108  BrianCrymn  2017-03-03 06:26:04
BBW Ass ! Nude chubby girls ! # 724898
Big Ass sexy girls!!! Now !!! # 642258
#109  Terencezed  2017-03-03 10:24:08
????????? ??????? ?????????? ????? ????????? ? ???????? ?????????? ???????, ?? ???????? ??????? ??????? ? ???? ???? ?????????? ?????. ??????? ???? ? ????? ????????, ???? ????? ????? ???????????? ?? ??????? ?????????. ??????? ? ??????? ??????? ??????? ???? ??????? ? ??????? ????, ?? ???????? ?????? ??????? ?? ????? ? ?????? ???????????, ???? ???????? ?????? ?? ??????? ??????. ??????? ??????? ???????? ??????????? ???????? ??????, ? ????? ??????? ?? ????? ? ????? ?????? ?????? ?????? ????? ???????????? ????????, ???????? ????????? ?? ??????. ??? ??????? ???? ???? ???????? - ??? ?? ??? ????????. sex-ra.com/video/game/98
#110  AmbroseSeets  2017-03-03 13:46:06
22
#111  JasonLic  2017-03-04 15:33:22
Luxury young sheila agreed to a little photo branch, which she imposed on the neighbor kid who dreams of appropriate a seasoned photographer. He asked the feeble filly to undress to underwear, and slightly twisted on the bed so he could capture on camera her exquisite ass and surely curvaceous legs. Understated chick, ahead removing her clothes, drew the curtains, then proceeded to fulfill the request of his companion. Seductive sweet chick stripped to underwear and got cancer so that her vagina is excreted finished with the Lacy silver panties. Sensing the unalterable arousal, the blonde took cancelled his underwear and kneads moisture-laden pussy with two fingers. Obscene evening began with the end. sex-ra.com/en/video/game/702
#112  binary option brokers usa  2017-03-07 17:16:02

Wow, attractive portal. Thnx ...
#113  binary option trading demo  2017-03-08 07:53:10

I appreciate the information on your web sites. With thanks!
#114  Alicebot  2017-03-11 20:51:55
Hi! My name is Alice, to me 18 and I very love hot dirty sex!

Go to my site: vip-file-xxx.org
#115  WayneWof  2017-03-12 17:40:03
MAVRO
????? ??????
????? ????????????
???? ?? 20 ?? 50 ????????? ? ?????!
??????????? ????????? 14 ???????
mavro.ga


mavro.ga, mavro, mavro ??????, mavro ????????????, mavro mmgp, mavro coin, mavro ????, ??????? mavro, mavro ????, mavro ???????, ????? ???????????? mavro, mavro mining, mavro ???????????? ??????, ?????? mavro, mavro coin ????, ??????? ????? ? ????????? ????? mavro
#116  ???????????  2017-03-13 12:29:11
??????????? ? ????? ????? ??????? ??? ?????? ??? ?????? ??????. ??????????? ???????? ??????? ???? ????? ???? ?????? ? ????????? ?????.
#117  WilliammeN  2017-03-13 13:56:53
???????? ?? ?????

<a href=beykon.info>??????? ????? ????????? ???????? ??? ????????</a>
#118  MichaelVew  2017-03-14 01:46:15
Girls fat Ass nude !!! Look Now # 381955
Black old cubby !!! Gallery # 525415
#119  Marcusgow  2017-03-14 09:03:14
BBW Ass ! Nude chubby girls ! # 18942
Big Ass sexy girls!!! Now !!! # 121526
#120  Ronaldcet  2017-03-14 12:48:37
Hello. And Bye.
#121  Harlotscarve  2017-03-15 20:59:48
???????????? ? ????? ??????? ?? ???
#122  Harlotscarve  2017-03-15 20:59:51
???????????? ? ????? ??????? ?? ???
#123  Ronaldcet  2017-03-18 03:14:56
Hello. And Bye.
#124  Nataliabug  2017-03-22 16:59:16
?????? ???????? ????? ? ???????????? ????????? ?????????????.??

#125  ProstitutkiPr  2017-03-22 19:41:59
????? ???????? ??? ?????
#126  ProstitutesV  2017-03-26 01:22:16
Prostitutes in Kiev for the benefit of bonking and delight for money. I plug for sex tourism Kiev whores.
#127  ??????????? ?????  2017-03-26 11:21:20
?????? ??????????? ????? ?????????? ? ?????????(???????? ?? ??????????) ????? ????? ? ????????? ??????. ???????? ???????? ?????????????.
#128  MalcolmDum  2017-03-26 13:34:32
????? ?????? ??? ????? ????????? ??????? ??????? CS: GO ????? ???????, ??? ? ????????? ??????? ?????? ?? ????? ??????? ??????, ???????? ? ????????? ? ???????? ??????????????? ?????????? ??? ??? ?? ??????? ?????????? ???????????? ?????? Counter-Strike: Global Offensive ?? ????? ??????? ? ????????! ?????? ???????? ??? ??????? ? ?????????, ????????? ??????????? ?????? ???? ????????? ? ??????????? ????????????? ???????? ?? Steam ????????!

CS: GO - ????????????????????? ???? ? ????? ???? ?? ???????? Valve ? Hidden Path Entertainment. ?? ?????? ?????? ???????? ????????? ????? ? ??????? Counter-Strike. ??? ? ??? ??????? ????, ??? ????????? ???????????? ?????????????? ????? ????? ?????????: ???????????? ? ?????????.

Counter-Strike: Global Offensive ?????????? ????? 21 ??????? 2012 ????, ? ???????????? ???? ??? ? 2011 ????. ?? ???????????? ?????? ???? ????? ?? ???????? ?? ??? ?????? ??????. ??????, ????? ????? ??????, ??: ?? ????? ???????????? ???????? ??????? ? ??? ????? ????? ????? ????? ?? ????? ?????????? ??? ? Steam. ?? ?????? ??????, ? ???????, ? ??? ???????????? ?????? ????? ???????????? ???????! ??? ?????????? ?????? ??? ???? ????? Counter-Strike.

??? ??? ?? CS: GO ??? ????????? ???????? ????? ?????. ??????????? ??????????? ??????? ? ??????, ????? ?????, ????? ??????, ????? ?????? ???? ? ??????? ???????????, ??????? ??? ?? ??????? ? ????? ??????? ?????. ?????, ?? ????? ???????? ? ??? ?????? ????????? ?????? ??? ?????? ? CS: GO, ?????? ?? ??????? ?? ??? ?????? ????????, ? ?? ???? ???? ?????? ???? "?????". ???? ?? ?????, ????? ????? ???? ????? ????? ?????????? ? ???? ???????????. ?????????????, ??? ?? ?????? ?????? ??: ?? ???????? ????? ?? ????? ?????????? ??????????????? ??? ? ????!

??????, ?????? ?????? ???????????? ? ????????? ????? ???, ??? ????????????? ? ?????. ? ?????????, ??? ???????. ??????? ????? ?????, ??? ????? ??????? ?????????? ??????? ??: ??, ?? ??? ??????. ?? ? ???????, ??? ???? ? ???????? ?????? ?????????? ?????? ???? ????. ??????, ? ????? ?????? ?????? ???????? ????????? ??? ???????????? ????? ??????, ????????, ???????? ? ?????, ???????, ???? ???? ?? ??? ?????? Counter-Strike: Global Offensive ? Steam, ??????????? ??? ??????? ???? ?????????? ???????? ?????? ??????, ????? ????? ???? ??????????? ????? ????????????? ??????? ?????? ? ????????.
?????? ???? ???????

?????? ? ??? ?????? ? ???? ??????? ??? CS: GO ????? ???? ???????, ??????? ??? ????????????? ? ????????? ????!
??? ??????????? ????????? ??????? ????? ???????????, ????????? ????????????? ???????????? ?????? ???? ? Steam
??? ??????? ????????? ????? ???? ???????? ? ???????? Steam, ??????????? ???????????? ???????? ? ??????????
???? ?????????? CS: GO ???????? ????????? ??? ???????? ????? ??????, ????????, ????????, ?????? ?????? ? ?????
??? ?????? ????? ?????????? ?????? ?? ????? Steam
???????? ??????????? ? ?????????? ????? ??????? ????????
????? ?????? ?????? ?? ????? no-steam ????????
???????????? ?????????? ???? ? ?????? ?????? ????? ?????? ????????? ?????? ??????????? ???????? CS: GO
??????????? ??????? ????? ????, ????-????, ??????, ?????, ??????? ? ?????? ???????? ????? ? ????????

??? ??????? CS: GO ? ?????? ???????

????? ?????? ??????, ??? ?????????? ?????? ??????? ??: ?? ??????? (??????? ?????? ? ?????? ????? ????????) ? ?????????? ???. ??????? ??????? ? ????????? ????????? ?????? ???? ???????? ? ???????? Steam ?? ???????????? ????????. ???? ?? ??? ??????? ????????? ??? ?????? ??????? ????? ???????-??????, ?????? ??????? ??????? ???? ?? ???? ????????? ?????? :). ??????, ?? ???????????? ??????????? ??? ????????? ???? ????? ??? ???????.
#129  Jesseadurb  2017-03-27 01:18:08
? ????????? ??????? ? ??????. ???? ?? ??????????? ??????, ??? ??????, ?? ?????? ?????????? ?? ??????:

????????? ??????????? ?????. ???? ?? ????? ??????? ??????????? ????????? ???? - ?????????? ???????? ?? ??????? ???????????????, ????????? ??????????????? ? ?????????? ??????????? ?? ???????????? ?????????? ???????????????? ? ?????????? ????. ??????? ????? ??????? ????? ????????, ???????? ???????: ?????????? ??????? ? ???, ??? ? 1 ?????? ????? ???? ????????? ?? ????? ? 70%, ?? ???? ??? ???????? ? ?????? ??????, ?????????????? ????? ???????, ??? ?????? ?????????? ?? ????? 70% ?????;
????????? ??????. ??? ???????? ?????? ?????, ? ????? ? ?????? ????? ????? ????????? ????????? ???????? ????????? ? ?????????? ?????.
????????? ?????? ?????????? ?? ??????????? ???? ????? ?????????????? ?????????? ?????????, ? ? ??????? ?? ???, ??????????, ??????? ???? ??????????? ? ??????????:
???????? ???????????? ?????? ?? ?????? ???????? ?????????? ? ?????? ???????????? ?????, ??? ???????? ?????????? ???????? ??????????? ???????? ? ??????????????? ??????? ? ??????????? ???????? ???????. ?????: ????, ???????? ??????? ? ?????????. ??????????: ?????????????? ? ???????????? ????????????; ????????? ? ?????????????? ?????? ??? ????????? ????? ???????? ? ???????? ?????????. ?? ?????? ??????????? ????????? ? ??????????????, ???????????? ?????? ???????? ????? ??????????? ? ????????? ?????????. ? ??? ??, ???????????? ???????????? ? ???????, ???????? ? ?????? ??? ???????? ??????, ??????? ?????? ??????????, - ??? ?? ??? ?? ????? ????????? ?? ? ???? ??????!

???????????? ????? ? ???. ????????? ???? ?? ?????? - ??? ???????? ? ??????????!

?????-??????, ??????????? ?????????, ???????????? ?????????. ???? ????? ????????? ????? ?????????????, ??? ??? ???????? ????? ?????????????? ???????????? ???????????? ??????. ???????, ???????? ?????? ????? ?? ????? ?????? ?????? ? ???????????? ? ???????? ??? ??????????? ????-??????. ?????: ???????? ?????????????, ?????????? ??????? ? ??????????????. ??????: ??????? ?????????, ?????????? ???????????? ?????????? ?????? ?? ????????????, ????????? ?????????? ?????????? ? ?????? ?????? (?, ? ?????????, ? ??????), ????????? ????????????? ???????? ???????? ?????????, ???????? ? ???????? ??? ?????????;

?????????. ??? ???????? ?????????? ???????? ? ????????? ????????. ????????????, ??? ???????? ?????? ????? ??????????? ??????? ? ??????? ??????????, ?????? ??? ??? ??????? ??????? ???????????? ?????????????? ???????????? ? ???????. ?????: ??????? ???, ???????? ???????? ? ?????????????. ??????????: ????, ????????????? ?????????;
#130  WayneWof  2017-04-01 12:05:15
MAVRO
????? ??????
????? ????????????
???? ?? 20 ?? 50 ????????? ? ?????!
??????????? ????????? 14 ???????
mavro.ga


mavro.ga, mavro, mavro ??????, mavro ????????????, mavro mmgp, mavro coin, mavro ????, ??????? mavro, mavro ????, mavro ???????, ????? ???????????? mavro, mavro mining, mavro ???????????? ??????, ?????? mavro, mavro coin ????, ??????? ????? ? ????????? ????? mavro
#131  Emilioinift  2017-04-04 12:35:40
????????? ?? ???????
????????????????
#132  binary option trading usa  2017-04-05 14:30:37

Love the website-- extremely individual pleasant and lots to see!
#133  WilliamSob  2017-04-06 09:32:51
Lamiderm in hollywood. Lamiderm apex jn american health journal 2017
????? ????????? ??? ???? ?? ???? ??????? ?? ???? ? ????!
Lamiderm apex, a brand new exclusive skin care formula, apex goes beyond the skin?s surface to repair,apex goes beyond the skin?s surface to repair, rejuvenate and restore at the core of the problem.

Lamiderm Apex targets the main fibers of the skin rejuvenate your skin
#134  Vikamam  2017-04-12 23:56:34

??????? ??????????? ?? ???????????? ???????

??????? ???????????? ?????-?????????? ?? ???????????? ???????
??????? ???????? ????????????? ??????? - ??????????? .
??? ?????????? ? ???????????? . ?????? ??? ??????? ? ????? - ?????????? . ??????? ??????????? . ??????????? ? ????? ? ?????? ???????? ????????? ????????????? ???????? ? ????? - ?????????? ???????????.
#135  Williemus  2017-04-17 19:42:39
???????????????
#136  RobertJaw  2017-04-20 01:00:43
porno izle
kalitelinetporno.xyz
#137  ReggieGer  2017-04-20 08:39:37
1. ??????? ????? (?????? 60, 70, 80+) ? ????????????????? ????? ??????? ??? ????????? ???????. ??????? ???????????? ????????? ???? ??? ??????? ? ?????? ???? ????? ???. ??????? ?????, ????????? ??? ?????????????. ????? ???????? ????? ? ???? ???????? ?? ????? ????? (?????? ????)
????: ???????.??
#138  Emanuelfen  2017-04-23 11:33:17
?????? ? ???-????. 5300 ??????? New York +17186370530 Skype evg7773 ??????? ????????
??????? ?????? ????????? ????? ? ???????? ? ????????? ????????? ?????? Dream Cruises ? ? Global Destination.
#139  Emanuelfen  2017-04-24 09:58:39
?????? ? ???-????. 5300 ??????? New York ????? ??? ?????? +17186370530 Skype evg7773
??????? ?????? ????????? ????? ? ???????? ? ????????? ????????? ?????? Dream Cruises ? ? Global Destination.

Add comment
Add smiley:

CZIN.eu Zjistit Google Pagerank Zjistit S-rank
BlueBoard.cz